Väikestel koeratõugudel on palju probleeme hammastega

Hammaste haigused on iseloomulikud just väiksemat kasvu tõugudele. Ilma ravita võivad need tõsiseid probleeme tekitada. Levinuimad probleemid on parodontiit ehk hamba kinnituskoe põletik ning kiire hambakivi teke. Sellele lisaks esineb väiksematel koertel eemaldumata piimahambaid ja hambumusvigu. Loomaarstid soovivad suurendada teadlikkust hambahaiguste profülaktika osas.

Suu- ja hambahaigustele spetsialiseerunud Evidensia loomaarst Anna Sinda Aurinkolahti loomakliinikust soovib, et märksa rohkem väiksemate koerte omanikke oleks teadlikud hambaravi olulisusest.

Ta soovitab, et väiksematel koeratõugudel kontrollitaks hambumust juba näiteks esimese vaktsineerimisvisiidi käigus. Esimene narkoosi all tehtav hambaravi on enamasti vajalik 1–2 aasta vanuselt, sest väikeste koerte hambahaigused ilmnevad tavaliselt juba noores eas.

Väikestel koertel on suu mõõtude suhtes suured hambad ja neil on vähe ruumi, mis soodustab hambakivi teket. See omakorda põhjustab väiksematel koertel tihti parodontiidi teket, mis võib ravimata jätmisel tõsiseid probleeme tekitada.

Koeral võib olla parodontiit ka siis, kui hambad eemalt vaadates puhtad paistavad. Seepärast on oluline koera hambaid puhastamise käigus hoolikalt uurida.

Hammaste harjamine on kõige tõhusam hambakivi teket ja igemehaigusi ennetav meede. Mõnikord on siiski vaja ka loomaarsti juures hambaravi teha.

„On täiesti mõistetav, et omanikel võib olla raske või isegi võimatu väga väikeste koerte hambaid harjata. Tagumisi hambaid ja igemetaskuid saab korralikult puhastada vaid loomaarsti juures,“ ütleb Sinda.

Alumiste silmahammaste puutumine ülaigemete või suulae vastu on väiksemate koeratõugude üldine hambumusviga, mis tekitab valu ja vajab loomaarsti sekkumist. Mõned probleemid esinevad sagedamini teatud tõugu koertel. Nii näiteks on lühikoonulistel koeratõugudel teistest tõugudest sagedamini väljatulemata hambaid ja hammaste asendivigu.

Hammaste tegelik seisund ilmneb röntgenis

Heidi Hägg tõi oma kääbuspuudli Luna kontrolli kaks nädalat pärast hammaste operatsiooni. Ta tõi Luna arsti juurde hambakivi tõttu, kuid puhastamisel tehtud kontrolli ja röntgenülesvõtte järel leiti ka parodontiiti ja hambaid, mis tuleks välja tõmmata.

Kontrolli käigus küsib Anna Sinda, kuidas koer end tunneb ja vaatab üle välja tõmmatud hammaste kohad. Need on paranenud ja Luna on taastunud hästi.

Koera hammaste tegelikku seisukorda ei saa selgitada vaid visuaalselt ja koerte hambavalu on raske tuvastada. Teatud probleeme saab avastada vaid hammaste kontrollimisel röntgenpildi alusel. Seepärast tuleb hammaste halb seisukord loomaomanikele tihti üllatusena.

Hägg ei märganud Luna käitumises midagi sellist, mis viitaks hammaste probleemidele või valule.

„Märkasin, et hambad olid tumedad ja koera hingeõhk ei olnud hea lõhnaga. Käitumise järgi ei saanud kuidagi aru, et Lunal oleks hambavalu olnud,“ tõdeb Hägg.

Hammaste puhastamise käigus tuli Lunalt parodontiidi tõttu välja tõmmata üheksa hammast. Parodontiidi lai levik ja selle tekitatavad probleemid tulid Häggile üllatusena.

„Varasematel loomaarsti külastamistel on olnud juttu sellest, et hambaid tuleks pesta, kuid ma ei teadnud, et see tekitab probleeme just väiksematel koertel. Võib arvata, et palju teisigi inimesi koertel hambaid ei pese. Neil, kel on näiteks kuldne retriiver ilmselt sellest taolisi probleeme ei teki,“ arvab Hägg.

Järgmiseks tuleb hakata Lunaga hammaste pesemist harjutama. Hägg loodab, et kanamaitseline hambapasta lihtsustab harjumist. Sinda annab nõu, et koera hambaid tuleks harjata siis, kui ka omi hambaid pesete. Siis muutub see harjumuseks ja hambad saavad iga päev harjatud.

Hammaste väljatõmbamine kui viimane võimalus

Loomaarst Anna Sinda mõistab koeraomanike muret seoses hammaste väljatõmbamisega. Ta kinnitab siiski, et hambaid ei eemaldata kunagi asjatult ja koerad saavad tavaliselt suurepäraselt hakkama ka mitmete hammaste väljatõmbamise järel.

Parodontiit on kaugele arenenud kujul koerale valulik haigus ja põletikku tekitavate hammaste eemaldamine parandab oluliselt lemmiklooma elukvaliteeti.

„Loomaarstina teen raviotsused alati lemmiklooma heaolust lähtuvalt, kuulates ära ka omaniku seisukoha,“ ütleb Sinda.

Regulaarse hammaste kontrollimise ja ravi abil saab probleemide süvenemist vältida.

„Uurin hambaid haiguste suhtes alati, kui neid puhastan, sest ainult hambakivi eemaldamise puhul võivad muud hambahaigused jääda märkamata. Vajadusel eemaldan sama visiidi käigus ka haiged hambad. See on minu arvates koera tervise huvides ja tihti ka omaniku soov,“ selgitab Sinda.

Nii harjutad koera hammaste harjamisega

  1. Premeeri koera selle eest, et ta hambaharjale läheneb ja seda iseseisvalt uurib.
  2. Puuduta looma suupiirkonda ja hambaid esmalt käega ja siis ka hambaharjaga. Premeeri jälle maiusega. Sel moel koer harjub suupiirkonna puudutamisega.
  3. Anna koerale maitsta lemmiklooma hambapastat. Hea maitsega hambapasta muudab harjamise koerale mõnusamaks, kuid kõige olulisem on siiski hammaste mehaaniline puhastamine harjamise teel.
  4. Alusta hammaste harjamist silmahammaste ja tagahammaste välispinnalt. Kindlasti premeeri koera selle eest, et ta harjamise ajal rahulikult paigal püsib.
  5. Kui harjamine muutub ladusamaks, suurenda harjamisliigutusi ning puhasta ka hammaste mälumis- ja sisepindu.
  6. Küsimuste korral pöördu loomaarsti poole!

Seda teenust pakkuvad kliinikud

Palun oodake, kliinikud laadivad...