Koerad on sotsiaalsed loomad ja pereliikmete järele igatsemine muutub kergesti lahusoleku depressiooniks, kui koera ei õpetata üksi olema. Lahusoleku depressioon on koerte kõige levinum käitumishäire, mis tekitab probleeme nii omanikule kui ka koerale endale. Käitumisprobleemid võivad tuleneda ka valudest.
Üksi olemist tuleks hakata harjutama kohe kutsikaeast alates. Tihti võetakse kutsikas siis, kui ollakse puhkusel. Üksi olemist võiks sellisel juhul hakata harjutama juba enne, kui tööle naastakse.
Lahusoleku depressioonis koer tihtipeale haugub, ulub, lõhub koduseid asju ning teeb häda tuppa, kuigi teda on harjutatud seda juba mujale tegema. Lahusoleku depressioon võib panna koera käituma kas üliaktiivselt või depressiivselt.
Evidensia eriloomaarst ja veterinaariadoktor Mirja Kaimio Tammisto loomakliinikust tuletab meelde, et koera ei tohi kunagi lahusoleku depressiooni tõttu karistada. Karistamine muudab koera veelgi ebakindlamaks ja süvendab probleemi.
Lahusoleku depressioon on üldjuhul ravitav, kui omanikud pühenduvad koera käitumisprobleemide parandamisele pikka aega ja sihipäraselt.
Lahusoleku depressioon tekitab koeras stressi ja masendust, mistõttu muudab probleemi lahendamine koera elukvaliteedi oluliselt paremaks.
Koerale on abiks depressiooniravimid koos käitumisteraapiaga
Mõnikord lisatakse lahusoleku depressiooni ravile lisaks käitumisteraapiale ka depressiooniravimid. Ravimid võivad leevendada lahusoleku depressiooni sümptomeid, kuid ei kaota selle põhjusi.
„Mõnel juhul ei suuda koer lahusoleku depressiooni tõttu käitumisteraapiale üldse keskenduda. Ravimid ei ole käitumisteraapia alternatiiv, kuid need aitavad koeral koolitusele vastuvõtlikum olla,“ selgitab Kaimio.
Ravimite kasutamine on põhjendatud, kui koer tuleb näiteks jätta pikaks ajaks üksi enne tema harjumist üksi olemisega või kui koeral on eriti raske depressioon.
Lahusoleku depressiooni ja muude koera käitumisprobleemide puhul saab abi käitumishäiretega tegelevalt loomaarstilt või probleemsete koerte koolitajalt.
Käitumishäireid võib põhjustada ka valu
Ka valu võib Kaimio sõnul koera käitumist muuta. Kui koer käitub halvasti ka siis, kui inimesed kodus on, siis on käitumise muutumise põhjuseks mingi muu probleem kui lahusoleku depressioon ja koer tuleks loomakliinikusse läbivaatusele tuua.
Kliinikus uuritakse ka võimalikke füüsilisi valu põhjusi.
„Valesse kohta häda tegemise taga võib tihti olla kuseteede põletik. Oma käpa lakkumine võib olla märk valust,“ tõdeb Kaimio.
Loomaarsti poole tasuks pöörduda alati, kui käitumishäired ilmnevad ilma otsese põhjuseta.
Loomaarst saab vajadusel alustada valuvaigistite kasutamist. Koera valu ja haiguste sümptomeid on raske kindlaks teha. Valuvaigistite abil saab veenduda, kas käitumishäire põhjus on füüsiline või mitte.