Koera suu tervise seisukohast on tähtsaim hammaste profülaktiline hooldamine. Regulaarne hammaste kontroll ja hambakivi eemaldamine aitavad vältida võimalike tõsisemate probleemide tekkimist.
Kuidas koera hambaid kontrollitakse?
Hammaste kontroll hõlmab hoolikat suu ja hammaste uurimist. Parema üldpildi saamiseks soovitame teha hammastest ka röntgenpilt. Koera hammaste kontroll ja ravi tehakse alati ohutu ja kontrollitud üldnarkoosi all, sest lihtsalt suhu vaatamine koera ärkvel olles ei anna suu tervise kohta enamasti piisavalt teavet. Kontrolli käigus eemaldatakse ka võimalik hambakivi ning hammaste pinnale kogunenud katt.
Hammaste kontrolli alusel koostatakse koerale individuaalne suu raviplaan. Omanikule antakse kodused ravijuhised ning soovitus järgmise kontrolli aja kohta.
Kontrolli koera hambaid enne probleemide tekkimist
Ligikaudu 80 protsendil üle kolmeaastastest koertest on igemepõletik või parodondiit. Igemepõletikku ja parodondiiti põhjustab iga päev hammaste pinnale kogunev katt. Parodondiidi puhul tekib põletik ja igemed hakkavad taanduma. Hammast ümbritsevad koed hävinevad, hambad hakkavad liikuma ja lõpuks langevad välja. Seda saab ennetada hea suuhügieeni abil. Väga oluline on koera hammaste harjamisega harjutada juba noorest east peale. Lisaks tuleb lasta hambaid regulaarselt kontrollida – juba enne probleemide ilmnemist.
Väiksemad koerad tuleks esimest korda hambaid kontrollima tuua umbes 2-aastasena, suuremate tõugude koerad 3–4-aastasena.
Millal hiljemalt hambaraviga alustada?
Esimene märk koera igemepõletikust ja hambakivist on sageli halva hingeõhu tekkimine. Tõsisemad sümptomid on ilavoolus, hambavalust tulenev söömatus, hammaste liikumine või silma alla tekkiv paistetus, mis on märgiks hambajuure paise tekkimisest. Enamasti tekib hambakivi ülalõua kiskhammastele.
Muud hammaste probleemid on purunenud või pragunenud hambad, mille puhul tekitab probleeme ennekõike see, kui hambal on närvi- ja veresoonekanal avatud. Avatud juurekanalile tuleb teha võimalikult kiiresti juureravi. Teise võimalusena võidakse ka hammas välja tõmmata, sest avatud juurekanal on heaks kohaks bakteritele põletiku tekitamiseks.