Kassi steriliseerimine on lihtne protseduur, mis annab suurt kasu. Steriliseerimise abil muutub emane kass rahulikumaks. Noores eas steriliseeritud kassil väheneb risk piimanäärmete kasvajate tekkeks.
Kassi steriliseerimine on tavapärane protseduur, millest loom toibub kiiresti. Kui kass haava lakkuda tahab, võib talle mõneks päevaks krae panna. Lõikusega kaasnevate komplikatsioonide risk on väga väike. Steriliseerimise positiivsed mõjud kassi elule ja tervisele on võimalikest riskidest oluliselt suuremad.
Steriliseerimine rahustab kassi ja vähendab kodust põgenemisi
Emase kassi suguküpsus algab ligikaudu 3,5 kuu vanusena. Steriliseerimata emane kass võib aastas ilmale tuua isegi kolm pesakonda. Innaaeg kordub valgemal aastaajal 2–3 nädala tagant. Lõikamata emane kass teeb innaajal uriiniga märgistusi, kräunub ja tahab välja tungida. Selliseid hormoonidest tulenevaid nähtusi saab vältida steriliseerimise abil. Ajutiselt võib kassile anda indlemist vältivaid ravimeid. Ravimid võivad siiski avaldada kahjulikku toimet, mistõttu nende kasutamist innaaja pikemaajaliseks vältimiseks ei soovitata.
Kuidas kassi steriliseerimine toimub?
Alustuseks antakse kassile rahustit ja valuvaigistit. Pärast seda pannakse kassile kanüül, mille kaudu manustatakse ravimeid ja vedelikke.
Seejärel raseeritakse naba ümbrus ja opereeritav ala desinfitseeritakse hoolikalt. Edasi viiakse kass operatsiooniruumi. Enne operatsiooni alustamist puhastatakse lõikekoha ümbrus veelkord ning selle ümber asetatakse kaitseks steriilsed operatsioonilinad.
Kassi steriliseerimist alustatakse kõhu avamisega. Naba piirkonnas tehakse mõne sentimeetri pikkune sisselõige. Loomaarst otsib kõhuõõnest üles kassi emaka juures oleva munasarja ja sõlmib enne munasarja eemaldamist sellesse viivad veresooned kokku. Pärast munasarjade eemaldamist suletakse kõht isesulava niidiga ning lõpuks kinnitatakse haav sulavate nahasiseste õmblustega.
Lõikuse ajal saab kass valuravimit. Valuvaigistite andmist võib vajaduse korral jätkata ka kodus. Antibiootikume ilma eraldi põhjuseta koju ei määrata, sest kassi steriliseerimine on nn puhas lõikus.
Kass tuleks steriliseerida noorena
Emane kass võib tiinestuda juba esimesel innaajal 3–4 kuu vanuselt. Soovituslik on kass steriliseerida umbes nelja kuu vanuselt. Aegsasti lõigatud emase kassi risk piimanäärmete kasvajate tekkeks on lõikamata või täiskasvanuna lõigatud kassidega võrreldes olematult väike.
Väldi kassi operatsioonijärgset kaalutõusu
Pärast steriliseerimist kassi energiavajadus väheneb ja tekib suur oht kaalutõusuks, kui kassi toidusedelis ei tehta muudatusi. Lõigatud kassile tuleks anda süüa kvaliteetset, väiksema energiasisaldusega kassitoitu. Hoolitseda tuleb kassi liikumise eest, mängides temaga ja mõeldes välja erinevaid tegevusi. Kassi kaalu ja kehaehitust tuleks pärast operatsiooni jälgida.