Lühike koon põhjustab lemmikloomale lisaks hingamisraskustele ka silmaprobleeme

Muutustele koera silmade seisundis tuleks reageerida kohe, sest ohuks võib olla isegi nägemisvõime või kogu silma kaotus. Samad probleemid esinevad ka lühikese koonuga kassidel. Lühikoonulistele koertele tavalised silmaprobleemid on sarvkesta haavandid, silmainfektsioonid ning silmamuna või pisaranäärme kohalt nihkumine.

Kuigi suured silmad muudavad koera või kassi välimuse paljude meelest armsaks, on need vastuvõtlikud mitmesugustele kahjustustele ja põletikele. Lühikesest koonust ja madalast silmakoopast tulenevaid probleeme nimetatakse brahhütsefaalseks silmasündroomiks. See organismi ehitusega seotud probleem võib kahjustada looma igapäevast heaolu.   

Madala silmakoopa tõttu võib silm laugude servadest väljapoole tungida. Lühikoonulistel koertel võib see juhtuda juba näiteks rihma otsas kiskumise tulemusel. Välja tungimine on hädajuhtum, mis paistab dramaatiline ja nõuab pikaajalist ravi. Kahjuks toob see tihti kaasa nägemise kaotamise.   

Populaarsed lühikoonulised koeratõud on näiteks inglise bulldog, prantsuse bulldog, mops, bostoni terjer, pekingi paleekoer ja shih tzu.

Kassidest on tuntuim lühikoonuline tõug pärsia kass.   

Enamasti tuuakse lühikoonulised koerad loomaarsti juurde sarvkesta haavade, kuivsilmsuse ja silmade hägustumise tõttu. Sarvkesta haavandeid esineb igat liiki koertel, kuid lühikoonulistel on paranemise osas rohkem komplikatsioone. Haava süvenemine kuni silma lõhkemiseni on samuti lühikoonulistel teistest koertest tavalisem ja toimub kiiremini.   

Silmaprobleemid võivad alata juba väga noores eas, kuid need muutuvad üldiseks ja süvenevad tihtipeale keskeas ja vanematel koertel.   

Mõned silmaprobleemid on levinud teatud tõugude puhul. Näiteks esineb mopsidel teistest lühikoonulistest tõugudest sagedamini sarvkesta pigmenteerumist.   

Lühikoonuliste koerte silmad vajavad niisutamist

Lühikoonuliste koerte silmad kuivavad kergesti, sest nende silmalaud ei saa madala silmakoopa tõttu alati täielikult sulguda. Lisaks keerdub laugude sisenurk silma suunas. Ninal olev suur nahavolt võib keerdumist veelgi võimendada.   

Silma kuiv pind on vastuvõtlik haavanditele ja infektsioonidele, mistõttu on oluline silmade regulaarne niisutamine. Infektsioonide riski suurendab ka see, et mõnikord lühikoonuliste koerte silmalaud keerduvad sissepoole ja hõõruvad silma pinda. Lisaks võivad silmi hõõruda ka silmalaugude servades või ninavoldis kasvavad karvad. Silmalau keerdumise tõttu jääb alumise lau pisarakanali ava ebasoodsasse asendisse, mis põhjustab ka ebasoovitavat silmavoolust.   

Lühikoonuliste koerte silmad on kahjustustele väga tundlikud ja teisest küljest on kahjustustega seotud valu raskem kindlaks teha kui pikakoonuliste koerte puhul. On oluline, et omanik kontrolliks ja puhastaks koera silmi iga päev, et kergemgi punetus, kissitamine, hägusus või muutused silma pinna kujus saaks õigeaegselt märgatud. Regulaarset niisutustilkade kasutamist soovitatakse eriti neile koertele, kelle silmad on väga eenduvad. Vajadusel võib väljas käies kasutada kaitseprille.   

Muutustele silmade seisundis tuleb reageerida kohe   

Loomad on osavad oma valu varjama, kuid silmavalu suhtes on kõige selgem märk, pidev ja tugev silmade kissitamine. Silmavalu võivad näidata ka silma pidev kraapimine käpaga või pea- ja silmapiirkonna puudutuste vältimine. Lühikoonuliste koerte silmi tuleks lasta kontrollida vähemalt kord aastas. Kui lühikesest koonust tulenevaid silmavaevusi esineb juba noores eas, tuleks aegsasti pöörduda silmahaigustega tegeleva loomaarsti vastuvõtule. Lisaks niisutamisele võib koer vajada näiteks pisaraeritust parandavat ravi või laugude vahet vähendavat ja asendivigu korrigeerivat lõikust.    

Koer tuleks tuua silmahaigustega tegeleva loomaarsti vastuvõtule võimalikult kiiresti peale seda, kui koera silmade või käitumise juures on avastatud midagi tavalisest erinevat. Silmaprobleemid võivad kiiresti halveneda ja need võivad mõjutada koera nägemisvõimet.   

Loomaarstid soovitavad tutvuda erinevate tõugude terviseprobleemidega juba enne looma muretsemist   

Kuna lühikese koonuga koerte ja kasside välimus ja iseloom on paljude inimeste arvates vastupandamatu, on nad ka väga populaarsed lemmikloomad. Aretuse tulemusel on nad aga ka muutunud vastuvõtlikumaks haigustele.    

Paljud organismi eripära ja aretamisega seotud loomade terviseprobleemid on viimastel aastakümnetel osaliselt varjatult süvenenud ilma, et sellest oleks laiemalt räägitud või teavitatud. Praeguseks on olukord muutunud. Tänapäeval on teavet kehaliste probleemide mõju kohta loomade heaolule palju saada. Loomaarstid soovivad, et kõik praegused ja tulevased lemmikloomade omanikud neid asjaolusid uue looma muretsemise kaalumisel kindlasti arvestaks. Erinevate tõugude võimalike terviseprobleemidega tuleks hoolikalt tutvuda juba enne looma võtmist, sest lühike koon põhjustab lisaks hingamisraskustele ja silmaprobleemidele ka palju muid terviseriske.   

Kui lühikese koonuga koer või kass on juba võetud, on kõige tähtsam probleemidest teadlik olla, et pakkuda oma lemmikloomale parimat võimalikku elu. Iga lemmikloom on ta omaniku jaoks väga oluline. Loomaarstid aitavad pakkuda lemmikloomale parimat võimalikku ravi, kuid selleks on vaja ka omaniku pühendumist.   

 

Brahhütsefaalne silmasündroom   

  • Lühikesest koonust ja madalast silmakoopast tulenevaid probleeme nimetatakse brahhütsefaalseks silmasündroomiks.    
  • Tänu madalale silmakoopale paistavad lühikoonuliste koerte silmad pea suuruse suhtes suuremad kui pikakoonulistel koertel.   
  • Looma silmade eenduvuse astet saab ligikaudselt hinnata silmavalge paistmise kaudu. Tavalise füsioloogiaga koeral ei ole ette vaatamisel silmavalget üldse näha. Lühikoonulistel koertel on tõsistel juhtudel silmavalge sarvkesta ümber tervikuna näha.   
  • Eenduvate silmade tõttu ei suuda koer silmalauge täielikult sulgeda. Pisaravedelik ei saa korralikult silma pinnale kanduda, mis põhjustab silma kuivust. Kui silma pind kuivab, siis sarvkesta tihe närvivõrgustik annab tavapäraselt käsu silmalauge pilgutada ja pisaratootmist suurendada. Lühikoonulistel koertel on ka sarvkesta närvivõrgustik tavalisest väiksem.
  • Vähenenud pisaraeritus muudab sarvkesta tundlikuks haavanditele ja sealt kaudu infektsioonidele. Pisaravedelik ei saa korralikult silma pinnale kanduda, mis põhjustab silma kuivust.

Seda teenust pakkuvad kliinikud

Palun oodake, kliinikud laadivad...