Loomade anesteesia ja selle jälgimine on viimaste aastakümnete jooksul oluliselt arenenud, seepärast on tänapäeval narkoosiga seonduvad riskid minimaalsed. Anesteesiast suurem oht on lemmikloomale see, et vaevused jäävad ravimata, mis halvendab oluliselt looma elukvaliteeti ja võib lõpuks viia isegi surmani.
Evidensia loomaarst Maria Konkonen Omaeläinklinikka Ehelist on märganud, et suurem osa lemmikloomapidajatest kardab oma vanemaealist lemmikut narkoosi alla panna. Kui loom vajab narkoosi, peab ta peab tihti vestlema loomaomanikega teemal, kas looma üldse tasub ravida.
Looma ravimine on Konkoneni hinnangul alati mõistlikum kui ravimata jätmine, ja seda sõltumata looma vanusest.
„Operatsioonid või anesteesiat vajavad protseduurid tehakse alati mingi sellise haiguse tõttu, mille puhul looma tervis ilma ravita oluliselt kannataks,“ ütleb Konkonen.
Halvimal juhul võib näiteks nisakasvaja viia lõpuks koera surmani, kui see jäetakse vanuse või narkoosihirmu tõttu opereerimata.
Loomaarstid kavandavad koera või kassi anesteesia iga looma puhul eraldi. Enne narkoosi tegemist viiakse läbi looma ülduuring ja võetakse vereproovid. Hädaolukorras ei pruugi need enam võimalikud olla.
Anesteesia käigus kontrollivad loomaarst ja anesteesiaõde looma südame löögisagedust, hingamiskiirust, une sügavust, vereringlust ja kehatemperatuuri. Anesteesia ja rahustamine on igapäevased protseduurid ja nende riskid on tänapäeval väikesed.
„Muutused looma seisundis tuvastatakse kiiresti ja võimalike komplikatsioonide puhul saab kiiresti sekkuda. Ka näiteks südamerikkega koerad ja kassid taluvad enamasti narkoosi väga hästi,“ märgib Konkonen.
Loomade anestesioloogia on viimastel aastakümnetel meeletult arenenud. Konkonen ütleb, et hirm lemmikloomade narkoosi suhtes on inimeste meeltesse jäänud ajast, kui vanemate loomade anesteesiaga seondus rohkem riske.
Seeniorlemmiklooma tervis võib kiiresti muutuda
Vananevate lemmikloomade tervisekontrollid on eriti tähtsad, sest nende tervislik seisund võib kiiresti muutuda. Lemmikloom vananeb inimesest kiiremini. Juba aastaga võin mingi haigus väga kaugele areneda.
Mitmesugused kasvajad, südameprobleemid, hambahaigused ja artroos muutuvad vanemate koerte ja kasside puhul üldiseks. Vanematele kassidele on tüüpilised haigused lisaks neerupuudulikkus ja kilpnäärme ületalitlus.
Regulaarsed tervisekontrollid ja nende käigus võetud vereproovid aitavad märgata ka väiksemaid muutusi looma tervises juba varajases faasis. Eriti oluline on Konkoneni sõnul aegsasti avastada lemmiklooma elukvaliteeti kahjustavad kroonilised ja progresseeruvad haigused.
Haiguste süvenemist saab vältida õige ravi abil ning ka vanemad lemmikloomad saavad elada veel pika toreda elu.
„Mida vähem loomal kroonilisi haigusi on, seda pikem on ka ta eluea prognoos. Eluiga vähendavad kindlasti kõik põletikud hammastes ja mujal organismis,“ selgitab Konkonen.