Koerte verine kõhulahtisus (AHDS)

Artikli sisu

-Koerte verise kõhulahtisuse põhjused

-Koerte verise kõhulahtisuse sümptomid ja uurimine

-Verise kõhulahtisuse ravi

-Verise kõhulahtisuse paranemise prognoos

AHDS (acute hemorrhagic diarrhoea syndrome) on tõsine ja kiiresti arenev verine kõhulahtisus. Haigestunud koera väljaheited on vedelad, verised ja tihti ka limased. Koer võib roojata peaaegu puhast verd. Muud võimalikud sümptomid on oksendamine, söögiisu puudumine ja jõuetus. Haigus võib tekitada kiiresti organismi veepuuduse ja koeral võib tekkida šokk, kui õigeaegselt raviga ei alustata. Koerte verine kõhulahtisus on haigus, mis vajab alati loomaarsti määratavat ravi. Ka tavalise kõhulahtisuse korral võib pärast paaripäevast kestust väljaheidetes pisut verd leiduda, kuid sel juhul on õnneks tegemist ohutu ilminguga. Võtke siiski loomaarstiga ühendust alati, kui koera väljaheidetes verd leidub.

Koerte verise kõhulahtisuse põhjused

Verise kõhulahtisuse põhjused ei ole täpselt teada, kuid arvatakse, et haiguse vallandajaks on muuhulgas teatud bakterid ja nende eritatavate ainevahetusproduktide tekitatav põletik, ebasobiv toiduvalik ja stress. Kergesti nakkuvat verist kõhulahtisust võib põhjustada ka parvoviirus. Parvoviirusest tekkiv kõhulahtisus võib noorele vaktsineerimata kutsikale tihti saatuslikuks saada. Seetõttu tuleks kutsikaid kindlasti soovitustele vastavalt vaktsineerida.

Haigusjuhtumite põhjal on täheldatud, et tõsine verine kõhulahtisus vaevab enamasti noori väiksemate ja kääbustõugude hulka kuuluvaid koeri, näiteks king charlesi spanjelid, shetlandi lambakoerad, hiina paleekoerad, yorkshire’i terjerid ja puudlid.

Koerte verise kõhulahtisuse sümptomid ja uurimine

Haiguse sümptomiteks on ootamatult alanud oksendamine ja verine kõhulahtisus, söögiisu kadumine ja apaatsus. Haigus ei ole nakkuv ja koer võib verisesse kõhulahtisusse haigestuda ilma muutusteta toidusedelis või igapäevastes rutiinides.

Esmalt vaatleb loomaarst koera üldist seisundit ja võtab vereproovid. Sõltuvalt olukorrast võidakse teha ka ultraheliuuring või röntgenülesvõte.

Väljeheidete kohta tehakse vajadusel ka parvoviiruse test, mille abil saab tuvastada või välistada parvoviirusest tingitud kõhulahtisuse. Seda eriti juhul, kui tegemist on noore vaktsineerimata koeraga.

Verise kõhulahtisuse ravi

Verise kõhulahtisusega koer vajab vedelikupuuduse vältimiseks vedelikuravi. Tavaliselt manustatakse vedelikku veeni kaudu ja seepärast tuleb koer mõneks ajaks kliinikumi ravile jätta. Koerad reageerivad ravile õnneks üsna kiiresti, isegi mõne tunniga.

Tavaliselt vedelikuravist piisab, et koera enesetunnet parandada. Teatud juhtudel võib koer vajada ka ravi antibiootikumidega. Kõhulahtisuse ja võimaliku vedelikupuuduse käes kannatavale koerale ei sobi siiski kõik antibiootikumid. Seetõttu on oluline, et koeraomanik ei annaks mitte mingil juhul kõhulahtisusega koerale ühtegi antibiootikumi ise ilma arsti korralduseta.

Verise kõhulahtisuse paranemise prognoos

Koera enesetunne paraneb vedelikuravi abil enamasti kiiresti ja looma saab lubada kodusele ravile. Kodus tuleb jälgida, et koer jooks piisavalt ning talle tuleks anda kergesti seeditavat väherasvast toitu (kliinikumis on saadaval just kõhulahtisusega koertele loodud eritoite). Paastumisest kõhulahtisuse ravis kasu ei ole ja liiga pikk söömata olemine võib koera tervisele isegi kahjulik olla.

Verise sooltepõletiku käes kannatavate koerte tõsised komplikatsioonid on õnneks väga vähesed. Õigeaegselt kliinikus alustatud tõhusa ravi abil saab enamus koeri kiiresti terveks. Suur osa koertest ei haigestu uuesti verisesse kõhulahtisusse ja neil ei teki haiguse tõttu üldjuhul ka mingeid muid terviseprobleeme.

Kui koeral tekib verine kõhulahtisus, võta kohe ühendust loomaarstiga!

Seda teenust pakkuvad kliinikud

Palun oodake, kliinikud laadivad...