Koerte suu ja hammaste haigused

Koertel on hammaste probleemid üsna levinud. Parodondiit on peaaegu 80 protsendil täiskasvanud koertest. Hästi hooldatud ja terve suu on rõõmuks nii koerale kui ka tema omanikule.

Hammaste röntgenpilt suu ja hammaste haiguste diagnostika abivahendina

Hammaste kontrollimise käigus tehtav hammaste röntgenpilt annab olulist lisateavet hammaste ja lõualuu seisukorra kohta näiteks hammaste kinnituskudede põletiku ehk parodondiidi, hammaste kahjustumise, hamba- ja lõuamurdude, suu kasvajate, hammaste värvumise ning kulunud ja puuduvate hammaste osas.

Koerte hambakivi

Koerte hambakivi tekib katust, mis kivistub hamba pinnale, kui seda mehaaniliselt ei eemaldata. Osadel koertel tekib hambakivi ja katt hõlpsamalt kui teistel. See tuleneb koera sülje koostisest, suu anatoomiast ja koera eluviisidest. Hambakivi on kergesti näha ka silmaga. See on kollakas aine, mis on kogunenud hamba pinnale ja mis võib kinni katta peaaegu kogu hamba näha oleva pinna.

Hammaste kontrollimise käigus eemaldab loomaarst koera hammaste pinnale kogunenud hambakivi ja katu nii hammastelt kui ka igemetaskutest. Lisaks poleeritakse hambad üle, et hambavaapa puhastamise käigus tekkinud väikesed kahjustused tasanduks ja ei hakkaks kattu koguma.

Parim viis koerte suu ja hammaste haiguste ennetamiseks on igapäevane hammaste harjamine. Lisaks tuleb ka loomakliinikus regulaarselt koera hambaid kontrollida lasta.

Levinuim suu probleem: erineva raskusastmega igemehaigused

Katt tekitab koertel gingiviiti ehk igemepõletikku, mis võib areneda edasi parodondiidiks. Parodondiit ehk hammaste kinnituskudede põletik levitab põletikku ka mujale organismi ja halvendab sellega koera üldist tervist. See võib tuua kaasa ka hammaste väljalangemise.

Gingiviidi ehk igemepõletiku tunnusteks on igemete punetus, paistetus, veritsemine ja halb hingeõhk. Selle põhjustajaks on katt ja gingiviit paraneb enamasti, kui katt eemaldatakse.

Parodondiit on koertel üsna levinud haigus. Parodondiidi puhul kahjustub parodontaalligament, igemetaskud muutuvad sügavamaks, igemed taanduvad, hambad hakkavad liikuma ja luu kaduma. Parodondiidiga koera hingeõhk on halva lõhnaga. Tõsisemad lokaalsed komplikatsioonid on patoloogilised lõualuu murrud, kroonilised oronasaalsed fistulid ja osteomüeliit.

Koerte hambahaiguste ravi tehakse Evidensia kliinikutes alati võimalikult ohutu inhalatsioonanesteesia abil.

Koerte hammaste murdumine

Murdunud hambaid tuleks ravida võimalikult kiiresti, sest need on koerale valulikud ja võivad põletikuliseks minnes tekitada probleeme ka teistes organites.

Hamba pindmine murdumine

Kui hamba murdumine on pindmine ja hambasäsi ei ole paljastunud, tehakse hambast esmalt röntgenpilt. Kui pilt näitab, et hambas põletiku tunnuseid ei ilmne, tasandatakse hamba pind ja täidetakse, et bakterid ei pääseks hambaluus olevate mikroskoopiliste kanalite kaudu hambasäsini. Kui hamba röntgenpilt näitab põletikku, on ravivariandid kas juureravi või hamba väljatõmbamine.

Hambasäsini ulatuv murdumine

Kui hammas on murdunud hambasäsini, on see loomale valulik ja hambale tuleb võimalikult kiiresti teha juureravi. Võib ka juhtuda, et hammas tuleb eemaldada. Kui murdunud hambast on suurem osa alles ja see on koera üks olulisematest hammastest, nt suur tagahammas või silmahammas, on mõistlik teha juureravi. Tagahambad on koerale olulised mälumisel. Silmahammas on koerale sama nagu pöial inimesele. Koer haarab sellega esemeid. Seepärast on silmahambad eriti olulised nt jahi- ja teenistuskoertele.

Noore koera hambamurd tuleb ravida 48 tunni jooksul

Kui alla 18-kuuse koera hammas on murdunud kuni hambasäsini, tuleb kiiresti loomahambaarstiga ühendust võtta, kui hammast säilitada soovitakse. Noore koera hambajuure ots võib olla avatud ja seepärast pole juureravi alati võimalik. Parim ravivõimalus noore koera äsja murdunud hambale on hambasäsi amputatsioon. Hambasäsi amputatsiooni õnnestumise protsent aja jooksul väheneb ja seepärast oleks seda kõige parem teha kahe päeva jooksul pärast hamba murdumist.

Loomad ei näita tavaliselt valu välja ja võivad ka süüa normaalselt. Seepärast on hamba murdumist koera käitumise alusel raske märgata. Ravimata jäetud murdunud hambad võivad tekitada mädakolde ning edastada vereringe kaudu baktereid ka mujale organismi.

Puuduvad hambad ja hammaste arenguhäired

Ühe või mitme hamba sünnipärane puudumine on koertel levinud nähtus. Kui hammaste kontrolli käigus leitakse puuduv hammas ja seda ei ole varem välja tõmmatud, tuleb teha röntgenpilt, et vaadata, kas tegemist ei ole väljumata hambaga. Väljumata hammas tuleks eemaldada, et ei tekiks tsüsti, mis kahjustab lõualuud ja külgnevate hammaste juuri.

Koeral võib olla ka üleliigseid hambaid. Üleliigsed hambad ei põhjusta probleeme, kui neil on piisavalt ruumi. Liighambad võivad siiski põhjustada hammaste ahenemist ja põhjustada parodondiiti (hammaste kinnituskudede põletikku). Koertel võib esineda ka hambaemaili arenguhäire, mille puhul on hambaemail tekkinud vaid mõnedel hammastel või kõigil hammastel puudulikult arenenud. Hammastele spetsialiseerunud loomaarst peaks sellisel juhul hambad üle vaatama ja otsustama, kas puuduliku emailiga hambaid on vaja ravida.

Hambumusviga: alumised silmahambad suruvad kurgulaele või igemetele

Selle põhjus on tavaliselt kitsas ja lühike alalõug või alumiste silmahammaste liiga püstine asend (linguoversio). Probleemiks on kurgulae või ülemiste igemete pehmekoe kahjustumine, mis tekitab koerale valu ja võib halvimal juhul põhjustada fistuli tekke kuni ninaõõneni (oronasaalne fistul).

Hambumusprobleemide ravi on alati individuaalne. Raviprognoos on seda parem, mida varasemas faasis ravi alustada õnnestub. Ravivariantideks on raskete juhtumite korral alumiste silmahammaste lühendamine ja hambasäsi amputatsioon või juureravi, hammaste korrigeerimine või alumiste silmahammaste eemaldamine.

Koerte kaaries

Umbes viiel protsendil koertest esineb elu jooksul kaariest ehk hambaaukude teket. Kaariese ravivariandid on täidise panemine, juureravi või ka hamba väljatõmbamine.

Evidensia erikliinikud pakuvad abi keerukamate juhtumite ravimisel

Hambahaiguste erikliinikutes ravivad lemmikloomade suu ja hammaste haigust sellele alale spetsialiseerunud ja kogenud hambaarstid. Hambahaiguste erikliinikud tegutsevad üle Soome tavapäraste loomakliinikute osana ning pakuvad mitmesuguseid ravivõimalusi ja taastumist soodustavaid teenuseid.

Broneeri aeg koera hammaste kontrollimiseks lähimas Evidensia loomakliinikus!

Seda teenust pakkuvad kliinikud

Palun oodake, kliinikud laadivad...