Koerte kennelköha

Koerte kennelköha kandub ühelt koeralt teisele piisknakkuse teel, mõnikord ka söögi- ja joogianumate või ka inimeste vahendusel. Loomaarstid tuletavad meelde iga-aastase vaktsineerimise olulisust, sest vaktsineerimine on parim viis vältida raskeid haigusi ja suuremate kennelköha epideemiate teket.

Koerte „gripihooaeg“ on käimas. Igal aastal levib kennelköha koeraparkides, koerte üritustel ja muudes kohtades, kus koeri korraga palju koos on. Loomaarst, viroloogia dotsent Sophie Escutenaire Evidensia võrgustikku kuuluvast Omaeläinklinikka Eirast sõnas, et enamasti jäävad lokaalsed kennelköha epideemiad sügise algusesse ja talveaega. Mõnikord tekib nakatumiste kõrghetk ka veel kevadel.

Escutenaire on märganud, et näiteks Helsingis Eiras levivad praegu kiiresti bakteriaalsed hingamisteede infektsioonid.

Kennelköha on üldnimetus koertele nakkuvatele kõigile hingamisteede haigustele, mis tähendab, et haigustekitajateks on paljud erinevad bakterid ja viirused. Tavalisemad haigusnähud on köha ja röhatamine. Tugev köha võib koera ka oksendama ajada.

Escutenaire soovib koeraomanikele meelde tuletada, et hingamisteede probleeme ei tohi jätta tähelepanuta. Kergemate sümptomite suhtes pole vaja muretseda, kuid haiguse pikema jätkumise puhul tuleks koer loomaarsti vastuvõtule viia. Tõsiste sümptomite ilmnemisel tuleb koheselt loomaarsti poole pöörduda.

„ Olen näinud juhtumeid, kus koeral on kennelköha, mis on muutunud juba kopsupõletikuks. Kennelköha kergemate sümptomite korral pole muidugi vaja kohe arsti juurde tormata, kuid olukorda tuleb hoolikalt jälgida. Seda eriti juhul, kui koeral on diagnoositud ka mõni muu haigus,“ tõdeb Escutenaire.

Kopsupõletik on üks kennelköha tüsistustest ja see võib halvimal juhul põhjustada püsivaid kahjustusi. Just tõsiste komplikatsioonide tõttu tuleks koera kennelköha vastu vaktsineerida, sest enamasti see leevendab haiguse sümptomeid. Samal põhjusel tuleks haigusnähtudega koera puhul vältida aktiivsemat liikumist ja muud koormust.

Täielikku kaitset vaktsineerimine siiski ei anna, sest kennelköha tekitavad väga paljud eri viirused ja bakterid.

Koerapargis kennelköha veel muret ei tee

Espoo Palokaivo koerapargis ei ole kennelköha hooaeg pargis käimisele mõju avaldanud. Oma koeraga Laika jalutama tulnud Henri Käck kuulis kennelköhast vaktsineerimise käigus. Muidu ei ole ta kennelköhaga kokku puutunud ega hoiatusi kuulnud.

„Minu arvates on koerapargis käimine hea koolitus. Laika õpib olema koos teiste koerte ja inimestega. Seepärast pole ka kennelköha hooaeg mõjutanud pargis käimist. Aga eks koera haigestumine oleks muidugi kohutav, ta on ju nii tore sõber,“ ütles Käck.

Praegu tasuks hoolikalt jälgida koeraparkide infotahvleid ja oma piirkonna Facebooki gruppe. Kui mõnel koerapargis käinud koeral on esinenud kennelköha sümptomeid, teavitavad koeraomanikud enamasti ka teisi.

Kari Kuusinen on samal arvamusel. Tema koer Santtu on kennelköha vastu vaktsineeritud, mistõttu haigestumine väga suurt muret ei tee.

„Minu koeral ei ole õnneks kunagi kennelköha olnud. Kõike võib juhtuda, aga ma väga ei muretse,“ ütleb Kuusinen.

Haigestunud koer on nakkusohtlik ka ilma haigusnähtudeta

Terve koera puhul ei ole koeraparke või üritusi kindluse mõttes vältida vaja. Loomaarsti Sophie Escutenaire’i sõnul ei teki tervel nakkuse saanud koeral tihti isegi haigusnähte.

Koera suhtes tuleks olla ettevaatlikum juhul, kui ta kuulub riskirühma.

„Kui koer on veel noor kutsikas, väga vana, tal on mingil põhjusel vähenenud immuunsus või näiteks südamerike, tuleks kennelköha epideemia ajal koeraparke ja kontakte teiste koertega vältida,“ soovitab Escutenaire.

Kui teie koeral tekib kennelköha sümptomeid, on soovituslik kontakte teiste koertega vältida kahe nädala vältel. Kennelköha võib nakkuda teisele koerale ka siis, kui koeral enam haigusnähte ei esine. Ka hoolikas kätehügieen ning koera asjade puhastamine võib aidata nakkumist ühelt koeralt teisele vältida.

 

Kennelköha

  • Levinuim sümptom on tugev köha, mis süveneb koormuse või erutumise käigus. Koer võib ka köhida lima või vahtu ning ninasõõrmetest võib tekkida voolus.
  • Viiruse tekitatavad kennelköha sümptomid kaovad iseenesest 1–2 nädalaga. Koeral tuleb lasta puhata seni, kuni esineb haigusnähte. See vähendab tüsistuste ohtu.
  • Tooge koer loomaarsti juurde, kui tal on lisaks kennelköha ilmingutele ka palavik, koer on väsinud või ei taha süüa või kui ka kergemad haigusnähud püsivad ega taha taanduda.
  • Kennelköha tüsistused bronhiit ja kopsupõletik vajavad enamasti ravi antibiootikumidega, halvimal juhul isegi intensiivravi.
  • Haigestunud koer tuleb isoleerida tervetest koertest kaheks nädalaks, sest kennelköha võib nakkuda ka pärast seda, kui otseseid haigusnähte enam ei esine.

Seda teenust pakkuvad kliinikud

Palun oodake, kliinikud laadivad...