Kassil on valud – kuidas seda kindlaks teha?

Artikli sisu

  1. Kassi valu tunnusmärgid: muutused käitumises
  2. Vaata karvkatte seisukorda
  3. Aita kassil valudest vabaneda

Kasside puhul on valu tuvastamine keeruline. Sageli on selgeimaks märgiks muutused kassi käitumises. Kass on osav oma valusid varjama, seepärast tuleks ta loomakliinikusse läbivaatusele tuua, kui kassi käitumises ilma otsese põhjuseta muutusi tekib.

Omanik näeb enamasti kõige paremini, kui kass tavapärasest erinevalt käituma hakkab. Kuna omanik on oma kassi käitumise parim hindaja, peaks kassiomanikud usaldama oma intuitsiooni ja tooma kassi kliinikusse läbivaatusele kohe, kui käitumises ebaharilikke muutusi tekib.

Kassi valu tunnusmärgid: muutused käitumises

Jälgi, kas kassi aktiivsuses ja käitumises on valust kõnelevaid muutusi.

• Kass võib tõmbuda omaette, eemale inimeste ja teiste loomade juurest. Ta võib käituda inimeste ja teiste kasside hulgas tavapärasest erinevalt.

• Kass võib vältida inimese puudutusi.

• Puudutamine võib kassi ärritada. Ta ilme võib olla valulik ja silmad vidukil.

• Kass väldib ronimist, kõrgele hüppamist ja kõrgelt otse maha hüppamist.

• Kass mängib varasemast vähem.

• Kassil võib olla raske oma liivakasti minna, ta teeb häda selle kõrvale. Kass võib teha häda üldse kuhugi mujale.

• Valu võib vähendada kassi söögiisu. Söömise osas toimuvad muutused näitavad seda, et kassil on juba tugevad valud ja ta ravimist oleks tulnud alustada juba tükk aega tagasi.

Vaata karvkatte seisukorda

Tavaliselt kassid hoolitsevad väga oma karvkatte puhtuse eest. Muutused selles, kuidas kass end peseb ja eriti teatud piirkondade määrdumine, võivad olla märgiks valust. Nii võib näiteks artroos või mingi muu vaevus kassi painduvust vähendada ja teatud kehaosad jäävad puhastamata. Valu tõttu võib kass ka vältida teatud asendeid.

Mõnikord muutub kassi kogu karvkate hoolitsematuks ja takuseks ning läige kaob.

Kassid võivad valusaid kohti tavalisest rohkem lakkuda. Karvkate võib valu piirkonnas õhemaks muutuda. Karvad võivad ka täiesti kaduda. Üleliigne lakkumine võib kassil tekitada naha ärritust ja tundlikkust.

Aita kassil valudest vabaneda

Kassi valude kindlaks tegemine ja õige valuravimi annuse määramine on keerukas ka spetsialistile. Loomaarstid kasutavad valude hindamisel abiks kassi valuilmete tabelit.

Kodus saab muuta kassi elukeskkonna selliseks, et kass saaks ühest kohast teise liikuda võimalikult valutult.

Pööra tähelepanu järgmistele asjaoludele.

• Muuda kassi ase mugavaks ja pehmeks ning pane see rahulikku kohta, kus kass end turvaliselt tunneb. See tagab, et kass saab rahus lamada ja magada.

• Paigalda juurde tasapindu, redeleid või kaldteid sellistesse kohtadesse, kus kass peab liikuda saama. Suur osa vanematest kassidest haigestub artroosi, mistõttu nad hakkavad valude tõttu vältima kõrgetesse kohtadesse hüppamist. Kaldteed ja tasapinnad lihtsustavad kassi liikumist talle meeldivatesse vaatlus- või lebamiskohtadesse.

• Tehke kassile madala servaga liivakast, et kass saaks sinna liikuda võimalikult lihtsalt ja valudeta.

Seda teenust pakkuvad kliinikud

Palun oodake, kliinikud laadivad...