Kasside elukvaliteedi ja loomakaitse seisukohast on oluline, et märksa rohkem kasse saaks valu ja haiguste vastu ravi võimalikult varajases staadiumis.
Soomes on statistikakeskuse 2016. aasta hinnangu kohaselt ligikaudu 700 000 koera ja 590 000 kassi. Loomaarsti vastuvõtul ei käi aga koeri ja kasse samas proportsioonis.
Viimase aasta jooksul on 79 protsenti visiitidest seotud koertega ja kasside osakaal on moodustanud vaid 18 protsenti. Protsendid on arvutatud kõikide Evidensia kliinikute ja haiglate kokku liidetud visiitide põhjal
Kassidega tegelev Evidensia loomaarst Elisa Valanta Lahti loomakliinikust ütleb, et kasse tuuakse loomaarsti juurde koertest vähem, sest nende valusid ja haigusnähte on raskem tuvastada.
Kuna kassid on looduses nii küttijad kui ka ise kütitavad, varjavad nad osavalt kõiki märke oma nõrkuste või halva tervise kohta.
„Kass suhtleb tavaliselt väiksemate signaalide ja lõhnade abil. Kasside signaale on raske tõlgendada ja need ei ole nii ilmekad kui koertel. See on kindlasti üks põhjus, miks kasside seisund muutub väga halvaks, enne kui omanik märkab, et midagi valesti on,“ selgitab Valanta.
Kassidega ei käida nii palju väljas ega mängita nagu koertega. Seepärast võivad väiksemad terviseprobleemid märkamata jääda.
Paljud inimesed tajuvad oma kassi käitumise muutust või mingeid probleeme alles siis, kui avastavad, kuidas ravi ja valuravimid kassi käitumist mõjutavad. Valanta on saanud klientidelt palju kiidusõnu, kui need on pärast ravi läbimist oma rõõmsa kassi tagasi saanud.
Loomaarsti juures antakse nõu valu tuvastamiseks
Loomaarstid oskavad anda kassiomanikele nõu selliste asjaolude kohta kassi käitumises, millele tuleks kassi valude kindlaks määramisel tähelepanu pöörata.
Nii näiteks pannakse kassi lisandunud magamine, eraldi tõmbumine või kõrgele hüppamise lõpetamine tihti kassi vanuse arvele, kuid tihti on see märk hoopis valudest.
„Kui kass on terve, on ta aktiivne ja ergas elu lõpuni,“ tõdeb Valanta.
Kui kassil paistavad olevat valud, on tal olnud terviseprobleemid juba pikka aega. Seepärast on väga olulised kasside profülaktiline ravi ja regulaarsed tervisekontrollid. Profülaktika on ka majanduslikult tasuvam, kui kaugele arenenud haiguste ravi.
Kasside populaarsus lemmikloomana on suurenenud ja Valanta loodab, et omanikud on valmis ka kasside tervisele rohkem tähelepanu pöörama.
„Probleemiks on enamasti see, et paljud kassid jõuavad loomaarsti juurde alles siis, kui nende seisund on oluliselt halvenenud ja midagi enam teha ei saa. Inimestel peab olema lihtsalt rohkem teavet.“