Kasside vaktsineerimine

Kasside vaktsineerimine on kassi tervise eest hoolitsemise oluline ja lahutamatu osa. Eestis soovitatakse kasse vaktsineerida kassikatku, kassigripi ja vajadusel ka marutaudi vastu. Soovitame järgida rahvusvahelist vaktsineerimisprogrammi.
Regulaarne tervisekontroll ja vaktsineerimine on kassi esmase tervishoiu oluline osa. Soovitame kõigil kassidel iga-aastast tervisekontrolli. Evidensia visiidil tehakse kassile alati üldine kliiniline läbivaatus, jälgitakse kehakaalu arengut ja tehakse vajalikud vaktsineerimised, samuti kontrollitakse võimalikku parasiitide eemaldamise vajadust. Hilisemas eas soovitame uurida ka vere- ja uriiniproove ning vererõhku.

Kassipoja vaktsineerimine

Pärast sündi saab kassipoeg emalt piimast olevaid nakkushaiguste vastaseid antikehi. See kaitseb kassipoega hinnanguliselt paar nädalat või isegi mitu kuud. Kui kassipoja varases eas, enne kui kassipoja enda kaitsesüsteem on välja kujunenud, langeb emalt saadud antikehade tase võib kassipoeg haigestuda. Soovitame esimest vaktsineerimist 8-9 nädala vanuselt.

Ema antikehad, mis jäävad kassipojale kuni hilisema eani, nõrgestavad kassipoja enda vaktsineerimisel tekkiva kaitsesüsteemi arengut. Sel põhjusel soovitame revaktsineerimist 16 nädala vanuselt.

Soovitame kassipoegadele kolmest vaktsineerimisest koosnevat seeriat: 

  • 8–9-nädala vanune kassipoeg: katku ja gripi vaktsiin, see tähendab kolmikvaktsiin enne kassipoja uude koju andmist
  • 12-nädala vanune kassipoeg: kassi katku ja gripi vaktsiin, see tähendab kolmikvaktsiin
  • 16-nädala vanune kassipoeg: katku ja gripi vaktsiin, see tähendab kolmikvaktsiin ja vajadusel ka marutaudivaktsiin
Suurenenud haigusriski olukorras võib kassipoja vaktsineerimist kolmikvaktsiiniga kassikatku ja kassigripi vastu alustada 4-6 nädala vanuselt, suurendades vaktsineerimisi iga 2-3 nädala järel kuni kassipoja 16-nädalaseks saamiseni.

Vaktsineerimised 1-aastasele kassile

Esimene kordusvaktsineerimine (katku- ja gripivaktsiin, s.o kolmikvaktsiin ja vajadusel marutaudivaktsiin) tehakse hiljemalt aasta pärast kassipoja vaktsineerimisi, s.o veidi üle aasta vanuselt.

Täiskasvanud kasside vaktsineerimine

Täiskasvanud kassile tehakse kordusvaktsineerimine iga 1-3 aasta järel pärast 1-aastast vaktsineerimist, olenevalt kassi individuaalsest nakatumisriskist ja kasutatud vaktsiini kaubamärgist. Vaktsineerimisvajadust hinnatakse iga-aastase tervisekontrolli käigus. Vajadusel teostatakse marutaudi revaktsineerimine iga kolme aasta tagant.

Täiskasvanud kassi, kelle varasemad vaktsineerimised on teadmata, või üle 16 nädala vanuse kassi esmakordsel vaktsineerimisel manustatakse kassi katku ja gripi vaktsiini kaks korda iga 3-4 nädala järel. Revaktsineerimine iga 1-3 aasta järel.

Vaktsineerimised kassihoius

Kui kass viiakse ravile, peavad tema vaktsineerimised olema ajakohased. Kui kassi ei ole viimase aasta jooksul kassigripivaktsiiniga vaktsineeritud, on soovitatav gripivaktsiini vaktsineerida vähemalt 7–10 päeva enne kassihoidu viimist.

Vaktsineerimine välisreisil või näitusel

Kassiga välismaale reisides tuleks aegsasti uurida sihtriigi nõudeid kas Toiduametist või selle riigi esindusest. Omanik peab hoolitsema ka kassinäitustel järgitavate vaktsineerimisjuhiste eest, mis võivad erineda üldisest vaktsineerimisjuhendist.

Broneerige oma kassi vaktsineerimise aeg lähimasse Evidensia veterinaarkliinikusse!

Seda teenust pakkuvad kliinikud

Palun oodake, kliinikud laadivad...