Kasside vaktsineerimine

Kasside vaktsineerimine on kassi tervise eest hoolitsemise oluline ja lahutamatu osa. Eestis soovitatakse kasse vaktsineerida kassikatku, herpesviiruse, kalitsiviiruse ja  kohustuslik on ka marutaudi vastu vaktsineerimine. Marutaudi vastu vaktsineerimine on loomaomanikule kohustulik Eesti Vabariigis kehtestatud seaduse kohaselt. Soovitame järgida rahvusvahelist vaktsineerimisprogrammi.

Regulaarne tervisekontroll ja vaktsineerimine on kassi esmase tervishoiu oluline osa. Soovitame kõigil kassidel iga-aastast tervisekontrolli. Evidensia kliiniku visiidil tehakse kassile alati üldine kliiniline läbivaatus, jälgitakse kehakaalu arengut ja tehakse vajalikud vaktsineerimised. Samuti antakse soovitusi regulaarseteks parasiidivastaste preparaatide kasutamise kohta. Hilisemas eas ( alates 5.eluaastast) soovitame uurida ka vere- ja uriiniproove. 

Kassipoja vaktsineerimine

Pärast sündi saab kassipoeg emapiimast olevaid nakkushaiguste vastaseid antikehi. See kaitseb kassipoega hinnanguliselt paar nädalat või isegi mitu kuud. Kui kassipoja varases eas, enne kui kassipoja enda kaitsesüsteem on välja kujunenud, langeb emalt saadud antikehade tase võib kassipoeg haigestuda. Soovitame esimest vaktsineerimist 8-9 nädala vanuselt.

Ema antikehad, mis jäävad kassipojale kuni hilisema eani, nõrgestavad kassipoja enda vaktsineerimisel tekkiva kaitsesüsteemi arengut. Sel põhjusel soovitame revaktsineerimist 16 nädala vanuselt.

Soovitame kassipoegadele kolmest vaktsineerimisest koosnevat seeriat: 

👉6-8-nädala vanune kassipoeg: kalitsiviirus, herpesviirus ja katku vaktsiin, see tähendab kompleksvatsiini enne kassipoja uude koju andmist.

👉8-12-nädala vanune kassipoeg:kalitsiviirus, herpesviirus ja katku vaktsiin, see tähendab kompleksvaktsiini.

👉12-16-nädala vanune kassipoeg: kalitsiviirus, herpesviirus ja katku vaktsiin, see tähendab kompleksvaktsiin ja kohustuslik on ka marutaudivaktsiin.

Suurenenud haigusriski olukorras võib kassipoja vaktsineerimist kolmikvaktsiiniga kassikatku ja kassigripi vastu alustada 4-6 nädala vanuselt, suurendades vaktsineerimisi iga 2-3 nädala järel kuni kassipoja 16-nädalaseks saamiseni.

Vaktsineerimised 1-aastasele kassile

Esimene kordusvaktsineerimine (kolmikvaktsiin ja kohustuslik marutaudivaktsiin) tehakse hiljemalt aasta pärast kassipoja vaktsineerimisi, s.o veidi üle aasta vanuselt.

Täiskasvanud kasside vaktsineerimine

Täiskasvanud kassile tehakse kordusvaktsineerimine iga 1-3 aasta järel pärast 1-aastast vaktsineerimist, olenevalt kassi individuaalsest nakatumisriskist ja kasutatud vaktsiini kaubamärgist. Vaktsineerimisvajadust hinnatakse iga-aastase tervisekontrolli käigus. Vajadusel teostatakse marutaudi revaktsineerimine iga kahe aasta tagant.

Täiskasvanud kassi, kelle varasemad vaktsineerimised on teadmata, või üle 16 nädala vanuse kassi esmakordsel vaktsineerimisel manustatakse kassi kolmikvaktsiini kaks korda iga 3-4 nädala järel ning lisatakse ühekordne marutaudi vaktsiin. Revaktsineerimine iga 1-3 aasta järel.

Vaktsineerimised kassihoius

Kui kass viiakse hoidu, peavad tema vaktsineerimised olema ajakohased. Kui kassi ei ole viimase aasta jooksul vaktsineeritud, on soovitatav vaktsineerida vähemalt 7–10 päeva enne kassihoidu viimist.

Vaktsineerimine välisreisil või näitusel

Kassiga välismaale reisides tuleks aegsasti uurida sihtriigi nõudeid kas Põllumajandus- ja Toiduametist või selle riigi esindusest. Omanik peab hoolitsema ka kassinäitustel järgitavate vaktsineerimisjuhiste eest, mis võivad erineda üldisest vaktsineerimisjuhendist.

Broneerige oma kassi vaktsineerimise aeg lähimasse Evidensia loomakliinikusse!

Seda teenust pakkuvad kliinikud

Palun oodake, kliinikud laadivad...