Kasside kastreerimine

Kassi kastreerimine on protseduur, mis parandab oluliselt isaste kasside elukvaliteeti.

Operatsiooni käigus eemaldatakse isaselt kassilt munandid ja pärast seda ei saa ta enam järglasi.

Kassi kastreerimine: väike protseduur, parem elu

Kasse soovitatakse kastreerida umbes nelja kuu vanuselt enne suguküpsuse saavutamist.  Välisriikides on muutunud tavaliseks kasside kastreerimine veelgi varem umbes 8–14 nädala vanusena. Uuringud on näidanud, et hoolikalt läbi viidud noore kassi kastreerimine on ohutu ja sellega ei seondu suurenenud komplikatsioonide või kusetee ummistuste riski.

Eriti just vabalt liikuvad ja väljas käivad kastreerimata kassid paljunevad kiiresti. Kodutuid kasse on aga palju rohkem kui häid kodusid. Seetõttu soovitame opereerida kõiki lemmikkasse, keda ei kasutata tõu paljundamiseks.

Lõigatud kassid elavad lõikamata sookaaslastest kauem, nad ei kräunu ega märgista oma piirkonda uriiniga ega põgene nii palju välja kui lõikamata kassid. Kassi kastreerimine on lihtne toiming ja loom taastub sellest kiiresti. Kassi munandid eemaldatakse narkoosi all väikese nahalõike kaudu. Lõikehaav paraneb kiiresti. Kui kass haava lakkuda tahab, võib talle mõneks päevaks krae panna.

Kuidas kassi kastreerimine toimub?

Kassi kastreerimine on väga ohutu protseduur ja komplikatsioone tekib haruharva. Alustuseks antakse kassile rahustit ja valuvaigistit. Kassid võivad rahustamisetapil oksendada, kuid see on täiesti tavaline. Kassi munanditele tehakse tuimestus. Täisnarkoosi all tehtud operatsiooni ajal ei tunne kass üldse valu.

Munandite piirkonnast eemaldatakse karvad ja piirkond puhastatakse. Järgmiseks kinnitatakse opereeritavale alale operatsioonilina ning munandid desinfitseeritakse. Munandi pinnale tehakse sisselõige ja munand võetakse selle kaudu välja. Seejärel sõlmitakse veresooned ja seemnejuha kokku ning munand eemaldatakse.

Kassile saab kliinikusse järgi tulla kohe, kui ta on korralikult üles ärganud. Koju võidakse anda kaasa valuravimeid kaheks päevaks ning kassile pannakse krae. Krae ei lase kassil haava lakkuma hakata. Loomaarstiga tuleks ühendust võtta, kui haavast hakkab tulema eritist või kui lõikuse ala punetab ja on paistes. Põletiku tekkimise korral võib haav vajada ravi antibiootikumidega. Põletikku tekib siiski harva.

Opereeritud kass vajab lahjemat toitu

Pärast kastreerimist väheneb isase kassi energiavajadus oluliselt, mistõttu on tavapärase söötmise jätkamisel suur oht lisakilode tekkele. Kastreerimine võib tuua kaasa ka kuseteehaigusi, näiteks kuseteede ummistusi.

Lõigatud kassile tuleks anda kvaliteetset ja väiksema energiasisaldusega kassitoitu. Peale selle tuleks kass aktiivsena hoida ning temaga mängida ja tegevusi välja mõelda. Piisav liikumine väldib ka kuseteede ummistuse tekkimist.

Seda teenust pakkuvad kliinikud

Palun oodake, kliinikud laadivad...