Kasside hammaste seisukorda on soovitatav regulaarselt kontrollida, et tavalisemad probleemid nagu hambakivi, igemepõletik ja kaaries saaks õigeaegselt avastatud ja ravitud.
Kasside hambakivi
Kasside hammaste pinnale koguneb kattu, mis süljes olevate soolade mõjul muutub kergesti hambakiviks. Hambakivi omakorda tekitab tugikudede põletikku. Kasside hambakivi on pruunikashall kivile sarnanev aine hamba pinnal ja see tekitab kassile ka halba hingeõhku.
Hambakivi teket saab koduste vahenditega vältida kas hambaid harjates või andes kassile katu tekkimist vältivat kuivtoitu. Kassi harjutamist hammaste harjamisega võib alustada igemete sõrmega hõõrumisega. Tasapisi võib alustada ka harjamist. Abiks võib kasutada kassidele mõeldud hambapastat.
Hambaid tuleks lasta loomakliinikus kontrollida regulaarselt iga-aastase tervisekontrolli käigus. Hambakivi esinemist saab hammaste katsumisega harjunud kassil ka niisama vaadata, kuid täpsema uuringu tegemiseks tuleb kasutada narkoosi. Narkoosi all tehakse kassi hammastest röntgenpilt ja loomaarst eemaldab võimaliku hambakivi.
Kasside igemepõletik
Kassi hammaste pinnale koguneva katu põhjustatav igemepõletik (gingiviit) ja hamba kinnituskudede põletik (parodondiit) võivad ravimata jätmisel kassi üldist tervist oluliselt halvendada. Halvimal juhul võivad põletikud põhjustada kudede hävimise ja hammaste väljalangemise.
Igemepõletiku vältimiseks soovitame kasside hammaste eest regulaarselt hoolt kanda. Kass tuleks tuua loomakliinikusse kindlasti siis, kui igemed punetavad või veritsevad või kui kassi hingeõhk läheb halvaks. Loomaarst eemaldab hambakivi ja ravib võimaliku põletiku.
Igemepõletikku ja parodondiiti saab kodus ennetada regulaarse hammaste harjamise abil.
Kasside hambasööbimine
Kasside hambasööbimine (FORL, Feline odontoclastic resorptive lesions) on haigus, mille puhul kassi hambal tekib hambaemaili kahjustus ning hambaluu on väljas ja sööbinud. Sööbimine hakkab arenema hambaluus emaili all ja kui see jõuab hambajuureni, tuleb hammas välja tõmmata.
Loomaarst saab kassi hambasööbimise röntgenpildi abil tuvastada juba algfaasis, siis saab seda veel ravida.
Igal kassi hammaste kontrollimisel ja ravimisel lisatakse andmed hambakaardile, et olukorra jälgimine oleks lihtsam. Kliinikus anname ka nõu koduseks kassi hammaste eest hoolitsemiseks ja tutvustame vajalikke vahendeid. Õige toit on koduse hoolitsuse üks osa, sest selle kaudu saab mõjutada katu ja hambakivi tekkimist.
Evidensia erikliinikud pakuvad abi keerukamate juhtumite ravimisel
Hambahaiguste erikliinikutes ravivad lemmikloomade suu ja hammaste haigust sellele alale spetsialiseerunud ja kogenud hambaarstid. Hambahaiguste erikliinikud tegutsevad üle Soome tavapäraste loomakliinikute osana ning pakuvad mitmesuguseid ravivõimalusi ja taastumist soodustavaid teenuseid.
Broneeri aeg kassi hammaste kontrollimiseks lähimas Evidensia loomakliinikus!