Kass oksendab

Artikli sisu

-Kass oksendab – kodune ravi

-Kass oksendab autos

-Kassi äge oksendamine

-Millal otsida abi?

-Krooniliselt oksendav kass

Oksendamine ei ole kasside puhul tavapärane nähtus. Kassiga peaks kindlasti arsti poole pöörduma, kui kass oksendab sageli või okse sisaldab verd. Oksendamine võib olla seotud kassi ravimite, mürgituse, sooleummistuse või soolepõletiku, neerude või maksa probleemide, kuseteede põletiku, diabeedi, emakapõletiku, kilpnäärme ületalitluse või kasvajatega. Ravimata jätmise puhul võivad nimetatud tõsised haigused tekitada raskeid komplikatsioone või isegi kassi surma.

Kass oksendab – kodune ravi

Kui haigusnähud on vähesed, kass joob ja on muidu ergas, võib piirduda koduse raviga.

  • Jälgige, et kassil oleks saada värsket vett.
  • Andke süüa kergesti seeduvat maitsvat toitu mitme väiksema portsjonina päevas. Kõhuhaigusi võivad leevendada näiteks loomakliinikutes pakutavad eritoidud. Väiksemas koguses võib anda ka väherasvast, küpsetatud liha või kala.
  • Umbes nädala möödumisel võite minna tagasi tavapärase toidusedeli juurde.
  • Lisaks võite anda apteegist ilma retseptita saada olevaid toidulisandeid, mis rahustavad soolestiku tegevust. Kass saab nendest ka vajalikke soolasid ning soolestikule kasulikke baktereid.

Kui kassi üldine seisund halveneb ning haigusnähud on tugevad ja kestavad pikka aega, võta ühendust loomaarstiga.

Ravimid

Apteegis müüdavad kõhuprobleemide leevendamiseks mõeldud toidulisandid rahustavad soolestikku. Inimeste ravimid ja toidulisandid ei ole kassidele sobivad!

Kass oksendab autos

Autosõiduga harjutamata kass võib sõitmisel oksendama hakata. Sellisel juhul tekitab iiveldust auto liikumise mõju tasakaaluorganile ning maastiku mööda vuhisemine kassi vaateväljas. See tekitab närvisüsteemi ülekoormuse ja oksendamiskeskuse aktiveerumise, mis viibki oksendamiseni. Tihti hakkab kass sellisel juhul autosõitu kartma ja oksendab autos üha kergemini.

Kassi äge oksendamine

Kassi ägeda oksendamise all mõistetakse alla 3 päeva kestnud oksendamist, mis paraneb iseenesest ilma erilise ravita. Halb enesetunne võib sellisel juhul olla tingitud halvaks läinud toidu söömisest. Suvel võib taldrikule jäetud toit rikneda juba mõne tunniga, eriti nt toores hakkliha. Toidumürgitusega võivad kaasneda ka kõhulahtisus, väsimus ja vedelikupuudus. Jälgige, et kass saaks piisavalt vedelikku.

Mitte paastuda, toit väiksemate kogustena

Kassi oksendamist võib paari päeva vältel kodus leevendada, kui kassi üldine seisund on hea. Ärge jätke oksendavat kassi päris ilma toiduta, vaid andke regulaarselt väiksemaid portsjoneid, et soolestiku tegevus korras püsiks. Värske vesi peab olema pidevalt saadaval.

Okses sisalduv veri on ohu märk

Pöörduge kassiga loomakliinikusse, kui oksendamine jätkub ka järgmisel päeval või kui kass ei joo piisavalt, on elujõuetu, okse sisaldab verd või kui kass on tundlik kõhu kompamisele. Kaua kestva oksendamise taga on tihtipeale üldist seisundit halvendav ja iiveldust tekitav haigus. Jälgige, kuidas oksendav kass vett joob ja urineerib. Kui kass oma liivakastis hädal ei käi, on see võimalik märk organismi vedelikupuudusest.

Millal otsida abi?

  • Kui kassi enesetunne ei parane või haigusnähud korduvad.
  • Kui kassi enesetunne järsult halveneb või kui okse või väljaheited sisaldavad verd.
  • Kui kass ei joo või oksendab joodu välja, kassil on palavik või ta muutub apaatseks.

Kui kassi üldine seisund halveneb, haigusnähud on tugevad ja kestavad pikka aega või okse on verine, võtke kohe ühendust loomaarstiga. Ägedate seisundite puhul on kõige tähtsam tagada kassi vedeliku tasakaal. Loomakliinikus võidakse kassile vedelikku anda naha alla või veenisiseselt.

Vajadusel tehakse kassi kõhuõõnest röntgenpilt või ultraheli uuring. Kassi maole ja soolestikule võidakse teha endoskoopia või lapratoomialõikus pikka aega kestnud haiguse põhjuste uurimiseks. Patoloogiliste muutuste leidmiseks võidakse siseorganitest võtta koeproove. Pikaajaliste soolestikuprobleemide põhjuse väljaselgitamisel ja ravimisel saavad kassid elada veel täisväärtuslikku elu.

Krooniliselt oksendav kass

Kroonilise oksendamise põhjus on enamasti mingi tõsisem haigus.  Kindlasti tuleks kliinikusse pöörduda, kui kass ei söö ja kõhnub. Pikka aega kestnud oksendamine võib tekitada tõsise vedelikupuuduse. Vedelikupuuduse tagajärjeks võib olla neerukahjustus, uriinis sisalduvate mineraalide ladestumine kusekiviks ja elektrolüütide tasakaalu häired. Kui kassi oksendamine kestab pikka aega, pöördu kindlasti loomakliiniku poole.

Seda teenust pakkuvad kliinikud

Palun oodake, kliinikud laadivad...