Järgnevate nõuannete abil muudad uusaastaöö oma lemmikloomale võimalikult rahulikuks

Ilutulestik tekitab loomades stressi. Järgnevate nõuannete abil muudad uusaastaöö oma lemmikloomale võimalikult rahulikuks

Müra kartev koer tihtipeale kiunub, lõõtsutab, otsib inimeste lähedust või püüab põgeneda. Uusaastaööl on tavalisest suurem oht, et koer võib plehku panna. Ka kassid ja küülikud võivad paukude tõttu stressi sattuda.

Igal aastal on loomad paanikas, kui inimesed ilutulestikku paugutades lõbutsevad. Uusaastaöö paukudeks tuleks lemmikloomaga kodus juba aegsasti valmistuda ja muuta kodu loomale võimalikult turvaliseks.

Evidensia Käpälämäki loomakliinikus töötav käitumisnõustaja Helmi Pesonen tuletab meelde, et ilutulestiku sähvivad tuled ja püssirohu lõhn võivad loomade hirmu süvendada. Ilutulestiku müra võib püüda peita, pannes kodus mängima muusika. Kardinad aitavad vältida sähvivate rakettide valguse nägemist.

Koera saab rahustada näiteks surveriiete abil. Pesonen soovitab katsetada surveriideid koertel mürakartuse ravi tugimeetmena, kui riiete ja jakkide kandmine on koerale harjumuspärane.

Surveriiete mõju arvatakse põhinevat sellel, et need toetavad närvisüsteemi ja koera rahunemist. On leitud, et surve rahustab loomi ja vähendab nende stressi. Õigesti selga pandud surveriided on uuringute põhjal alandanud lahusoleku depressiooni või masendushäirete all kannatavate koerte pulssi,“ märgib Pesonen.

Kui koera nahk on väga tundlik, koer ei lase endaga tegeleda või riided tekitavad koerale sügelust, ei ole surveriided tugiraviks parim valik.

„Osa koertest selgelt lõõgastub surveriideid kandes, kuid osale ei paista nendest kasu olevat. See kehtib tegelikult ka kõigi muude hirmu ravi toetavate toodete suhtes. Kõige olulisem on leida need vahendid, mis just teie koera kõige paremini rahustavad,“ ütleb Pesonen.

Kartlikule koerale võivad ilutulestiku ajal olla abiks ravimid ja feromoonpreparaadid

Kui on teada, et koer ilutulestikku kardab, tasuks talle aastavahetuseks ravimeid hankida. Kui koera reaktsioon ilutulestikule ei ole ette teada, võib seda prognoosida selle põhjal, kuidas koer reageerib näiteks müristamisele või muudele ootamatutele kõvadele helidele.

„Osa ravimeid hakkab mõjuma juba veerand tunniga, pikaajaliste ravimite mõju alguseni võib kuluda isegi nädalaid. Loomaarstiga tuleks erinevaid võimalusi arutada juba mõned nädalad enne uusaasta pidustusi," soovitab Käpälämäki loomakliiniku arst Tanja Hakkarainen.

Kui mürakartus segab koera elu ka muul ajal kui uusaastaööle sarnastel üksikutel päevadel, tasuks otsida abi loomakliinikust. Mürakartuse ravimine vajab regulaarset käitumisteraapiat.

Uusaastaööks võiks koju muretseda ka feromooniseadme. See paiskab õhku loomi rahustavat feromooni. Koertel ja kassidel on eraldi tooted. Hakkarainen soovitab ka feromooniseadme juba aegsasti koju soetada.

„Ühtede loomade puhul hakkab feromoon mõjuma juba nädala pärast, kuid teistel võib see võtta aega kuni kuu. Parima mõju saavutamiseks tuleks feromooniseade vooluvõrku ühendada juba paar nädalat enne uusaastaööd,“ ütleb Hakkarainen.

Käitumisnõustaja soovitused mürapelgliku lemmiklooma uusaastaööks

  • Valmistage lemmikloomale kodus ette rahulik ja turvaline koht, kuhu ta saab soovi korral eralduda. Laske lemmikloomal rahulikult oma turvakohas olla.
  • Ärge jätke lemmiklooma ilutulestiku ajaks üksinda.
  • Käituge ise võimalikult tavapärasel moel. Sel juhul näitab teie kehakeel loomale, et kõik on korras.
  • Summutage ilutulestiku müra taustamuusika abil.
  • Kui loom rakettide välkuvate tulede peale hirmub, katke aknad kardinatega.
  • Kasutage rahustavat feromoonseadet. Parima mõju saavutate juhul, kui ühendate feromoonseadme vooluvõrku juba paar nädalat enne ilutulestikku.
  • Käige koeraga väljas ära enne ilutulestiku algust. Kontrollige, et koer oleks korralikult rihma otsas ka juhul, kui ilutulestik pole veel alanud. Hoidke väljas käivad kassid siseruumides.
  • Väga mürakartliku lemmiklooma olemist saab leevendada ka ravimite abil. Kui arvate, et lemmikloomal võiks ravimitest kasu olla, võtke loomaarstiga ühendust aegsasti enne uut aastat.
  • Võimaluse korral veetke aastavahetus lemmikloomaga sellises kohas, kuhu ilutulestiku helid ei kostu.

Seda teenust pakkuvad kliinikud

Palun oodake, kliinikud laadivad...