Jälgi oma lemmiklooma suuhügieeni

Enamus lemmikloomaomanikke oma koera või kassi hambaid igapäevaselt ei harja.  See on loomaarsti vastuvõtul selgelt näha, sest hammaste seisukord võib halveneda vägagi kiiresti. Lemmikloomaomanikel jäävad probleemid enamasti märkamata, sest valulikud hambad ei pruugi tingimata muuta looma käitumist.

Kas sa ise peseks oma hambaid vaid kord kuus? Inimestele tundub see nende endi puhul mõeldamatu, kuid paljude lemmikloomade osas on see reaalsus.

Hambakivi ja igemepõletik on koerte ja kasside kõige tavalisemad hammaste probleemid. Nii nagu inimestelgi on kõige tõhusam viis hambakivi tekke ennetamiseks hammaste regulaarne harjamine.

„Kord aastas narkoosi all tehtavast hambakivi eemaldamisest ei ole kasu, kui kodus looma hambaid ei harjata. Paljud inimesed imestavad, kuidas hammastel on jälle hambakivi, kui kuu või kaks tagasi sai see eemaldatud. Siis enamasti selgubki, et koera hammaste eest kodus ei hoolitseta,“ selgitab hambaravi ja keerukate kirurgiliste hambaravi protseduuridega tegelev loomaarst Jevgenia Volkova Omaeläinklinikka Turu keskusest.

Ta on täheldanud, et paljud lemmikloomaomanikud mõistavad hammaste puhastamise olulisust alles siis, kui nende lemmikloomale tuleb teha suurem hammaste operatsioon.

Hammaste harjamata jätmine toob enamasti kaasa selle, et hambaid tuleb hakata eemaldama. See on Volkova sõnul kurb tendents. Ta soovitab alustada koerte ja kasside hammaste harjamisega kohe väikesest peale, sest hiljem alustamine on eriti kasside puhul üsna raske.

Ksülitool on koertele ja kassidele mürgine, seepärast on lemmikloomadele loodud eraldi heamaitselised hambapastad. Volkova sõnul muudab hambapasta harjamise loomadele lihtsalt mugavamaks. Kõige olulisem on siiski hammaste mehaaniline puhastamine. Hammaste tervisele kasulikud närimiskondid, toidud ja muud tooted ei asenda harjamist.

„Kui omanikud oma lemmikloomade hambaid regulaarselt harjavad, harjuvad nad nende hambaid vaatama ja märkavad muutusi juba varakult,“ ütleb Volkova.

Loomade hammaste seisukorda ei saa hinnata vaid visuaalselt

Valulikud hambad ei pruugi tingimata muuta looma käitumist ega söömisviise. Valu põhjustavad muutused võivad Volkova sõnul avalduda näiteks ühe suu poolega närimises, vedelama toidu eelistamises või kuivtoidu neelamises ilma närimata.

„Suu probleemidest annavad märku ka suu kraapimine, süljevoolu suurenemine ja halb hingeõhk. Koera ega kassi hingeõhk ei tohiks vängelt haiseda,“ tõdeb Volkova.

Röntgenülesvõte on kõige täpsem alus hammaste ja lõualuude seisukorra hindamiseks ja probleemide põhjuste tuvastamiseks.

„Lemmikloom ei saa oma valust rääkida. Mõnikord paistavad hambad visuaalselt täiesti korras, kuid narkoosi all uurides selgub, et igemetaskud on muutunud sügavamaks või hambajuures on algav paise või põletik,“ selgitab Volkova.

Röntgenpildi alusel saab hammaste ravimist alustada varem, mis tuleb ka rahaliselt soodsam, kui hilisem halvas seisukorras hammaste ravimine.

Hammaste probleemid mõjutavad kogu organismi

Ravimata hambad halvendavad lemmiklooma elukvaliteeti ja paljude muude haiguste ravitulemust, sest põletik võib levida hammastest ja igemetest ka mujale koera või kassi organismi.

Näiteks kassidel suurendavad ravimata hambad neerupuudulikkuse tekkimise ja koerte puhul südamehaiguste ohtu.

Koerte ja kasside hambaravi toimub alati narkoosi all. Vanemate loomade omanikud kardavad tihtipeale asjatult narkoosi alla panemist, kuid selle riskid on oluliselt väiksemad kui ravimata hammastest tulenev kahju.

„Ka vana lemmikloom peab saama oma elu lõpu elada terve ja erksana ilma suus olevate valudeta. Loomale on ka pool aastat juba väga pikk aeg, seepärast on oluline hambaid ravida,“ manitseb Volkova.

Nii harjutad koera või kassi hammaste harjamisega

Premeeri koera või kassi selle eest, et ta hambaharjale läheneb ja seda iseseisvalt uurib. Anna head maiust.

Puuduta looma suupiirkonda ja hambaid esmalt käega ja siis ka hambaharjaga. Premeeri jälle maiusega. Nii harjub koer või kass oma suu puudutamisega.

Anna koerale või kassile maitsta lemmiklooma hambapastat. Hea maitsega hambapasta muudab harjamise loomale mõnusamaks, kuid kõige olulisem on siiski hammaste mehaaniline puhastamine harjamise teel.

Alusta hammaste harjamist silmahammaste ja tagahammaste välispinnalt. Kindlasti premeeri koera või kassi selle eest, et ta harjamise ajal rahulikult paigal püsib.

Kui harjamine muutub ladusamaks, suurenda harjamisliigutusi ning puhasta ka hammaste mälumis- ja sisepindu.

Seda teenust pakkuvad kliinikud

Palun oodake, kliinikud laadivad...