Jälgi oma koera sügiseses metsas

Jälgi oma koera sügiseses metsas: seenemürgistuse sümptomid võivad näidata juba püsivat kahjustust

Kõik inimestele mürgised seened on mürgised ka koertele, osa ka eluohtlikud. Sügisel tuleks uudishimuliku koera tegemisi metsas hoolikalt jälgida, et koer ei hakkaks maitsma talle mürgiseid seeni. Ohuolukorras tuleb osata õigesti käituda.

Seente mürgisuses on erinevusi. Osad seened on kergelt mürgised ja tekitavad vaid kõhuärritust, kuid osa seeni on koertele surmavalt mürgised.

Soomes leiduvad surmavalt mügised seened on näiteks valge kärbseseen, roheline kärbseseen, kühmvöödik, jahutanuk ning kevadkogrits.

Erinevad seened sisaldavad erinevat seenemürki, mistõttu on ka sümptomid mürgi liigile vastavalt erinevad.

„Näiteks amatoksiine sisaldavad seened, nagu valge kärbseseen, tekitavad tõsise maksakahjustuse. Kui koer juhtub sööma muskariini sisaldavat mürgist seent, näiteks riisikat, võivad sümptomiteks olla ilavoolus, kõhulahtisus, silmavoolus ja oksendamine,“ selgitab Evidensia eriloomaarst ja veterinaariadoktor Mirja Kaimio Tammisto loomakliinikust.

Punane kärbseseen sisaldab lisaks muskariinile kesknärvisüsteemi mõjutavat hallotsinogeenset mürki.

„Hallotsinogeensed mürgid põhjustavad koerale koordinatsioonihäireid, võivad panna ta häälitsema, käituma agressiivselt, tõsta kehatemperatuuri või panna silmad tahtest sõltumata ühelt poolelt teisele liikuma,“ jätkab Kaimio.

Mürgitusjuhtumi korral võib sümptomite ilmnemine Kaimio sõnul näidata juba tõsist mürgistust, mis võib halvimal juhul tekitada püsivaid kahjustusi. Seepärast soovitab ta alati võtta ühendust loomaarstiga, kui on teada või tekib kahtlus, et koer on söönud midagi mürgist.

Seenemürgistuse esmaabiks võib kutsuda esile oksendamist ja anda söetablette

Seenemürgistuse esmaabina võib püüda koera oksendama ajada, kui seene söömisest on möödas vähem kui kaks tundi. Koerale võib anda ka söetablette, mis seovad endasse mürgiseid aineid ja takistavad nende imendumist koera organismi.

Kaimio soovitab siiski alati esmalt võtta ühendust loomaarstiga, kes oskab anda juhiseid näiteks söetablettide ja oksendamise esile kutsumiseks kasutatavavesinikperoksiidi õige annustamise kohta.

„Oksendamise esile kutsumine või söetablettide andmine tuleks teha võimalikult kiiresti pärast mürgise seene söömist. Kui nende hankimisele kulub aega, on mõistlikum kohe loomaarsti poole pöörduda,“ leiab Kaimio.

Alati ei saa oksendamise esile kutsumist ega söetablettide andmist siiski teha.

„Kui koeral on neelamisraskused või ta pole enam päris teadvusel, ei tohi koera suhu midagi panna. Söetablettide andmine teeb üldiselt väga harva kahju. Kui koeral juba on mürgitusnähud, siis tuleb oksendamine kahjuks ja seda ei tuleks teha,“ sõnab Kaimio.

Evidensial on Soomes 11 valvega loomakliinikut ja 38 loomaarstipunkti. Kliinikud tegutsevad Helsingis, Espoos, Vantaas, Hämeenlinnas, Kouvolas, Raisios, Tamperes, Seinäjokis, Kuopios ja Oulus. Evidensia loomaarstid annavad konsultatsioone numbril 020 1800 900 esmaabiga seotud juhtudel ning suunavad vajadusel sobivasse kliinikusse.

Seda teenust pakkuvad kliinikud

Palun oodake, kliinikud laadivad...