Isaste koerte kastreerimine

Koera kastreerimise aeg valitakse vastavalt loomale. Kui kastreerimine tehakse piisavalt noorele koerale, siis suguküpseks saades tal emaste koerte vastu erilist huvi ei teki. Koera saab kastreerida kas alatiseks operatsiooni abil või ajutiselt keemilisel teel.

Kastreerimislõikus

Kastreerimislõikuse puhul eemaldatakse koeralt naha sisse tehtud lõike abil munandid. Operatsiooni tehakse üldnarkoosi all. Koerad paranevad lõikusest enamasti kiiresti.

Keemiline kastreerimine

Koera kastreerimine võib toimuda ka keemiliselt. Sel juhul pannakse koerale naha alla hormoone eraldav implantaat, mis tekitab sama tulemuse kui operatsioon, aga vaid 6–12 kuuks. Keemiline kastreerimine on hea variant juhul, kui soovitakse hinnata võimaliku lõikuse mõjusid näiteks koera iseloomule.

Kastreerimise head ja halvad pooled

Pärast kastreerimist ei saa koer enam järglasi. Kuigi kastreerimine võib koera rahulikumaks muuta, ei ole see võluvits koera käitumisprobleemide lahendamiseks. Eriti just käitumisprobleemidega koerte puhul tuleks kastreerimise head ja halvad küljed enne otsuse tegemist loomaarstiga läbi arutada.

Muutused käitumises

Kui kastreerimine tehakse piisavalt noorena, ei teki isasel koeral suguküpseks saades nii suurt huvi emaskoerte vastu kui kastreerimata koertel. See vähendab muresid ümbruskonna emaste koerte innaajal.

Koera kastreerimisel on suur mõju märgistamisele. Isase koera siseruumide märgistamisse tuleks aegsasti sekkuda, enne kui sellest koerale harjumus saab. Kastreerimine üksinda ilmselt koera ebasoovitud käitumist ei lahenda. Käitumisprobleemide vähendamiseks ja kõrvaldamiseks on vaja ka koolitust.

Eesnäärme ja muude haiguste vähenemine

Kastreerimine vähendab ennekõike vanematele ja kastreerimata koertele tüüpiliste eesnäärmeprobleemide riski. Kastreerimine väldib ka munandikasvajaid ning pärakukasvajate ning perineaalsonga riski.

Ülekaalu oht

Pärast kastreerimist koera energiakulutamine väheneb, aga söögiisu tihti suureneb, seepärast lähevad kastreeritud koerad sageli paksuks. Koerale toidu kaudu antava energia kogust tuleks pärast operatsiooni vähendada 15–20 protsenti. Ülekaal võib põhjustada palju probleeme, näiteks diabeet või liigesehaigused. Küsige loomaarstilt või kliiniku õdedelt nõu, milline on kastreeritud koerale sobiv toiduvalik.

Muutused karvkattes

Mõnede, eriti just suurema kasukaga tõugude karvkate võib kastreerimise järel paksemaks ja mõnikord isegi liigagi tihedaks minna. Sageli kaasneb kastreerimisega ka varasemast tugevam karvavahetus.

Kusepidamatuse tekke risk

Kastreerimine võib isastel koertel põhjustada kusepidamatuse nähte, kuid seda esineb väga harva.

Kastreerimine haiguste ravina

Kastreerimist kasutatakse ravi osana mõnede vähihaiguste, eesnäärme probleemide ja perineaalsonga puhul.

 

Seda teenust pakkuvad kliinikud

Palun oodake, kliinikud laadivad...