Jõuluaegsed mõnusad toidud võivad lemmikloomadele ootamatult ohtlikuks osutuda. Sink, šokolaad ja kommid on loomadele ebasobivad maiused, mis halvimal juhul tekitavad mürgituse või muu reaalse terviseprobleemi. Jõuluehted tekitavad allaneelamisel sooleummistusi. Paljusid ohuolukordi saab ennetava tegevusega vältida.
Evidensia loomaarst ja Põhja-Soome loomakliiniku veterinaariaekspert Sirkka Sepp räägib, et kõige enam satuvad koerad jõulude ajal loomaarsti juurde oksendamise või kõhulahtisusega.
„Jõulude ajal antakse koertele palju piduroogasid ja sellist toitu, mida koerad tavaliselt ei söö. Selle tulemusel võib tekkida seedetrakti probleeme. Jõulude ajal on palju ka šokolaadimürgitusi,“ selgitab Sepp.
Jõuluperioodil tuleks lemmikloomi hellitada ikka spetsiaalselt neile mõeldud maiustega. Kuigi inimeste jõulutoidud paljudele koertele maitsevad, on need nende organismi jaoks tihti liiga rasvased ja soolased.
„Koertele võib anda mõõdukas koguses väherasvaseid hõrgutisi, kuid neile ei tohiks sööta inimtoidu ülejääke ega konte. Rasvane kodutoit võib põhjustada kõhunäärmepõletiku ja soolane jõulupraad soolamürgituse. Kui koer on suurt kasvu ja tugeva rinnaga, võib korraga suures koguses söödud toit halvimal juhul maokeeru tekitada,“ manitseb Sepp.
Suurele singitükile ligi pääsenud koer võib juhust kasutades süüa ära ka singi ümber oleva võrgu, mis tekitab soolte ummistuse.
Mürgituse kahtlust tuleb võtta tõsiselt
Šokolaad on koertele mürgistest maiuspaladest ilmselt tuntuim. Mida tumedam šokolaad, seda ohtlikum on see koerale. Šokolaadimürgituse esmased sümptomid võivad olla oksendamine, rahutus, lõõtsutamine ja kõrgenenud pulss.
„Kui loom on söönud midagi mürgist, tuleb loomaarstiga ühendust võtta võimalikult kiiresti. Kui omanik kahtleb, kas tegemist on mürgistusega või mitte, tasub alati valvearstile helistada ja nõu küsida,“ soovitab Sepp.
Kommides ja pastillides magusainena kasutatav ksülitool võib põhjustada isegi eluohtliku mürgituse. Koertele võivad sõltuvalt isendist mürgitusnähte põhjustada ka viinamarjad ja rosinad. Saiataigen ja muud kergitatavad taignad tekitavad loomadele kõhuvaevusi.
Jõululilled ja pakkenöörid on ohtlikud kassidele
Sepp selgitab, et jõulude ajal tuuakse loomaarsti juurde kasse võõrkehade allaneelamise ning taimede söömisega seotud mürgituste tõttu sagedamini kui muudel aastaaegadel.
Kassile mürgised jõuluaja lilled ja taimed on näiteks jõulutäht, ratsuritäht, puuvõõrik, liilia, must lumeroos, hüatsint ja jugapuu. Kassidele on eriti eluohtlikud liiliad, mille mistahes osa söömine võib tekitada ägeda neerukahjustuse.
Kassid mängivad hea meelega mitmesuguste pakkenööride ja –paeltega, kuid seda tuleks hoolikalt jälgida. Allaneelamisel võivad nöörid, paelad ja jõuluehted põhjustada ohtliku sooleummistuse. Ka küünaldega tuleb olla ettevaatlik, sest need võivad uudishimulikule kassile kergesti põletushaavu tekitada.
Ennetamise teel saab ohuolukordi vältida ja nii kassidele kui ka muudele lemmikloomadele tuleks anda mängimiseks turvalisi just neile loodud mänguasju.
Tugev oksendamine võib Sepa sõnul viidata võimalikule sooleummistusele. Loom võib oksendata tihti kohe pärast söömist ning toit ja vesi ei püsi sees. Peale selle võib loom olla apaatne, ta kõht võib olla valulik ning võib esineda kõhukinnisust või –lahtisust.
„Sõltuvalt sellest, mida loom söönud on, võib olla vaja kutsuda esile oksendamine. Seega tasub alati loomaarstiga ühendust võtta, sest olukord võib sümptomite ilmnemisel olla juba tõsine,“ ütleb Sepp.
Sepp soovitab hoida kõik lemmikloomadele kahjulikud toidud, taimed ja kaunistused neile kättesaamatus kohas.
Harjumuste muutused võivad tekitada stressi eriti kassidel
Loomadele meeldib rutiin. Jõuluettevalmistusi tehes ja jõulupidude ajal tuleks loomadele tagada nende harjumuspärane elu, nt väljas käimised ja toidukorrad. Neid tuleks teha tavapärasel moel ja tavapärasel ajal, sest rutiinid ja harjumused tekitavad loomades turvatunde.
Kodus peaks loomadel olema võimalus rahus kuskil eemal olla. Lastele ja külalistele tuleks öelda, et koera või kassi võib tervitada siis, kui ta ise sinu lähedusse tutvust tegema tuleb.
„Võõrad inimesed ja peod võivad paljudes kassides tõsist stressi tekitada, seepärast peaks eriti just kassidel olema sellisel ajal võimalus rahulikumasse kohta eralduda. Halvimal juhul võib stress põhjustada kassi haigestumise nt idiopaatilisse tsüstiiti, mis tekitab tugevat valu kusepõies,“ selgitab Sepp.