Kuidas saada doonoriks?

Kuidas saada doonoriks?

Tule doonoriks – päästa teise lemmiku elu

Kas teadsid, et sinu lemmik võib olla kangelane? Evidensia otsib lemmikloomi, kes saaksid doonorina aidata teisi hädas olevaid loomi. Veredoonoriks saamine on lihtne ja võib päästa teise looma elu.

Kuidas saada doonoriks?

  1. Kontrolli, kas su lemmik sobib doonoriks: Lemmikloom peab olema terve, vaktsineeritud ja vastama teatud vanuse ning kaalu nõuetele.
  2. Võta ühendust: Vali lähim Evidensia kliinik ja võta meiega ühendust telefoni teel või e-posti kaudu. Edasta meile järgmine info: lemmiklooma ja omaniku nimi, kontakttelefon, looma vanus ja veregrupp, kui see on teada. Viimane doonoriks olemise kuupäev, kui loom on varem verd annetanud.
  3. Vere loovutamiseks valmistumine: Kui kutsume sinu lemmiku verd loovutama, palun võta kaasa lemmiklooma pass, kus on kirjas kehtivad vaktsineerimised. Arvesta, et kõik protseduurid kokku võivad aega võtta paar tundi.

Meie kliinikus tehakse vajadusel veregrupi määramine ja kontrollitakse lemmiklooma üldist tervislikku seisundit vereproovide abil. Tuleb arvestada, et loom ei pruugi alati sobida vere annetamiseks (nt mittesobiv veregrupp või kõrvalekalded analüüsides).

Võta ühendust kliinikutega!

Rohkem infot:

Milline koer sobib veredoonoriks?

1. Vanus

Sobiv vanus: Koera vanus peab olema vähemalt 1 aasta ja mitte vanem kui 8 aastat. Liiga noored või liiga vanad koerad ei ole tavaliselt sobilikud doonoriks, kuna nende organism ei pruugi olla piisavalt arenenud või taastunud.

2. Kaal

Minimaalne kaal: Koer peab kaaluma vähemalt 25 kg (sõltuvalt konkreetse patsiendi vere vajadusest võib erandkorras doonorina kasutada ka kergemaid koeri, kuid enamasti on see alumine kaalu piir).

3. Tervislik seisund

Tervisemured puuduvad:: Koer peab olema terve ja mitte põdema kroonilisi haigusi. Eriti ei tohi tal olla südame-, neeru-, maksa- ja/või hingamisteede haigestumisi.

Vaba nakkushaigustest: Koer ei tohi olla nakatunud nakkushaigustega, nagu parvoviirus, leptospiroos, viiruslik hepatiit, E. coli jt. Samuti peab koerale olema tehtud regulaarselt parasiiditõrjet (nt sisemised ja välimised parasiidid).

Nõuetekohaselt vaktsineeritud: Koer peab olema nõuetekohaselt vaktsineeritud ja vaktsiin peab olema kehtiv.

4. Temperament

Sõbralikkus ja kannatlikkus: Koer peab olema rahulik ja sõbralik, taluma vereproovide võtmist. Ärevuses või agressiivne koer, samuti koer, kes on võõrastes olukordades stressialdis või kartlik, ei pruugi olla sobilik doonor.

Taluvus vereloovutamise protsessi suhtes: Koer peab olema võimeline püsima vajalikus asendis pikemat aega, st kuni 20 – 30 minutit.

5. Veregrupp

Veregrupi määramine: Koera veregrupp võiks olla eelnevalt määratud, et vältida niigi aja kriitilises situatsioonis lisakulu. Veregruppi on võimalik määrata ka kliinikus kohapeal enne doonori vere loovutamist.

6. Tiinus ja imetamine

Tiinus ja imetamine: Tiined ja/või imetavad emased koerad ei sobi doonoriteks. Vere loovutamine võib kahjustada nii ema kui ka kutsikate tervist.

7. Korduv doonorlus

Aktiivne doonorlus: Koer ei tohiks annetada verd liiga tihti. Tavaliselt on soovitatav, et koer loovutatakse verd mitte rohkem kui iga 3–4 kuu tagant, et anda kehale aega taastumiseks.

8. Muu meditsiiniline ajalugu

Tervise ajalugu ja ravimid: Koer, kellel on varem olnud tõsiseid haigestumisi või kellel on olnud ulatuslik või spetsiifiline meditsiiniline ravi (nt keemiaravi), ei sobi doonoriks. Samuti tuleb arvestada, et kui koer on varem saanud vereülekandeid, ei pruugi ta enam doonoriks sobida.

Täiendavad nõuded:

Regulaarne tervisekontroll: Doonorkoer võiks läbida regulaarsed tervisekontrolle, vähemalt kord aastas, et tagada tema sobivus ja üleüldine heaolu.

Vereproovid ja testid: Lisaks veretüübile võivad mõned kliinikud nõuda ka muid teste, näiteks vereanalüüse, et tagada koera korrektne tervislik seisund enne vere loovutamist.

Kui koer vastab nendele tingimustele, on ta tõenäoliselt doonoriks sobiv. Enne vere loovutamist tuleb alati konsulteerida loomaararstiga veendumaks, et koera tervis on vere loovutamiseks piisavalt hea.


Milline kass sobib veredoonoriks?

1. Vanus

Sobiv vanus: Kass peab olema vähemalt 1-aastane ja mitte vanem kui 8 aastat. Liiga noorte kasside keha ei ole piisavalt arenenud ning eakatel kassidel on tervis nõrgem neid sageli kimbutavate kaasnevate ja/või krooniliste haiguste tõttu.

2. Kaal

Minimaalne kaal: Doonoriks sobib kass, kes kaalub vähemalt 4 kg.

3. Tervislik seisund

Tervisemured puuduvad: Kass peab olema heas tervises ja vaba kroonilistest haigustest. Kindlasti ei saa verd loovutada kassid, kes põevad immuunsüsteemi ja/või vereloomet mõjutavaid haiguseid (nt südame- või neeruhaigused).

Vaba nakkushaigustest: Kass ei tohi olla nakatunud nakkushaigustega nagu kasside leukopeenia, kergesti levivad viirusinfektsioonid (nt kasside gripp) või bakteriaalsed infektsioonid.

Nõuetekohaselt vaktsineeritud: Kass peab olema nõuetekohaselt vaktsineeritud ja vaktsiin peab olema kehtiv. Kassi immuunsüsteem peab olema tugev.

4. Temperament

Sõbralik ja koostööaldis: Kass peab olema rahulik, sõbralik ja taluma vereproovide võtmist. Kui kass on väga stressis, ärevuses või agressiivne, võib doonorlus olla ohtlik nii talle kui ka kliiniku personalile.

5. Veregrupp

Veregruppide määramine: Kasside veregrupid on erinevad, mistõttu on veregrupi määramine enne vere loovutamist väga oluline, et vältida tõsiste reaktsioonide tekkimist vereülekande järgselt. Kasside veregrupid on:

A-grupi veri on kõige levinum. B-grupi verd esineb harvem. AB-grupi veri on kõige haruldasem.

6. Tiinus ja imetamine

Tiinus ja imetamine: Tiined ja/või imetavad emased kassid ei sobi doonoriks, kuna vere loovutamine võib kahjustada nii ema kui ka poegade tervist.

7. Korduv doonorlus

Aktiivne doonorlus: Kass ei tohiks annetada verd liiga tihti, tavaliselt on soovitatav, et see toimuks mitte rohkem kui iga 6 kuu tagant.

8. Muu meditsiiniline ajalugu

Tervise ajalugu ja ravimid: Kass, kellel on varem olnud tõsiseid haigestumisi või kellel on olnud ulatuslik või spetsiifiline meditsiiniline ravi (nt keemiaravi), ei sobi doonoriks. Samuti tuleb arvestada, et kui kass on varem saanud vereülekandeid, ei pruugi ta enam doonoriks sobida.

Täiendavad nõuded:

Regulaarne tervisekontroll: Doonorkass võiks läbida regulaarsed tervisekontrolle, vähemalt kord aastas, et tagada tema sobivus ja üleüldine heaolu.

Parasiidivaba: Kassile, sealhulgas tubasele kassile, peab olema tehtud regulaarselt parasiiditõrjet (nii sise- kui välisparasiitidele).

Kui kass vastab nendele tingimustele, on ta tõenäoliselt doonoriks sobiv. Enne vere loovutamist tuleb alati konsulteerida loomararstiga veendumaks, et kassi tervis on vere loovutamiseks piisavalt hea.