Tundke ära kassi köha

Kui kass köhib, kõlab see rohkem nagu öökimine kui selline köha, millega meie, inimesed, oleme harjunud. Köha on kassi astma sümptomitest kõige tavalisem ja seetõttu tuleks köhiv kass tuua alati loomaarsti juurde kontrolli.

Kass on neljal käpal küürus, hoiab pead ette sirutatuna ja öögib tugevalt. Jääb mulje, nagu oleks kassil karv kurgus. Mõnikord tundub, et kass üritab oksendada, kuid midagi ei tule välja. Kas tuleb tuttav ette?

Nii öökimine kui ka oksendamise katse on tegelikult parimad näited sellest, kuidas kass köhib.

Kassikliiniku Felina loomaarst Teija Immonen on märganud, et sageli ei oska inimesed seostada kirjeldatud sümptomeid köhimise ja seega võimaliku astmaga. Köha on kassidel kõige levinum astma sümptom, kuid mõnikord võib haigus väljenduda ka kiirenenud ja pealiskaudse hingamisena.

Kui kassil on korduvad köhahood, tuleb ta tuua loomaarsti juurde kontrolli. Immoneni sõnul vastab kord nädalas korduv köhimine juba astma kriteeriumidele ja tuleb alustada astmaravi. Ravimit manustatakse kassile tavaliselt inhalaatoriga, millest ta hingab ravimi otse kopsudesse.

Kassi astmaga kaasnevad ka akuutsed õhupuuduse hood, mil kass ei suuda hingata. Seega ei tasu jääda ootama köha ja astma süvenemist, sest kunagi ei tea, millal tekib esimest korda akuutne ja ohtlik astmahoog.

„Tuleks ka meeles pidada, et inimene ei näe kogu aeg kassi. Kui inimene märkab kassi köhimist kord nädalas, võib seda väga tõenäoliselt juhtuda sagedamini,“ räägib Immonen.

Astma sümptomid vahelduvad vastavalt aastaajale
Kassi astma sümptomid ja nende tõsidus vahelduvad sageli vastavalt aastaajale. Tavaliselt kassi astma sümptomid vallanduvad või süvenevad kevadel või suve alguses, kui keskkonnas on palju õietolmu ja tänavatolmu. Sügise lõpus ja talvel ilmade külmenemisel hakatakse maju kütma, mis kuivatab siseõhku ja selle tagajärjel astma sümptomid süvenevad jällegi.

Immonen räägib, et kui kassil diagnoositakse astma, ei pruugi see alati tähendada aastaringset ravivajadust. Ravi kavandatakse vastavalt sümptomitele ja kass võib olla ka pikka aega vaevusteta.

„Mõni omanik oskab alustada kassi astmaravi näiteks talve alguses, sest nad juba teavad, et vaevused algavad taas,“ räägib Immonen.

Astma on allergiline seisund ja erinevatel kassidel põhjustavad sümptomeid eri allergeenid. Kui kass reageeris kassiliivale, on tal tõenäoliselt pidevalt sümptomid. Kui ta on aga allergiline kase suhtes, köhib ta üksnes kase õietolmu ajal kevadel ja suvel. Mõnikord ei leita kassi astmale ühtegi kindalt põhjustajat.

Omanik õpib üldiselt märkama, mis asjad mõjutavad just tema kassi astma sümptomeid.

Astmat diagnoositakse sageli noortel ja keskealistel kassidel
Tavaliselt tekib astma noortel ja keskealistel kassidel. Immonen tuletab siiski meelde, et kass võib hakata köhima ja tal võivad tekkida astma sümptomid ükskõik mis vanuses. Kuigi kassil on kalduvus astmale, võib mööduda palju aega, enne kui ta muutub allergeenide suhtes vastuvõtlikuks ja tekivad vaevused.

„Ei tasu mõelda, et kassil ei saa olla astmat, kui tal ei ole seda varem olnud. Ühel ilusal päeval võib see lihtsalt tekkida,“ räägib Immonen.

Kui kassil on diagnoositud astma ja ta tervislik seisund on hea, piisab kord aastas tehtavast tervisekontrollist. Kui kass köhib vaatamata ravimitele, tuleb ta tuua kontrollvisiidile juba varem.

Tolm võib kassi astmat süvendada
Ravim pärsib astmast põhjustatud põletikku kassi hingamisteedes ning hoiab eemal köha ja muud sümptomid. Peale selle saab kassi vaevusi leevendada, järgides kodus järgmisi reegleid:

-kasutage tolmuvaba kassiliiva,

-puhastage regulaarselt tolmuimejaga,

-puhastage ja ventileerige regulaarselt tolmust kassi pesa ja oma ümbrust,

-vältige suitsetamist kassi läheduses,

-vältige küünalde põletamist siseruumides.

Leia uus kliinik enda ümbrusest