Kuidas olla valmis kutsika saabumiseks?
Article Content
Enamikku kutsikaid paneb lahkumine kutsikakodust muretsema.
Kuigi kogu pere on ilmselt armsa väikese sõbra saabumisest vaimustunud, tuleks arglikule kutsikale anda aega tutvuda oma uue kodu ja perega omas rütmis. Võõrastus kaob üldiselt kiiresti.Esimesel ööl võib magamisega olla probleeme, sest enne seda on kutsikal olnud magamiskaaslasteks hulk nohisevaid õdesid-vendi ning üksinda olles võib ase tunduda väga tühi. Koera magamiskoha suhtes tuleks siiski kohe alguses teha kindlad reeglid. Kui koht ei ole inimeste voodi, vaid koera oma ase, võib näiteks esimeseks ööks minna ise põrandale madratsile magama.
Kui koju tuleb kutsikas, tuleks kontrollida, et peres juba olevad koerad oleksid saanud ussirohtu ja nad oleksid vaktsineeritud. Toredate sõpradega on lihtne tutvuda, kuid kohtumised peaksid toimuma nii, et kutsikas ei jääks alla täiskasvanud koerte rõõmule uue pereliikme üle. Kui perega on kohtutud ja koduga tutvutud, oleks hea veel kontrollida, et kutsikas leiab magamiseks rahuliku koha. Loovutusealine kutsikas vajab kasvamiseks ja arenemiseks endiselt palju und. Vana ütlemine, et „magavat koera ei tohi segada“ peab eriti paika, kui tegemist on väikese kutsikaga.
Ka väikese kutsika liikumine peaks olema vabatahtlik. Veel ei ole pikkade sörkjooksude või agility aeg. Kutsika jaoks on parim viis liikuda ja mängida vabalt turvalises kohas ning omas rütmis. Maastik võiks olla näiteks mitmekesine metsaalune, kus kutsikas saab õppida hoidma tasakaalu ja arendada oma lihaseid. Aidake kutsikas siiski üle suurte takistuste, et ta ei vigastaks ennast liiga kõrgelt alla hüpates.
Kutsikas vajab kasvamiseks energiat, seetõttu peaks ta saama toitu sagedamini kui täiskasvanud koer. Kui kutsikas saabub koju, tuleks teda sööta 3–4 korda päevas kasvataja või loomaarsti soovitatud toiduga. Kutsikas kasvab kõige kiiremini kuni umbes poole aasta vanuseni. Seejärel võib söötmiskordasid hakata vähendama.
Eelkõige suurekasvulist tõugu kutsikate kasvamist tuleks jälgida. Liiga kiire kasvamine võib põhjustada luustiku probleeme. Sobiva paksusega kutsika roided on katsudes tuntavad ja ülevalt vaadatuna on tal selgelt eralduv keskkoht. Kasv on igal koeral individuaalne, seepärast küsige kutsika kasvatajalt või loomaarstilt nõu, kuidas just enda kutsika kehakaalu jälgida.
Kutsikas ei vaja koju sisseelamiseks palju asju. Mõned esemed tuleb esimesele kutsikale siiski hankida. Need on näiteks oma toidu- ja veekauss. Need tuleks hankida kutsika suuruse järgi. Väikesel koeral võib olla lihtsam süüa väikesest ja madala servaga kausist, samal ajal muutub suure kutsika kauss toidukoguse suurenedes kiiresti liiga väikeseks.
Kutsikale tuleks osta ka kaelarihm või traksid, millel on kasvu jaoks reguleerimisruumi, ning rihm, pidades silmas hea jalutuskäitumise treenimist. Küünte hoolduseks on vaja küünekääre ja samuti tuleks hankida hambahari, et koera saaks hakata hambapesuga harjutama juba noorena. Teate ju, et ka koera hambaid tuleks pesta iga päev.
Kutsikatele meeldib maitsta ja närida, nii et kodus peaks olema midagi närimiseks: ohutud mänguasjad, millest ei eraldu osi, mida koer võiks alla neelata. Kui kutsikas hakkab magama põrandal, võib talle osta ka oma aseme, millel on mõnus lamada. Kutsika eest tuleb kaitsta ka kodu: peitke ära juhtmed ning tõstke taimed ja väärtesemed pisut kõrgemale.
Samuti on oluline, et kutsikas harjuks kohe alates esimesest päevast ära igasuguse hooldamisega. Hooldamisharjutusi ei tohiks teha nendel aegadel, kui kutsikas on kõige suuremas mölluhoos ning tahab mängida või maadelda. Seevastu, kui kutsikas lamab rahulikult süles, võite väga hästi paitamise kõrvalt piiluda pisut huule alla, kuidas väikesed piimahambad välja näevad, või uurida, kas oleks aeg lõigata küüsi. Kutsikat tõstes hoidke teda tugevalt rinna alt ja tagajalgade tagant. Hoidke kutsikat oma rinna lähedal. Ka väikest kasvu kutsikas võib süles kõvasti rabeleda ja kukkumine võib lõppeda vigastusega.
Kui teil on meeles kutsikas iga päev pealaest jalatallani üle vaadata, harjub ta loomulikult puudutustega ja panete ka ise paremini tähele, kui koeral on mingeid kõrvalekaldeid. Ja kui kutsikas ongi natuke isepäine ja jonnib, ärge andke järele, vaid tehke õrnalt ja kindlate liigutustega lõpuni see, mida kavatsesite.
Kogenud kasvataja või teine asjaarmastaja on suureks abiks, kui harjutate kutsika hooldamist, seega ärge kartke abi küsida. Ka loomakliinikus võidakse aidata harjutada kutsika hooldamist. Paluge esimesele visiidile tulles loomaarstil või õel näidata häid viise, kuidas oma kutsikat hoida ja uurida.