Koerte verine kõhulahtisus (AHDS)

AHDS (ingl acute hemorrhagic diarrhoea syndrome) on tõsine ja kiiresti arenev verine kõhulahtisus. Haigestunud koera väljaheited on vedelad, verised ja tihti ka limased. Koer võib roojata peaaegu puhast verd. Muud võimalikud sümptomid on oksendamine, söögiisu puudumine ja jõuetus. Haigus võib tekitada kiiresti organismi veepuuduse ja kui raviga ei alustata õigel ajal, võib koeral tekkida šokk. Koerte verine kõhulahtisus on haigus, mis vajab alati loomaarsti määratavat ravi. Ka tavalise ja süütuma kõhulahtisuse korral võib väljaheites pärast paaripäevast haigust leiduda pisut verd, kuid sel juhul on õnneks tegemist ohutu ilminguga. Siiski tuleks alati, kui märkad koera väljaheites verd, võtta ühendust loomaarstiga.

Koerte verise kõhulahtisuse põhjused
Verise kõhulahtisuse põhjused ei ole täpselt teada, kuid arvatakse, et haiguse vallandajaks on muuhulgas teatud bakterid ja nende eritatavate mürgiste ainevahetusproduktide tekitatav põletik, ebasobiv toiduvalik või stress. Kergesti nakkuvat verist kõhulahtisust võib põhjustada ka parvoviirus. Parvoviirusest tekkiv kõhulahtisus võib noorele vaktsineerimata kutsikale tihti saatuslikuks saada. Seetõttu tuleks kutsikaid kindlasti soovitustele vastavalt vaktsineerida.

Haigusjuhtumite põhjal on täheldatud, et tõsine verine kõhulahtisus vaevab enamasti noori väikest ja kääbustõugu koeri, näiteks Cavalier King Charles’i spanjeleid, Shetlandi lambakoeri, Pekingi paleekoeri, Yorkshire’i terjerid ja puudleid.

Koerte verise kõhulahtisuse sümptomid ja uurimine
Haiguse sümptomid on ootamatult alanud oksendamine ja verine kõhulahtisus, söögiisu kadumine ja kurnatus. Haigus ei ole nakkav ja koer võib verisesse kõhulahtisusse haigestuda ilma, et tema toidusedelis või igapäevastes rutiinides oleks toimunud mistahes muutusi.

Esmalt vaatleb loomaarst koera üldist seisundit ja võtab vereproovid. Sõltuvalt olukorrast võidakse teha ka ultraheliuuring või röntgenülesvõte.

Roojaproovist tehakse vajaduse korral ka parvoviiruse test, millega saab tuvastada või välistada parvoviirusest tingitud kõhulahtisuse. Seda eriti juhul, kui tegemist on noore vaktsineerimata koeraga.

Verise kõhulahtisuse ravi
Verise kõhulahtisusega koer vajab vedelikupuuduse vältimiseks vedelikuravi. Tavaliselt manustatakse vedelikku veeni kaudu ja seepärast tuleb koer mõneks ajaks kliinikusse ravile jätta. Koerad reageerivad ravile õnneks üsna kiiresti, isegi mõne tunniga.

Tavaliselt piisab koera tervisliku seisundi parandamiseks vedelikuravist. Teatud juhtudel võib koer vajada ka ravi antibiootikumidega. Kõhulahtisuse ja võimaliku vedelikupuuduse käes kannatavale koerale ei sobi siiski kõik antibiootikumid. Seetõttu ei tohi koeraomanik anda kõhulahtisusega koerale mitte mingil juhul ilma arsti korralduseta ühtegi antibiootikumi.

Verisest kõhulahtisusest paranemise prognoos
Koera enesetunne paraneb vedelikuravi abil enamasti kiiresti ja looma saab lubada kodusele ravile. Kodus tuleb jälgida, et koer jooks piisavalt ja talle tuleks anda kergesti seeditavat väherasvast toitu (kliinikus on saadaval just kõhulahtisusega koertele loodud eritoidud). Paastumisest kõhulahtisuse ravis kasu ei ole ja liiga pikk söömata olemine võib koera tervisele isegi kahjulik olla.

Verise soolepõletiku käes kannatavatel koertel on tõsiseid tüsistusi õnneks väga harva. Õigel ajal kliinikus alustatud tõhusa raviga saab enamik koeri kiiresti terveks. Suur osa koertest ei haigestu uuesti verisesse kõhulahtisusse ja neil ei teki haiguse tõttu üldjuhul ka mingeid muid terviseprobleeme.

Kui koeral tekib verine kõhulahtisus, võta kohe ühendust loomaarstiga!
 

Leia uus kliinik enda ümbrusest