Koerte kuseteede põletik

Kuseteede põletiku sümptomid

Äge kuseteede põletik on eelkõige emastel koertel suhteliselt levinud vaevus. Isased koerad haigestuvad sellesse harva, kuid neil võib vastavaid sümptomeid põhjustada eesnäärme põletik (millega on sageli seotud ka kuseteede põletik). Sümptomid on sagenenud urineerimise vajadus, valu urineerimisel, pidamisvõime nõrgenemine ja võimalik veri uriinis. Kui jätta koer ravimata, võib kuseteede põletik levida kusepõiest kuseteid pidi neerudesse ja põhjustada neerupõletikku.

Mis põhjustab kuseteede põletikku?

Lihtsalt öeldes põhjustavad kuseteede põletikku kusepõide sattunud bakterid. Tavapäraselt ei ole uriinis üldse baktereid. Bakterid pääsevad põide tavaliselt soolestikust või nahalt. Emase koera kusiti on lühike ja lai, seega on bakteritel sealt kaudu põide pääseda lihtsam kui isase koera kitsas ja pikas kusitis ülespoole liikudes. Seetõttu on emased koerad kuseteede põletikule vastuvõtlikumad. Vallandavad tegurid võivad olla ka kuseteede kivid, erinevad anatoomilised probleemid, kasvajad, diabeet ja Cushingi haigus.

Kuseteede põletiku diagnoosimine

Koera kuseteede põletik tehakse kindlaks uriini analüüsi ja uriiniproovi bakterikülviga. Mõnel juhul on vajalik ka vereproov. Parim viis uriiniproovi võtmiseks on põiepunktsioon, mispuhul võetakse proov nõela ja süstlaga imedes otse kusepõiest. Sel viisil saab vältida võimalikke suguelundite või naha limaskestalt kaasa tulevaid baktereid, mis võivad raskendada diagnoosimist. Proovivõtt ei ole eriti valulik, kuigi võib kõlada hirmuäratavalt.

Eelkõige korduvate juhtude korral tuleb vallandavate tegurite kindakstegemiseks sageli teha ka muid uuringuid. Patsiendi uurimiseks tuleb tavaliselt teha ultraheliuuring, kuid vajalikud võivad olla ka röntgenuuring ja kompuutertomograafia.

Koera kuseteede põletiku ravi

Kui sümptomid ja kiiruuring ning sette mikroskoopiline uuring viitavad kuseteede põletikule, alustatakse tavaliselt kohe pärast uriinikülvi tulemuste saamist ravi antibiootikumidega. Antibiootikumiravi katkestatakse või see asendatakse, kui hiljem saadav uriinikülvi uuring annab põhjust ravimeid muuta.

Koera kuseteede põletik ja toitumisravi

Koera kuseteede põletikku põhjustavad tegurid võivad olla kuseteede kivid, mille korral on oluline toitumisravi.

Kuseteede haiguste raviks ja ennetamiseks on olemas eritoidud ja toidulisandid, mida loomaarst võib teie koera raviks soovitada.

Kui teil on oma koera tervisliku seisundi suhtes kahtlusi, võtke ühendust lähima Evidensia loomakliinikuga!

Leia uus kliinik enda ümbrusest