Koera valu

Koera valu jääb sageli märkamata. Siseelundite või liigestega seotud valu on väga raske märgata, nii et selle võib ära tunda vaid koera muutunud käitumisest. Valu all kannatava koera agressiivsuse lävi võib väheneda, ta võib olla masendunud, isutu, lõõtsutada tavalisest rohkem või hoida omaette.

Koera valu on ravitav

Koera valu tuleks alati ravida, kuigi koer oma häälega valu üle ei kaeba. Mõnikord on parem anda ravimit igaks juhuks, kui jätta koera valu ravimata. Näiteks artroosi põdeva koera võimalikku valu võib uurida, tehes talle valuravimikuuri ja võrreldes koera käitumist ravimite manustamise ajal ja ilma ravimiteta. Kui koer on pärast valuravimite saamist rõõmsam ja liigub rohkem, võib üsna kindlalt väita, et tal on ilma ravimiteta valu. Sel juhul tuleb ravimite manustamist loomulikult jätkata.

Loomaarstide seisukohad koera valu ja valuravi suhtes võivad olla erinevad. Mõnikord arvatakse, et koera valu on nii väike või lühiajaline, et arsti arvates ei tasu talle ravimit anda. Loom ei saa kahjuks otsuse üle kaevata, kuid looma omanik võib vastuvõtul küsida valude leevendamise kohta, kui arst ise seda ei nimeta. Näiteks tõsise kõrvapõletikuga koer paraneb küll ka ainult antibiootikumidega, kuid tema halba enesetunnet leevendaks valuvaigisti.

Valuvastaseid ravimeid on palju

Koera jaoks sobivate valuravimite kohta tuleb alati küsida loomaarstilt. Koer on põletiku- ja valuvastaste ravimite kõrvaltoimete suhtes palju tundlikum kui inimene, seega ei tohiks talle omaalgatuslikult anda inimestele ette nähtud ravimeid. Näiteks ibuprofeen põhjustab koeral ohtliku sisemise verejooksu lühema ajaga ja väiksema annuse korral kui inimesel.

Koerte jaoks on olemas spetsiaalsed põletiku- ja valuvastased ravimid, mille annuseid reguleeritakse nende pikaajalise kasutamise korral nii, et koer saaks abi väikseima võimaliku annusega. Need on näiteks karprofeeni ja meloksikaami sisaldavad koera valuravimid.

Pikaajalise valu leevendamiseks kasutatakse sageli ravimeid, mis mõjutavad valuaistingut kesknärvisüsteemis. Need sobivad hästi koerte kroonilise valu raviks.

Toidulisandid

Rasvhapetel, kalaõlipreparaatidel näib uuringuandmete põhjal olevat artroosi vaevusi leevendav mõju. Rasvhapped rahustavad teadaolevalt põletikureaktsiooni liigestes. Neid kasutatakse sageli koos põletiku- ja valuvastaste ravimitega. Põletiku- ja valuvastaseid ravimeid vajatakse sel juhul ehk vähem. Liigesevaevustega lemmikloomadele on olemas eritoidud, mis sisaldavad eespool nimetatud toidulisandeid.

Alternatiivsed ravimid koera valude leevendamiseks

Alternatiivsed ravimid on sellised ravimid, mida ei ole uuritud samal viisil, nagu on nõutav traditsiooniliste ravimite puhul. Need on näiteks homoöpaatilised ravimid ja erinevad taimsed preparaadid. Homoöpaatiliste ja taimsete ravimite kasutamisse koertel tuleks suhtuda väga ettevaatlikult. Nende toimet ei ole tõendatud ega katsetatud. Kui need mõjuksid, oleks see kindlaks tehtud meditsiinilise uuringuga. Need võivad põhjustada ka näiteks maksa- või neerukahjustuste ohtu. Koera organism on mõne aine suhtes tundlikum kui inimese oma ja seda tuleks meeles pidada enne mis tahes ravimite või lisatoidu katsetamist.

Liikumine ja toetavad ravimeetodid

Mõned loomaarstid võivad soovitada valu leevendamiseks alternatiivseid ravimeetodeid, näiteks akupunktsiooni. Need ei asenda ravimeid, kui koera valu on tugev, kuid neid võib kasutada paraneval koeral toetava ravina või ajal, mil vähendatakse ravimiannuseid.

Liikumine ja hea lihastoonus on olulised ka haige või vananeva koera jaoks ning need aitavad samuti võidelda valude vastu, kuid pikad, rasked jalutuskäigud või jooksmised, vedamine, rattasõit ja muu väsitav liikumine tuleb mõneks ajaks jätta noorematele ja tervematele loomadele.

Artroosi põdeva ja vananeva koera omanik peaks muutma koeraga väljas käimise harjumusi, et koeral ei tekiks ühe korraga liiga suurt koormust. Peale selle tuleb tähelepanu pöörata artroosi põdeva koera kehakaalule, sest ülekaal koormab liigeseid veelgi. Kaalujälgimist ja ravi toetav toit on osa artroosi põdeva koera raviplaanist.

Kui kahtlustate, et teie koeral on valud, võtke ühendust loomaarstiga.

Leia uus kliinik enda ümbrusest