Koera piimahammas ei tule ära

Koera piimahambad (28 tk) asenduvad jäävhammastega umbes selleks ajaks, kui koer on saanud 7 kuu vanuseks. Esihambad vahetuvad pisut varem, umbes 5 kuu vanusena. Kutsika suud tuleks kontrollida vähemalt kord nädalas, et saada jälile koera võimalikele hambaprobleemidele ja alustada ravi õigel ajal enne, kui tekivad probleemid.

Väikesekasvuliste koerte pärilik probleem

Mitte-eemalduvaid piimahambaid peetakse geneetiliseks probleemiks, sest need esinevad kõige sagedamini koertel, kellel on teatud kuju või suurusega kolju. Probleemi esineb mõnevõrra siiski kõikidel koeratõugudel ja ka kassidel. Rohkem on kutsikaaja hambaprobleeme eelkõige väikestel ja kääbuskoertel. Ka täiskasvanueas esineb neil rohkem kui suurtel ja keskmist kasvu koertel hamba kinnituskudede haigust ehk parodontiiti.

Piimahammaste hilinenud eemaldumise põhjused

Kui piimahammas ei eemaldu õigel ajal ja jääb jäävhamba kõrvale, on põhjus sageli jäävhamba vale väljumistee. Tavaliselt põhjustab jäävhammas kasvades survet piimahamba juureotsale, nii et piimahamba juur hakkab sulama ja imenduma vereringesse. Juure sulamine ehk resorptsioon areneb edasi, kuni piimahammas eemaldub ja selle asemele kasvab jäävhammas. Kui jäävhamba teekond möödub piimahamba juurest, ei avaldata juurele piisavalt survet ja piimahambas ei eraldu nii nagu peab. Sel juhul kasvab hammas piimahamba kõrvale.

Sagedamini on mitte-eemalduvaks piimahambaks silmahammas ehk kihv. Probleemile saab kergesti jälile koera suhu vaadates ehk tõstes koera ülahuule hammaste pealt üles.

Missugust kahju põhjustab mitte-eemalduv piimahammas?

Jäävhammas peab kasvama piimahamba kohale. Kui aga piimahammas on ikka oma kohal, jääb suus kitsaks ja koera hambumus ei arene õigesti. Vale hambumus võib halvimal juhul põhjustada koerale pidevat valu, kui hammas surub vastas asuva lõua igemele või suulaele. Kuna mitte-eemalduv piimahammas ja jäävhammas võitlevad sama koha pärast igemes, ei saa ige korralikult ümbritseda jäävhammast ja suureneb hamba kinnituskudede põletiku oht.

Murdunud piimahammast tuleb ravida

Mitte-eemalduvat piimahammast ei tohiks üritada kodus jõuga eemaldada. Piimahambad on pikad, kitsad ja õhukeste seintega ning murduvad kergesti. Kui piimahammas murdub, jääb selle juurekanal avatuks ja muutub põletikule vastuvõtlikuks.

Murdunud piimahamba põletik võib põhjustada hambajuure mädapaiset, mis võib kahjustada jäävhamba emaili. Murdunud hamba juur on endiselt ees ka jäävhamba kasvu teel, nii et jäävhammas võib kasvada vales asendis, ilma et seda kohe märgataks. Murdunud piimahammas tuleb alati eemaldada tervikuna, isegi siis, kui jäävhammast ei ole veel näha.

Millal on põhjust muretseda?

Koera mitte-eemalduvad piimahambad võivad põhjustada koera hammastele püsivaid kahjustusi juba kahe nädala jooksul alates sellest, kui jäävhammas hakkab piimahamba kõrval paistma. Kui piimahambal ei ole näha eemaldumise märke, ei tasu olukorda väga pikalt jälgima jääda, vaid tuleks võtta ühendust loomaarstiga.

Koera piimahambad eemalduvad ja asenduvad jäävhammastega vanuses 3–7 kuud, seega tuleks kutsika hambumust kontrollida loomaarsti juures vähemalt siis, kui kutsikat käiakse vaktsineerimas. Hea meelega annab nõu ka kutsika kasvataja ja aitab kutsika kasvamisega seotud küsimustes.

Murdunud piimahambale tuleks reageerida veelgi kiiremini kui mitte-eemalduvale piimahambale, sest võimalik põletik ohustab kogu koera tervist ja samuti jäävhamba arenemist. Kui koera hammas murdub, tuleks koer viia võimalikult kiiresti loomaarsti juurde.

Kutsika mitte-eemalduva piimahamba ravi

Kui kutsika piimahammas ei eemaldu, kuigi jäävhammas kasvab juba selle kõrvale, on kõige ohutum viis piimahamba eemaldamiseks sedatsiooniga tehtav operatsioon. Hamba tõmbamine ja väänamine kätkeb endas nii jäävhamba kahjustamise kui ka piimahamba murdumise ohtu, mille tõttu võivad igeme sisse jääda piimahamba juure jäägid.

Leia uus kliinik enda ümbrusest