Koera ja kassi valu ning selle ravi

Inimeste arusaam või oletused loomade valust põhinevad inimeste enda kogemustel. Ei ole mingit põhjust arvata, et selgroogsed loomad tunneksid vähem valu kui inimene. Loomad, sealhulgas koerad ja kassid, ei näita tavaliselt valu niimoodi välja nagu inimene. Koerad ja kassid olid liigi arenemise ajal ka saakloomad: valusümptomite varjamine oli ellujäämise seisukohast vajalik. Valu ja haiguse näitamine meelitaks kohale kiskjad.

Võite hinnata oma lemmiklooma võimalikke valusümptomeid lisatud skeemide järgi: koera valu hindamine või kassi valu hindamine. Kui olete oma lemmikuga minemas loomaarsti juurde või tervisekontrolli, on soovitatav see skeem ära täita ja kaasa võtta.

Liigi arenemise ja ka indiviidi seisukohast aitab valu kaasa tervise ja liigi säilimisele: valu tõttu teab loom olla kahjustatud piirkonna suhtes ettevaatlik ja õpib tulevikus vältima valu tekitavaid sündmusi. Pikaleveninud ja tugevast valust ei ole seevastu mitte mingit kasu, kuid sellel on mitmeid kõrvalmõjusid:

-see koormab looma ja põhjustab kannatusi;

-operatsioonijärgne valu põhjustab stressireaktsiooni, mis aeglustab kudede paranemist;

-operatsioonijärgne valu võib raskendada hingamist ja köhimist ning võib sellega põhjustada hapnikupuudust ja bronhiiti;

-valu võib viia ka ennast hävitava käitumiseni: tugeva valu tagajärjel võib koer või kass närida puruks näiteks esikäpa naha;

-valu põhjustab tundlikkust valu suhtest: aja jooksul tajutakse sarnast pidevat valustiimulit.

Koera ja kassi valu sümptomid

Muutunud käitumine ja suhtumine kontakti inimesega on esimesed koera valu sümptomid. Mõni koer võib olla agressiivne ja vältida inimese lähedust, samal ajal kui teine koer otsib lohutust inimese lähedusest. Valudes koer võib olla ka kartlik olukordades, milles ta tunneb end ebakindlalt. Koer võib muutuda ka kurvaks ja ei tunne huvi oma ümbruse vastu. Mõnikord väljendub valu lõõtsutamises, niuksumises ja isutuses. Ka une vähenemine on märk ebamugavustundest. Valuseisundid rinnaõõnes tekitavad loomas vastumeelsust pikali heitmise suhtes.

Valu jäsemes väljendub lonkamisena. Kui mõlemad esijalad või mõlemad tagajalad on valusad, koormab loom tervet jäsemepaari ja haigete jäsemete valud võivad jääda tähelepanuta. Liigesevalu tavalised sümptomid on jäikus ja lonkamine liikuma hakkamisel. Valu ei ole näha röntgenülesvõtetel: liiges, millel on röntgenülesvõttel üksnes vähesed artroosiga seotud muutused, võib olla väga valus, ja samal ajal liiges, mille muutused on suured, võib olla peaaegu valutu.

Lülisamba valu ilmneb tahtmatuses hüpata või pöörata. Ettevaatamatu liigutus või koera tõstmine võib põhjustada nii suurt valu, et koer hakkab valust ulguma. Koerad, kellel on valu lülisamba keskosas, tõmbuvad tihti küüru. Lülivaheketta väljasopistumine võib peale valu põhjustada ka halvatust. Kaelapiirkonna lülivaheketta väljasopistumised põhjustavad eriti tugevad valusid. Lülivaheketta väljasopistumine võib põhjustada reflekteeruvat valu ja lonkamist ka jäsemes.

Siseelundite valu on raskem tuvastada kui tugi- ja liikumiselundkonna valu. Kerge siseelundivalu põhjustab ehk ainult käitumise muutumist. Tugeva siseelundivalu tagajärjel võib koer võtta sisse ebatavalise ’’palvetaja’’ asendi (näiteks rindkere vastu maad ja tagumik püsti), et leevendada kõhupiirkonna valu.

Kassil on valu raskem tuvastada kui koeral. Tavalisemad tuvastatavad sümptomid on hüppamise või treppidel liikumise muutumine raskemaks. Vähenevad ka kassi tavapärased tegevused, nagu mängimine ja muu liikumine ning „seltsimine“ omanikuga.

Valuravi

Valuravis on esimene ülesanne püüda välja selgitada valu põhjus: mis haigus põhjustab valu. Järgmine ülesanne on ravida valu põhjustavat haigust, kui ravi on võimalik.

Näiteks kõhuvalu ei tohi ilma uurimata hakata ravima valuvaigistitega, sest kõhuvalu põhjus võib olla mao ja soole limaskesta haavand. Valuvaigistid nõrgendavad mao ja soole limaskesta seisundit. Kui koera või kassi valu on tugev, leevendatakse valu enne valu põhjuse uurimist.

Põletiku- ja valuvastased ravimid koera valuravis

Põletiku- ja valuvastased ravimid on kõige tavalisem valuraviks kasutatav ravimirühm. Põletiku- ja valuvastaseid ravimeid võib koerale ja kassile anda üksnes loomaarsti juhise kohaselt. Põletiku- ja valuvastaste ravimite vale kasutamine võib põhjustada tõsiseid kõrvalmõjusid. Kõrvalmõjudest kõige tavalisem on maohaavand. Ka neerud võivad tõsiselt kahjustuda. Mitmeid erinevaid põletiku- ja valuvastaseid ravimeid ei tohi kasutada samal ajal.

Põletiku- ja valuvastased ravimid kassi valuravis

Kassi organismi erituvad põletiku- ja valuvastased ravimid aeglasemalt kui koeral, sest kassi maksaensüümide aktiivsus on teistsugune. Seepärast tohib põletiku- ja valuvastaseid ravimeid kasutada kassil erilise ettevaatlikkusega.

Opioidid

Opioidid on tugevamad valuravimid kui põletiku- ja valuvastased ravimid. Neid kasutatakse tugevate valuseisundite ja operatsioonide korral ning tavaliselt koos põletiku- ja valuvastaste ravimitega. See kombineeritud ravi on tõhusam valu leevendus kui opioidid või põletiku- ja valuvastased ravimid eraldi. Opioide on saadaval ka ravimiplaastritena, millest ravim imendub naha kaudu organismi.

Valu tajumist leevendavad ravimid

Valu põhjustab tundlikkust valu suhtes: aja jooksul tajutakse sarnast pidevat valustiimulit tugevamana. Seetõttu kasutatakse kroonilise valu, nt artroosi ravis vajaduse korral ravimeid, mis mõjutavad valu tajumist kesknärvisüsteemis. Nendest ravimitest kasutatakse tavaliselt gabapentiini, amitriptüliini ja amantadiini. Need sobivad hästi koerte kroonilise valu raviks.

Operatsiooniga seotud valu ravimine

Operatsioonijärgne valu ei ole kunagi kasulik. Ilma ravita on eriti valulikud rinnaõõne, lülisamba, kõrva piirkonna ja päraku piirkonna operatsioonid. Veterinaarias on õnneks palju valuravi viise, millega saab leevendada operatsioonidega seotud valu. Pärast operatsiooni võib patsiendi jätta ka haiglaravile, kus saab teha tõhusat valuravi.

Leia uus kliinik enda ümbrusest