Koera hambakivi eemaldamine ja hammaste kontroll

Koera suu tervise seisukohast on tähtsaim hammaste profülaktiline hooldamine. Regulaarne hammaste kontroll ja hambakivi eemaldamine aitavad vältida võimalike probleemide tekkimist.

Kuidas kontrollitakse koera hambaid?

Hammaste kontroll hõlmab hoolikat suu ja hammaste uurimist. Parema ülevaate saamiseks soovitame teha hammastest ka röntgenpildi. Koera hammaste kontroll ja ravi tehakse alati kontrollitud üldnarkoosi all, sest lihtsalt suhu vaatamine koera ärkvel olles ei anna suu tervise kohta enamasti piisavalt teavet. Kontrolli käigus eemaldatakse hambakivi ja hammaste pinnale kogunenud hambakatt. 

Hammaste kontrolli alusel koostatakse koerale individuaalne suu raviplaan. Omanikule antakse kodused ravijuhised ja soovitus järgmise kontrolli aja kohta.

Hammaste kontrolli tuleb minna enne probleemide tekkimist

Ligikaudu 80 protsendil üle kolmeaastastest koertest on igemepõletik või parodontiit. Igemepõletikku ja parodontiiti põhjustab iga päev hammaste pinnale kogunev hambakatt. Parodontiidi korral taanduvad põletiku tagajärjel hammast ümbritsev luu ja igemed ning hammas hakkab loksuma ja kukub lõpuks välja. Seda saab ennetada hea suuhügieeniga. Väga oluline on harjutada koera hammaste harjamisega juba noorena. Lisaks tuleb lasta hambaid juba enne probleemide ilmnemist regulaarselt kontrollida.

Väikesed koerad tuleks tuua esimest korda hambaid kontrollima umbes 2-aastasena, suurt tõugu koerad 3–4-aastasena.

Millal tuleks hiljemalt minna hammaste kontrolli?

Esimene märk koera igemepõletikust ja hambakivist on sageli halva hingeõhu tekkimine. Tõsisemad sümptomid võivad olla ilavoolus, hambavalust tulenev söömatus, hammaste liikumine või silma alla tekkiv paistetus, mis annab märku hambajuure paise tekkimisest. Enamasti tekib rohkem hambakivi ülalõua kiskhammastele.

Muud hammaste probleemid on purunenud või pragunenud hambad, mille korral tekitavad probleeme ennekõike need, mille närvi- ja veresoonekanal on avatud. Avatud juurekanalile tuleb teha võimalikult kiiresti juureravi. Teise võimalusena võidakse ka hammas välja tõmmata, sest avatud närvijuurekanal on bakteritele hea koht põletiku tekitamiseks.

Broneeri hammaste kontrollimiseks aeg lähimas Evidensia loomakliinikus!

Leia uus kliinik enda ümbrusest