Koer oksendab

Millal pöörduda koera oksendamise korral arsti poole?

Koera oksendamisel võib olla mitmeid põhjuseid, näiteks mingi kõhuhaigus või ka ebasobiv või liiga kiiresti söödud toit. Oksendamine võib tuleneda ka võõrkehadest, siseelundite probleemidest või ravimitest.

Juhuslik oksendamine ei ole veel ohtlik, kuid korduma kippuva oksendamise põhjus tuleks alati loomaarsti juures kindlaks teha.

Krooniline ehk pikka aega kestev oksendamine ei ole enamasti väga tugev. Sel juhul võib probleemiks olla koera jaoks sobimatu toidu põhjustatud põletik, mis on seotud autoimmuunsusega. Kroonilise oksendamise korral tuleb loomaarsti juures teha põhjalikumad uuringud.

Millal pöörduda koera oksendamise korral arsti poole?
Oksendamine on seedetrakti probleemide tagajärg. Mao ja soolestiku limaskest on ärritatud ja põletikuline, mis toob kaasa oksendamise ja tihti ka kõhulahtisuse. Ühekordse ehk ootamatu oksendamise põhjus jääb enamasti välja selgitamata. Koer võib olla söönud midagi sellist, mis ärritab magu. Haigusnähud lõppevad tavaliselt kiiresti ja piisab kodusest ravist.

Oksendamist võivad põhjustada ka allaneelatud võõrkehad ja sooleummistus. Kui koer kaotab liiga palju vedelikku ja kodune ravi ei anna kiiret leevendust ning üldine haiguslik seisund püsib, tuleb koer loomakliinikusse ravile tuua.

Paljudel juhtudel võivad oksendamine ja kõhulahtisus mööduda iseenesest või koduste ravivõtetega. Loomaarsti poole on vaja kindlasti pöörduda järgmistel juhtudel:

-koeral on palavik või halvenenud üldine seisund
-okse või väljaheited sisaldavad verd
-tegemist on noore kutsika või vana koeraga
-täiskasvanud koeral on haigusnähud kestnud kolm päeva
-koer oksendab vee välja
-oksendamine või kõhulahtisus on sage

Lemmikloomadega seoses tuleb alati meeles pidada, et ägedate soolestiku probleemide taga võib olla allaneelatud võõrkeha, mistõttu tuleb haigusnähte alati täie tõsidusega võtta. Vajaduse korral pöörduge ravivajaduse hindamiseks loomakliiniku poole.

Lisateave:
Oksendamine, kõhulahtisus ja maovalu võivad olla märk põletikust
 

Leia uus kliinik enda ümbrusest