Kasside steriliseerimine
Article Content
Kassi steriliseerimine on lihtne protseduur, mis annab suurt kasu. Tänu steriliseerimisele muutub emane kass rahulikumaks. Noores eas steriliseeritud kassil väheneb risk piimanäärmete kasvajate tekkeks.
Kassi steriliseerimine on tavapärane protseduur, millest loom toibub kiiresti. Kui kass tahab haava lakkuda, võib talle mõneks päevaks krae või operatsioonijärgve vesti panna. Tervele ja noorele loomale on lõikus enamasti tüsistusteta, kuid meeles peab pidama, et igasugune protseduur, mida tehakse narkoosis, kaasnevad narkoosiriskid. Steriliseerimise positiivsed mõjud kassi elule ja tervisele on võimalikest riskidest oluliselt suuremad.
Emane kass saab suguküpseks ligikaudu 3,5 kuu vanuselt, kuid operatsiooniga võiks oodata 7-8 kuuni, et kassi kasv oleks välja kujunenud. Eriti oluline on see suuremat tõugude kasside puhul nt Maine Coon või Briti tõugu kassidele, kelle puhul võiks isegi oodata ühe aastaseks saamiseni, et nende luustik ja liigesed oleksid täieliku kasvu ja arengu saavutanud. Steriliseerimata emane kass võib aastas ilmale tuua isegi kolm pesakonda. Innaaeg kordub valgemal aastaajal tavaliselt 2–3 nädala tagant. Lõikamata emasel kassil on innaajal kombeks uriiniga märgistada, kräunuda ja üritada kodust välja pääseda. Selliseid hormoonidest tulenevaid nähtusi saab vältida steriliseerimisega. Indlemise vältimiseks ei soovitata enam anda tiinestumisvastaseid ravimeid, kuna need põhistavad suuri tervisehäireid nt tõstavad oluliselt rinnanäärme kasvaja tekke riski. Teadaolevalt ei ole taolisi ravimeid enam enamikes, kui mitte lausa kõigis Eesti kliinikutes saada
Kuidas toimub kassi steriliseerimine?
Kõigepealt antakse kassile rahustit ja valuvaigistit. Pärast seda pannakse kassile kanüül, mille kaudu manustatakse veenisiseselt ravimeid ja vedelikke.
Seejärel pügatakse naba ümbrus ja opereeritav ala desinfitseeritakse hoolikalt. Edasi viiakse kass operatsiooniruumi. Enne operatsiooni alustamist puhastatakse veelkord opereeritav ala ja sellele asetatakse kaitseks steriilsed operatsioonilinad.
Kassi steriliseerimist alustatakse kõhuõõne avamisega. Naba piirkonnas tehakse mõne sentimeetri pikkune sisselõige. Loomaarst otsib kõhuõõnest üles kassi emaka otsa juures oleva munasarja ja sõlmib enne munasarja eemaldamist kokku sellesse viivad veresooned. Pärast munasarjade eemaldamist suletakse kõht kolme kihi õmblustega, mis on tehtud isesulavate niitidega, mida hiljem eemaldama ei pea.
Lõikuse ajal saab kass valuravimit. Valuvaigistite andmist peab jätkama ka mõned päevad kodus. Antibiootikume ilma konkreetse põhjuseta ei määrata, sest kassi steriliseerimine on nn väga puhas lõikus.
Kass tuleks steriliseerida noorena
Emane kass võib tiinestuda juba esimesel innaajal 3–4 kuu vanuselt, kuid tubase kassi puhul on soovitus lõikusega oodata 7-8 kuu vanuseni, suuremate tõugude puhul veel enam. Aegsasti lõigatud emasel kassil on risk piimanäärmete kasvajate tekkeks oluliselt väiksem.
Väldi kassi operatsioonijärgset kaalutõusu
Pärast steriliseerimist väheneb kassi energiavajadus ja kui ei tehta muudatusi tema toidusedelis, on suur oht kaalutõusuks. Lõigatud kassile tuleks anda söögiks kvaliteetset, väiksema energiasisaldusega kassitoitu. Kassi liikumise eest hoolitsetakse temaga mängides ja temale tegevusi luues. Pärast operatsiooni tuleks jälgida kassi kaalu ja kehaehitust.
Broneeri aeg kassi steriliseerimiseks lähimas Evidensia loomakliinikus!