Kasside pärakunäärmete haigused

Kasside pärakunäärmete haigused ei ole tavalised. Pärakunäärmete kasvajaid esineb väga harva.

Kassi pärakunäärmete anatoomia

Kassil on päraku kõrval mõlemal pool kaks kotitaolist pärakunääret. Pärakunäärme eritis väljub väikestest avadest päraku limaskestas.

Kass tühjendab oma pärakunääret kas tahtlikult (nt siis, kui kass tunneb end ohustatuna või ehmatab) või tahtmatult (koos roojamisega). Pärakunäärmete ülesanne ongi toota kassi individuaalset lõhna, millega märgistada reviiri või end kaitsta või tunda ära teisi kasse.

Pärakunäärme eritis on üldiselt vedel. Seal võib olla hulgas liivaterataolisi purusid. Mõnede kasside eritis on pastalaadne. Eritis võib olla ükskõik mis pruuni tooni, kollakast peaaegu mustani. Lõhn varieerub. Tavaliselt on lõhn inimese nina jaoks väga tugev ja ebameeldiv.

Pärakunäärmete probleemid kassidel

Mida kauemaks jääb pärakunäärmete eritis pärakupaunadesse, seda paksemaks see tasapisi muutub. Kui eritis ei välju korrapäraselt, võib see muutuda nii paksuks, et see ei mahu enam väikestest avadest välja. Sellisel juhul koguneb eritis pärakupaunadesse ja tekivad probleemid.

Sümptomid on pärakupiirkonna, kõhualuse, sabatüve või reite sise- ja väliskülgede sagenenud lakkumine ning mõnikord tagumiku vedamine mööda maad. Päraku ümbrus võib minna turse. Ka roojamine võib olla raske. Kui ummistunud pärakupauna ei tühjendata, tekib pärakunäärmes põletik ja see võib põhjustada abstsessi, mis võib lõhkeda isegi läbi naha.

Ummistunud pärakunäärme ravi

Kui kahtlustatakse, et kassil on pärakunäärme ummistus või põletik, tuleb broneerida aeg loomaarsti juurde. Loomaarst uurib, kas piirkond on põletikuline või üksnes ummistunud. Põletiku korral võib lisaks paiksele ravile olla vajalik ka antibiootikumikuur.
Kui kassil on korduvalt pärakunäärme probleeme, võib pärakunäärmed kirurgiliselt täielikult eemaldada.
 

Leia uus kliinik enda ümbrusest