Kasside kastreerimine

Kassi kastreerimine on oma olemuselt lihtne ja kiire protseduur, mis parandab oluliselt isaste kasside elukvaliteeti. 

Operatsiooni käigus eemaldatakse isaselt kassilt munandid ja pärast seda ei saa ta enam järglasi. 

Kassi kastreerimine: väike protseduur, parem elu

Kasse soovitatakse kastreerida alates kuue kuu vanuselt enne suguküpsuse saavutamist. Välisriikides on muutunud tavaliseks kasside kastreerimine veelgi varem ehk umbes 8–14 nädala vanusena. Uuringud on näidanud, et hoolikalt läbi viidud noore kassi kastreerimine on pigem ohutu ja risk protseduuri järgsetele tüsistustele ning  kuseteede ummistustele elu jooksul on väiksemad. 

Eriti just vabalt liikuvad ja väljas käivad kastreerimata kassid paljunevad kiiresti. Kodutuid kasse on aga palju rohkem kui häid kodusid. Seetõttu soovitame kastreerida kõiki kasse, keda ei kasutata tõuaretuseks. 

Lõigatud kassid elavad lõikamata sookaaslastest kauem, nad ei kräunu ega märgista oma piirkonda uriiniga ning pigem hoiavad rohkem oma koduterritooriumi lähedale ja on niiöelda koduhoidjad. Kassi kastreerimine on lihtne toiming ja terve loom taastub sellest kiiresti. Kassi munandid eemaldatakse narkoosi all väikese nahalõike kaudu. Operatsioonihaav paraneb kiiresti. Kui kass tahab haava lakkuda, peab talle mõneks päevaks krae panema. 

Kuidas toimub kassi kastreerimine?

Kassi kastreerimine on küll väga lihtne protseduur, kuid alati peab arvestama, et igasugune protseduur, mis teostatakse narkoosiga on risk, siiski terve ja noore kassi puhul tekib tüsistusi haruharva. Kõigepealt antakse kassile rahustit ja valuvaigistit. Kassid võivad rahustumisetapil oksendada, kuigi see on täiesti tavaline siis on rangelt soovitus kass tuua protseduurile tühja kõhuga ehk 8h eelnevalt söömata. Vesi peab aga looma jaoks alati olemas olema. Kassi munanditele tehakse tuimestus. Narkoosi all tehtud operatsiooni ajal ei tunne kass üldse valu. 

Munandite piirkonnast eemaldatakse karvad ja piirkond pestakse ja desifitseeritakse. Seejärel kinnitatakse opereeritavale alale operatsioonilina ja enne operatsiooni alustamist desinfitseeritakse munandid uuesti. Munandi pinnale tehakse sisselõige ja munand võetakse selle kaudu välja. Seejärel sõlmitakse veresooned ja seemnejuha kokku ning munand eemaldatakse. 

Kassile saab kliinikusse järele tulla kohe, kui ta on korralikult üles ärganud. Koju antakse kaasa valuravimeid mõneks päevaks ja kassile pannakse krae. Krae ei lase kassil haava lakkuda. Loomaarstiga tuleks ühendust võtta, kui haavast hakkab tulema eritist või kui lõikuse ala punetab ja on paistes. Põletikulise haava korral on ilmselt vajalik antibiootikumikuur. Põletikku tekib siiski harva ja levinuim põhjus on justnimelt see, et kass on pääsenud haava lakkuma. 

Opereeritud kass vajab lahjemat toitu

Pärast kastreerimist väheneb oluliselt isase kassi energiavajadus, mistõttu on tavapärase söötmise jätkamise korral suur lisakilode tekkimise oht. Kastreerimine võib tuua kaasa ka kuseteede haigusi, näiteks kuseteede ummistusi. 

Lõigatud kassile tuleks anda kvaliteetset ja väiksema energiasisaldusega kassitoitu. Liikumise eest tuleks hoolitseda temaga mängides ja temale tegevusi luues. Piisav liikumine hoiab ära ka kuseteede ummistumise. 

Leia uus kliinik enda ümbrusest