Kasside hammaste haigused

Kasside hammaste seisukorda on soovitatav kontrollida regulaarselt, et tuvastada tavalisemad probleemid, nagu hambakivi, igemepõletik ja kaaries, et need saaksid õigel ajal ravi.

Kasside hambakivi

Kasside hammaste pinnale koguneb biokile ehk hambakatt, mis muutub süljes olevate soolade mõjul kergesti hambakiviks. Hambakivi omakorda tekitab tugikudede põletikku. Kasside hambakivi on pruunikashall kivisarnane aine hamba pinnal ja see põhjustab kassil ka halba hingeõhku. 

Hambakivi teket saab koduste vahenditega vältida kas hambaid harjates või andes kassile hambakatu tekkimist ennetavat krõbinaid. Kassi harjutamist hammaste harjamisega võib alustada tema igemeid sõrmega hõõrudes. Tasapisi võib võtta kasutusele pehme hambaharja ja kassidele mõeldud hambapasta. 

Hambaid tuleks lasta kontrollida regulaarselt iga-aastase tervisekontrolli käigus loomakliinikus. Hambakivi esinemist saab hammaste katsumisega harjunud kassil kontrollida ka välise vaatlusega, kuid täpsema uuringu tegemiseks tuleb loom alati rahustada. Uuringu käigus tehakse kassi hammastest röntgenpilt ja loomaarst eemaldab võimaliku hambakivi narkoosi all. 

Kasside igemepõletik

Kassi hammaste pinnale koguneva hambakatu põhjustatav igemepõletik (gingiviit) ja hamba kinnituskudede põletik (parodontiit) võivad ravimata jätmisel oluliselt halvendada kassi üldist tervist. Halvimal juhul võivad põletikud põhjustada kudede hävimist ja hammaste väljalangemist. 

Igemepõletiku vältimiseks soovitame kassidele iga-aastastast hambakatu või hambakivi eemaldamist, kui kodune suuhooldus on raskendatud. Kass tuleks tuua loomakliinikusse hiljemalt siis, kui kassi igemed punetavad või veritsevad või kui kassi hingeõhk lõhnab halvasti. Loomaarst eemaldab hambakivi ja teostab muu vajaliku ravi, mis taandab põletikku. 

Igemepõletikku ja parodontiiti saab kodus ennetada hammaste regulaarse harjamisega. 

Kasside hambajuure resorptsioon

Kasside hambajuure resorptsioon (FORL, feline odontoclastic resorptive lesions) on haigus, mille korral tekib kassi hambal hambaemaili kahjustus ning hambaluu on väljas ja sulanud. Resorptsioon hakkab arenema hambaluus emaili all ja kui see jõuab hambajuureni, tuleb hammas välja tõmmata.

Loomaarst võib kassi hambajuure resorptsiooni tuvastada röntgenuuringuga juba haiguse algfaasis, mil haigust saab veel ravida.

Kassi hammaste kontrollimise ja ravi korral lisatakse iga kord andmed kassi hambakaardile, et olukorra jälgimine oleks lihtsam. Kliinikus anname nõu ka koduseks kassi hammaste eest hoolitsemiseks ja tutvustame vajalikke vahendeid. Õige toit on koduse hoolitsuse üks osa, sest selle kaudu saab mõjutada hambakatu ja -kivi tekkimist.

Broneeri aeg kassi hammaste kontrollimiseks lähimas Evidensia loomakliinikus!

 

Leia uus kliinik enda ümbrusest