Kassi poegimisprobleemid

Kui poegiv emane kass tuuakse loomaarsti vastuvõtule, uuritakse kõigepealt välja probleem ja hinnatakse selle lahendamise kiireloomulisust. Kui kass ei poegi loomulikult ja ise, ei õnnestu see enamasti ka arsti abiga.

Millal otsida abi?

  • Kui kassil on valud ja poegimine ei edene
  • Kui kassil on ebatavaline verejooks
  • Kui kassil on üldised sümptomid

Mida teeb loomaarst?

Loomaarst selgitab koos teiega välja, kui kaugel on tiinus, mitu päeva on paaritamisest möödas, kas pesakond on kassil esimene, kas kassipojad on juba sündinud või kas kassiemal tundub olevat valu.

Röntgenuuringuga saab välja selgitada sündivate kassipoegade arvu ja hinnata võimalikku väärasendit. Kassipoegade tervisliku seisundi hindamiseks võib kasutada ultraheliuuringut.

Poegimisprobleemide raviviisi valikut mõjutavad üsna paljud asjaolud. Ravimite abil õnnestub mõned poegimised lõpule viia. Kui kassipoegi on palju, nad tunnevad end halvasti või tegemist on väärasendiga, teostatakse erakorraline keisrilõige.

Poegimisabi kassile

Kui poegiv emane kass tuuakse loomaarsti vastuvõtule, uuritakse kõigepealt välja probleem ja hinnatakse selle lahendamise kiireloomulisust. Vajaduse korral saab kass loomakliinikust poegimisabi.

Enamasti tehakse emale ultraheliuuring, millega uuritakse välja kassipoegade seisund. Vajaduse korral võib teha ka muid uuringuid, nagu röntgenuuring, või uurida vereproove.

Kui kassipoegade ja emaga on kõik korras ja seisundit saab jääda jälgima, saadetakse poegiv emasloom pigem koju ega jäeta kliinikusse poegima. Kui otsustatakse manustada ravimeid, jälgitakse vastuvõtul, kuidas edeneb poegimine pärast ravimite manustamist. Mõnikord on ema seisund nii halb, et see vajab enne päris poegimisabi andmist turgutamist.

Raskete juhtumite korral keisrilõikus

Kiireloomuliste juhtumite korral või kui medikamentoosne ravi ei edenda poegimise kulgu, tehakse keisrilõikus. Operatsiooniga sündinud kassipoegade seisundit ja võimalikke anatoomilisi iseärasusi uuritakse. Pojad üritatakse saada imema kohe, kui ema hakkab anesteesiast ärkama.

Leia uus kliinik enda ümbrusest