Kassi jaoks mürgised taimed

Paljude taimede lehed ja õied võivad olla kassi jaoks ohtlikud. Näiteks jõulutäht, hüatsint, amarüllis ja paljud muud taimed on väga mürgised ning need tuleb hoida kassidele kättesaamatus kohas. Ka kõik liilialised, nagu nartsissid, võivad kahjustada kasside neere.

Selleks, et hoida ära taimede põhjustatud mürgistused, peate kindlasti teadma, missugused taimed on kassidele kahjulikud. Jälgige oma kassi ja ärge jätke talle kättesaadavatesse kohtadesse mürgiseid taimi. Kui kassi suhu satub midagi ebasobivat, võtke ühendust loomaarstiga.

Kassi jaoks ohtlikud jõululilled

Jõululilledena armastatud taimedest ei sobi peaaegu ükski kassiga perekonda ja mõned on lausa ohtlikult mürgised.

Kahtlustatavatesse või teadaolevatesse mürgistusjuhtudesse tuleb alati suhtuda tõsiselt, sest sümptomid ilmnevad sageli hilinemisega ja sellistel juhtudel võib mürk olla kahjustanud juba jäädavalt näiteks neerusid.

Roosid (Rosa spp.) on alati ohutu ja mittemürgine valik, kuid arvestage, et näiteks lumeroos (Helleborus spp.) on kasside jaoks mürgine.

Alljärgnevalt on loetletud kasside jaoks ohtlikud taimed ja nende põhjustatavad sümptomid.

Amarüllis (Hippeastrum)

Mürgine – hoida kassidele kättesaamatus kohas. Sümptomid on oksendamine, kõhulahtisus, kõhuvalu, süljeeritus, anoreksia ehk mittesöömine, apaatsus ja värin. Kui kahtlustate mürgistust, võtke kohe ühendust loomaarstiga!

Hüatsint (Hyacinthus orientalis)

Mürgine – hoida kassidele kättesaamatus kohas. Sümptomid on tugev oksendamine ja kõhulahtisus, samuti võib eritistes olla verd. Peale selle on patsient apaatne ja tal võivad esineda värinahood. Kui kahtlustate mürgistust, võtke kohe ühendust loomaarstiga!

Lumeroos (Helleborus spp.)

Mürgine – hoida kassidele kättesaamatus kohas. Sümptomid on süljeeritus, kõhuvalu, apaatsus ja kõhulahtisus. Kui kahtlustate mürgistust, võtke kohe ühendust loomaarstiga!

Tulp (Tulipa spp.)

Mürgine – hoida kassidele kättesaamatus kohas. Sümptomid on oksendamine, kõhulahtisus, süljeeritus ja apaatsus. Kõige mürgisem osa on lillesibul ehk kassidest tuleb täielikult hoida eemal eelkõige need lilleseaded, millel on nähtavad lillesibulad. Kui kahtlustate mürgistust, võtke kohe ühendust loomaarstiga!

Jõulutäht (Euphorbia pulcherrima)

Soovitame hoida kassidele kättesaamatus kohas. Jõulutäht on palju vähem mürgine, kui arvatakse ja selle mürgisuse maine on liialdatud. Veterinay Poison Information Service teavitab, et ainult umbes pooled juhtumitest põhjustavad kassidel vaevusi. Jõulutäht põhjustab kassile kergeid seedekulgla vaevusi, mis lähevad tavaliselt iseenesest üle. Sümptomid võivad olla näiteks süljeeritus, oksendamine, toidust keeldumine ja apaatsus. Kui sümptomid kestavad siiski pikemat aega või on tõsised, tuleb võtta ühendust loomaarstiga.

Harilik puuvõõrik (Viscum album)

Soovitame hoida kassidele kättesaamatus kohas. Põhjustab kõhuvaevusi. Pöörake tähelepanu kukkuvatele marjadele, mis tuleb kohe kõrvaldada, et kass neid kätte ei saaks.

Teravalehine iileks (Ilex aquifolium)

Soovitame hoida kassidele kättesaamatus kohas. Põhjustab kõhuvaevusi. Pöörake tähelepanu kukkuvatele marjadele, mis tuleb kohe kõrvaldada, et kass neid kätte ei saaks.

Luuderohi (Hedera)

Soovitame hoida kassidele kättesaamatus kohas. Põhjustab kõhuvaevusi.

Kassi mürgistuse sümptomid

Mürgistust võib olla raske tuvastada, sest sümptomid võivad olla ebamäärased ja tekkida alles hiljem. Võtke ühendust loomaarstiga, kui teie kassil on järgmised sümptomid:

  • palavik
  • väsimus ja apaatsus
  • isutus
  • valged limaskestad
  • oksendamine või kõhulahtisus
  • kiire hingamine või rahutus

Mürgistuse ravi

Kui teie kass on söönud mürgiseid taimi, võtke lisajuhiste saamiseks ühendust loomakliinikuga. Ärge üritage kutsuda kassil esile oksendamist koduste vahenditega, sest näiteks soolaga oksendama ajamine võib põhjustada soolamürgistust. Loomaarst vaatab kassi läbi ja otsustab ravi üle vastavalt sellele, mis mürgistusega on tegemist. Kui mürgise aine söömisest on möödunud maksimaalselt paar tundi, võidakse kassil oksendamine esile kutsuda loomakliinikus. Oksendamine tuleb siiski kutsuda esile enne, kui ilmnevad mürgistuse sümptomid.

Ravisüsi esmaabiks mürgistuse korral

Kassi omava perekonna ravimikapis peab olema ravisüsi, mida võib anda paljude mürgistusjuhtumite korral hädaolukorras esmaabina, eelkõige siis, kui sõit loomaarsti juurde või ooteaeg on pikk. Ravisütt tuleb anda võimalikult ruttu pärast mürgiga kokkupuudet. Annus 1–5 g/kg, tavaliselt kasutatakse 2 g/kg, võib segada väikese koguse toidu hulka. Ravisütt saab apteegist ilma retseptita.

Ravisütt võib anda üksnes hea tervisliku seisundiga ja teadvusel olevale patsiendile. Mõnede mürgistusjuhtumite korral ohustab ravisöe manustamine patsienti, seega tuleb enne söe kasutamist konsulteerida loomaarstiga.

Ravisüsi sobib hädaolukorras esmaabiks kõikide jõululilledest saadud mürgistuste korral, kuid ainuüksi süsi ei ole mürgiste jõulutaimede korral piisav ravivahend. Kui kahtlustate, et kass on söönud mürgiseid jõulutaimi, võtke kohe ühendust loomaarstiga.

Leia uus kliinik enda ümbrusest