Koerte steriliseerimine

Emaste koerte steriliseerimine on tavapärane protseduur. Emase koera steriliseerimisel eemaldatakse koeralt munasarjad ja võimalik, et ka emakas või osa sellest. Steriliseeritud emane koer ei tiinestu ja tal ei ole jooksu- ehk innaaega.

Koera steriliseerimine on tavapärane protseduur
Emase koera steriliseerimine on rutiinne protseduur ja sellest taastumine toimub enamasti probleemideta. Lõikus hõlmab alati kontrollitud narkoosi ning tõhusat valuravi. Rahustuse, narkoosi ja kirurgiliste toimingutega kaasneb siiski alati ka teatud tüsistuste risk.

Koera steriliseerimine endoskoopilise operatsioonina on lahtisest lõikusest valutum ja koer taastub lõikusest kiiremini.

Steriliseerimine väldib emaste koerte emakapõletikke
Steriliseerimine hoiab emastel koertel ära emakapõletiku, millesse opereerimata koerad võivad pärast innaaega haigestuda. Noorena – enne esimest või teist jooksuaega – opereeritud koertel on täheldatud vähem piimanäärme kasvajaid kui opereerimata või hiljem opereeritud koertel. Steriliseerimine võib leevendada ka teatud haiguste, näiteks epilepsia ja diabeedi sümptomeid. Opereeritud koer ei saa juhuslikult tiinestuda. Seetõttu on steriliseerimine tihti hea lahendus juhul, kui ühes majapidamises elavad koos emased ja isased koerad.

Harvematel juhtudel võib peale steriliseerimist tekkida kusepidamatus, mis on tingitud hormonaalsete muutuste tõttu, kuid ka selle vastu on ravi.

Millal võib emast koera opereerida?
Opereeritava koera eelmisest innaajast peaks olema möödunud vähemalt 2–3 kuud ja tal ei tohiks olla valetiinestumise sümptomeid.

Enne operatsiooni peab koer olema 8 tundi söömata. Vett võib juua. Opereeritava koera üldine tervislik seisund peab olema hea. Loomaarst võib enne anesteesiat lasta võtta koeralt vereproovi, et kontrollida looma tervislikku seisundit. Kui koeral on kavandatud operatsiooni ajal innaaeg või muu erandlik seisund, tuleks enne broneeritud aega kliinikuga ühendust võtta.

Kuidas toimub steriliseerimine?

Kõigepealt tehakse koerale rahustus ja tema käpa veeni paigaldatakse kanüül, mille külge kinnitatakse tilgavoolik. Selle kaudu edastatakse operatsiooni ajal koera vereringesse ravimeid ja vedelikku. Vedelikteraapia maandab anesteesia riske ja aitab säilitada vererõhku operatsiooni ajal.  
 
Koer viiakse ettevalmistusruumi, kus pügatakse opereeritava ala karvad ja desinfitseeritakse hoolikalt lõikekoht. Seejärel paigaldatakse intubatsioonitoru, mis ühendatakse inhalatsioonanesteesia masinaga. Masina kaudu saab ta hapnikku ja anesteetikumi vastavalt kehakaalule kogu protseduuri vältel. Operatsioonisaalis puhastatakse veelkord opereeritav ala ja siis saab juba katta looma steriilsete operatsioonilinadega. 

Koera steriliseerimist alustatakse kõhuõõne avamisega. Loomaarst eemaldab operatsiooni käigus munasarjad ja emaka või ainult munasarjad. Seejärel õmmeldakse kõhu eri kihid isesulava niidiga kinni ja lõpuks kinnitatakse nahk veel õmbluste või sulavate nahasiseste õmblustega. Lõikuse teha ka väiksemate sisselõigete kaudu endoskoopiliselt. Sellisel juhul saab koeralt eemaldada ainult munasarjad. Eestis on paraku veel väga vähe kirurge, kes teostavad Endoskoopilist operatsiooni. 
 
Viimaste õmbluspistete ajal lõpetatakse anesteesia-aine manustamine ja koer viiakse mõne aja pärast eraldi ruumi, kus tal lastakse rahulikult narkoosist ärgata. 

Peale protseduuri on range soovitus kasutada umbes 10 päeva operatsioonijärgset vesti või kraed, et koer ei saaks haava lakkuda.

Broneeri aeg koera steriliseerimiseks lähimas Evidensia loomakliinikus!

Leia uus kliinik enda ümbrusest