Koerte steriliseerimine on tavapärane protseduur. Emase koera steriliseerimisel eemaldatakse koeralt munasarjad ning võimalikult ka emakas või osa sellest. Steriliseeritud emane koer ei tiinestu ning tal ei ole jooksu- ehk innaaega.
Koera steriliseerimine on tavapärane protseduur:
Emase koera steriliseerimine on rutiinne protseduur ja sellest taastumine toimub enamasti probleemideta. Lõikus hõlmab alati turvalist ja kontrollitud narkoosi ning tõhusat valuravi. Rahustamise, narkoosi ja kirurgiliste toimingutega seostub siiski alati ka teatud komplikatsioonide võimalus.
Koera steriliseerimine endoskoopilise operatsiooni teel on lahtisest lõikusest valutum ja koer taastub lõikusest kiiremini.
Steriliseerimine väldib emaste koerte emakapõletikke:
Steriliseerimine väldib emase koera emakapõletikku, mis on opereerimata koertel alati riskiks pärast innaaega. Noorena – enne esimest või teist jooksuaega – opereeritud koertel on täheldatud vähem piimanäärme kasvajaid kui opereerimata või hiljem opereeritud koertel. Steriliseerimine võib lihtsustada ka teatud haiguste, näiteks epilepsia ja diabeedi sümptomeid. Opereeritud koer ei saa ebasoovitult tiinestuda. Seetõttu on steriliseerimine tihti hea lahendus juhul, kui koos elab nii emaseid kui ka isaseid koeri.
Osal emastest koertest tekib steriliseerimise tekitatud hormonaalsete muutuste tõttu kusepidamatus. Seda saab enamasti ravida ravimite abil.
Millal võib emast koera opereerida?
Opereeritava koera eelmisest innaajast peaks olema möödunud vähemalt 2–3 kuud ja tal ei tohiks olla valetiinestumise sümptomeid.
Enne operatsiooni peab koer olema 8 tundi söömata. Vett võib juua. Opereeritava koera üldine tervislik seisund peab olema hea. Loomaarst võib enne anesteesiat lasta võtta koeralt vereproovi, et tervislikku seisundit kontrollida. Kui koeral on operatsiooni perioodil innaaeg või muu erandlik seisund, tuleks enne aja broneerimist pöörduda kliinikusse vastuvõtule.
Kuidas steriliseerimislõikus toimub?
Alustuseks koer rahustatakse ja ta jala veeni paigaldatakse kanüül, mille külge kinnitatakse tilgavoolik. Selle kaudu edastatakse operatsiooni ajal koera vereringesse ravimeid ja vedelikke.
Koer viiakse ettevalmistusruumi, kus opereeritavalt alalt raseeritakse karvad ning tehakse lõikekoha hoolikas desinfitseerimine. Järgmiseks viiakse koer operatsiooniruumi, kus talle pannakse hingamistoru, mille kaudu antakse lõikuse ajal narkootilist gaasi ja hapnikku. Opereeritav ala puhastatakse veelkord üle ja kaetakse steriilsete operatsioonilinadega.
Koera steriliseerimist alustatakse kõhuõõne avamisega. Loomaarst eemaldab munasarjad ja emaka või ainult munasarjad. Seejärel õmmeldakse kõhu eri kihid isesulava niidiga kinni ning lõpuks kinnitatakse lõikuse koht veel klambrite või sulavate nahasiseste õmblustega. Lõikuse võib teha ka väiksemate sisselõigete kaudu endoskoopiliselt. Sellisel juhul saab koeralt eemaldada ainult munasarjad.
Haavakoht kaetakse mustuse eest kaitsva liimsidemega, mis jäetakse peale paariks päevaks. Seejärel lõpetatakse anesteesia ja koer viiakse eraldi ruumi, kus tal lastakse rahulikult narkoosist ärgata.
Kas soovid koera steriliseerida endoskoopilise operatsiooni abil?
Endoskoopilise operatsiooni abil tehtava steriliseerimise lõikehaav on tavalisest väiksem, umbes sõrmeotsa suurune. Toibumine on sel juhul tavaliselt kiirem ja haava eest hoolitsemine lihtsam. Endoskoopilise lõikusega eemaldatakse tavaliselt vaid munasarjad.
Kui emaka juures täheldatakse muutusi ja see tuleb eemaldada, võidakse minna üle avatud lõikusele.
Broneeri aeg koera steriliseerimiseks lähimas Evidensia loomakliinikus!