Rästikuhammustus koeral

Igal aastal hammustavad rästikud Eestis sadu koeri. Rästikuhammustusse tuleb alati suhtuda tõsiselt, sest see võib saada koerale saatuslikuks. Kui rästik hammustab teie koera, võtke kohe ühendust loomaarstiga.

Sageli võib hammustuse kohas näha rästiku hammaste jäetud torkejälgi, mis asuvad üksteisest umbes 4 mm kaugusel. Mürgi kogus torkekohas erineb olenevalt olukorrast. Esimene kaitsehammustus võib olla isegi ilma mürgita ehk kuiv hammustus. Saagi jaoks kasutab rästik rohkem mürki ja eluohtlikus olukorras olles suunab rästik kogu oma mürgivaru vaenlasele. Ka mürgi toksilisus on piirkonniti ja sõltuvalt rästiku vanusest erinev.

Rästikumürgi põhjustatud sümptomid

Rästik hammustab koera sageli koonust, pea piirkonnast või jäsemetest. Rästikumürk põhjustab hammustuskohas hüübimishäiret, kudede suurenenud läbilaskvust, kudede hävimist, turseid ja gangreeni. Hiljem võivad koeral tekkida mürgistuse tõttu rütmihäired ja umbes igal kolmandal koeral on tuvastatud rästikuhammustuse põhjustatud südamelihasrakkude kahjustusi. Peale selle põhjustab rästikuhammustus koeral sageli kopsuturset, neerukoe hävimist või neerupuudulikkust.

Hammustuse kõige tavalisem sümptom on tugev turse hammustuse piirkonnas. Koer muutub sageli vaikseks ja jõuetuks, mõnikord esineb ka sülje eritumist, oksendamist ja muid sümptomeid. Hammustuskoht on puudutustundlik ja nahal võib olla tsüanoosi. Näha võib olla ka rästiku nõelapistele sarnanevaid hambajälgi. Sümptomite raskusastet mõjutavad paljud tegurid, näiteks koera vanus, suurus, hammustuse asukoht ja eritatud mürgi kogus.

Rästikumürk mõjub koera vereringele ja vere hüübimissüsteemile ning seetõttu vajabki koer pärast hammustust loomaarsti abi. Kui koer on saanud palju mürki, siis võib esineda oksendamine ja kõhulahtisus. Umbes igal kümnendal koeral tekivad ka südame rütmihäired. Veritsushäired ja siseelundite vigastused on tõsised, kuid harvaesinevad sümptomid. Halvimal juhul võib rästikuhammustus saada koerale saatuslikuks.

Kui märkate, et teie koer sai rästikult hammustada, võtke kohe ühendust loomaarstiga, kuigi lemmiku enesetunne võib tunduda normaalne. Hoidke koer puhkeasendis ning vältige hammustuskoha puudutamist ja liigutamist, et vältida mürgi levimist koera kehasse. Kui võimalik, kandke koera, et mürgi levimine kehas aeglustuks. Ärge pange talle žgutti ega üritage mürki hammustuskohast välja imeda.

Võtke kindlasti ühendust loomaarstiga ja pidage nõu kuidas käituda!
 

Leia uus kliinik enda ümbrusest