Mis on artroos?
Kõige rohkem esineb artroosi koera küünarliigeses, puusaliigeses, põlves ja kannaliigeses.
Artroos on lemmikloomadel tavaline haigus. See on pikaajaline, krooniline vaevus, mille esinemissagedus suureneb vanusega.
Artroosi korral moondub kogu liiges. Liigese kõhr muutub hapraks, hakkab pragunema ja liigesepinnad kuluvad. Kõhre all olev luu muutub kõvaks ja kaotab elastsuse, mis koormab endisest rohkem habrast liigese kõhre. Liigesekapsel pakseneb ja liigese servadesse kasvab luukasvis. Liigese sees tekib põletik. Muutused üldjuhul vaid süvenevad aeglaselt ja neid ei ole võimalik parandada. Need põhjustavad liigeses valu ja piiravad selle liikumist. Artroosi vaevusi saab õnneks leevendada ravimitega ja ka operatsiooniga.
Koer üritab vältida valu, piirates valusa liigese liikumisteekonda ja viies liikudes raskuse artroosiga jalalt teisele jalale. See väljendub lonkamise ja jäikusena. Kassil ei ole üldiselt lonkamist märgata, vaid valu on näha üldise aktiivsuse vähenemisena ja selle kaudu, et kass ei taha enam hüpata. Liigesevalu tekitab pinget ja valu nii artroosiga jala lihastes kui ka seljalihastes ning vastasjala lihastes. Lihasvalud ja lihaste jäikus piiravad veelgi looma liikumisteekondi.
Kui teie koer või kass lonkab või liikumine on jäik, võtke ühendust loomaarstiga.