Koerte suu ja hammaste haigused
Article Content
- Hammaste röntgenpilt kui abivahend suu- ja hambahaiguste diagnoosimiseks
- Koerte hambakivi
- Levinuim suu probleem: erineva raskusastmega igemehaigused
- Koerte hammaste murdumine
- Pindmine hambamurd
- Hambasäsini ulatuv murd
- Noore koera hambamurdu tuleb ravida 48 tunni jooksul
- Puuduvad hambad ja hammaste arenguhäired
- Hambumusviga: alumised silmahambad suruvad suulaele või igemetele
- Koerte kaaries
Koerte hambahaigused on üsna levinud. Näiteks parodontiiti on peaaegu 80 protsendil täiskasvanud koertest. Hästi hooldatud ja terve suu on rõõmuks nii koerale kui ka tema omanikule.
Hammaste röntgenpilt kui abivahend suu- ja hambahaiguste diagnoosimiseks
Hammaste kontrollimise käigus tehtav hammaste röntgenpilt annab olulist lisateavet koera hammaste ja lõualuu seisukorra kohta, muu hulgas seoses hammaste kinnituskudede põletiku ehk parodontiidi, hambakaariese, hamba- ja lõualuumurdude, suu kasvajate, hammaste värvumise ning kulunud ja puuduvate hammastega.
Koerte hambakivi
Koerte hambakivi moodustub hambakatust, mis kivistub hamba pinnale, kui seda mehaaniliselt ei eemaldata. Osadel koertel tekib hambakivi ja -katt hõlpsamalt kui teistel. See on seotud koera sülje koostise, suu anatoomia ja koera eluviisidega. Hambakivi on kergesti näha ka palja silmaga. See on kollakas aine, mis on kogunenud hamba pinnale ja võib kinni katta peaaegu kogu hamba nähtava pinna.
Hammaste kontrollimise käigus eemaldab loomaarst koera hammaste pinnale kogunenud hambakivi ja -katu nii hambakroonidelt kui ka igemetaskutest. Lisaks poleeritakse hambad üle, et tasandada hambaemailile puhastamise käigus tekkinud väikesed kahjustused, mis võivad hakata hambakattu koguma.
Parim viis koerte suu- ja hambahaiguste ennetamiseks on igapäevane hammaste harjamine ning hammaste regulaarne kontrollimine ja hambakivi eemaldamine loomakliinikus.
Levinuim suu probleem: erineva raskusastmega igemehaigused
Hambakatt tekitab koertel gingiviiti ehk igemepõletikku, mis võib edasi areneda parodontiidiks. Parodontiit ehk hammaste kinnituskudede põletik levitab põletikku ka mujale organismi ja nõrgestab koera üldist tervislikku seisundit. See võib kaasa tuua ka hammaste väljalangemise.
Gingiviidi ehk igemepõletiku tunnused on igemete punetus, paistetus, veritsemine ja halb hingeõhk. Seda põhjustab hambakatt ja kui see eemaldatakse, paraneb koer enamasti gingiviidist.
Parodontiit on koertel kõige levinum haigus. Parodontiidi korral kahjustub periodontaalligament, igemetaskud muutuvad sügavamaks, igemed taanduvad, hambad hakkavad loksuma ja luu kaob. Parodontiiti põdeva koera hingeõhk on halva lõhnaga. Tõsisemad paiksed tüsistused on patoloogilised lõualuu murrud, kroonilised oronasaalsed fistulid ja osteomüeliit.
Koerte hambahaigusi ravitakse Evidensia kliinikutes alati inhalatsioonanesteesias, kus nii anesteetikumi, kui ka hapniku manustamine on vastavalt looma kehakaalule.
Koerte hammaste murdumine
Murdunud hambaid tuleks ravida võimalikult kiiresti, sest need on koerale valulikud ja võivad mädaseks muutudes tekitada probleeme ka muudes elundites.
Pindmine hambamurd
Kui hambamurd on pindmine ja hambasäsi ei ole paljastunud, tehakse hambast esmalt röntgenpilt. Kui pilt näitab, et hambas ei ole põletiku tunnuseid, tasandatakse ja täidetakse murdunud hamba pind, et bakterid ei pääseks hambaluus olevate mikroskoopiliste kanalite kaudu hambasäsini. Kui hamba röntgenpilt näitab põletikku, on ravivariandid kas juureravi või hamba väljatõmbamine.
Hambasäsini ulatuv murd
Kui hammas on murdunud hambasäsini, on see loomale valulik ja vaevus tuleks kõrvaldada võimalikult kiiresti kas juureravi või hamba eemaldamisega. Kui murdunud hambast on suurem osa alles ja see on koera üks olulisematest hammastest, nt purihammas või kihv (silmahammas), on mõistlik teha juureravi. Purihambad on koerale olulised närimiseks. Kihv on koera jaoks sama nagu pöial inimese jaoks: koer haarab sellega esemeid. Seepärast on kihvad eriti olulised töökoertele, nt jahi- ja teenistuskoertele.
Noore koera hambamurdu tuleb ravida 48 tunni jooksul
Kui alla 18-kuuse koera hammas on murdunud kuni hambasäsini ja hammast soovitakse säilitada, tuleb kiiresti võtta ühendust loomahambaarstiga. Noore koera hambajuure ots võib olla avatud ja seepärast pole juureravi alati võimalik. Parim ravivõimalus noore koera äsja murdunud hambale on hambasäsi amputeerimine. Hambasäsi amputeerimise õnnestumise protsent väheneb aja jooksul ja seepärast oleks seda kõige parem teha kahe päeva jooksul pärast hamba murdumist.
Loomad ei näita tavaliselt valu välja ja võivad ka süüa normaalselt. Seepärast on hambamurde koera käitumise alusel raske märgata. Ravimata jäetud murdunud hambad võivad tekitada mädakolde ja edastada baktereid vereringe kaudu ka muudesse elunditesse.
Puuduvad hambad ja hammaste arenguhäired
Ühe või mitme hamba sünnipärane puudumine on koertel levinud nähtus. Kui hammaste kontrolli käigus leitakse puuduv hammas, mida ei ole varem välja tõmmatud, tuleb sellest kohast teha röntgenpilt, millega tehakse kindlaks, ega tegemist ei ole lõikumata hambaga. Lõikumata hammas tuleks eemaldada, et sinna piirkonda ei tekiks tsüsti, mis hävitab lõualuud ja külgnevate hammaste juuri.
Koeral võib olla ka üleliigseid hambaid. Liigsed hambad ei põhjusta probleeme, kui neil on piisavalt ruumi. Liigsed hambad võivad siiski põhjustada hammaste ahenemist ja põhjustada parodontiiti (hammaste kinnituskudede põletikku). Koertel võib esineda ka hambaemaili arenguhäire, mille korral on hambaemail tekkinud vaid mõnedel hammastel või on see puudulikult arenenud kõigil hammastel. Hammastele spetsialiseerunud loomaarst peaks sellisel juhul hambad üle vaatama ja otsustama, kas puuduliku emailiga hambaid on vaja ravida.
Hambumusviga: alumised silmahambad suruvad suulaele või igemetele
Selle põhjus on tavaliselt kitsas ja lühike alalõug või alumiste silmahammaste liiga püstine asend (linguoversio). Probleemiks on suulae või ülemiste igemete pehme koe vigastus, mis tekitab koerale valu ja võib halvimal juhul põhjustada fistuli tekke kuni ninaõõneni (oronasaalne fistul).
Hambumusprobleemide ravi on alati individuaalne. Ravi prognoos on seda parem, mida varem õnnestub ravi alustada. Ravivariandid on raskete juhtumite korral alumiste silmahammaste lühendamine ja hambasäsi amputeerimine või juureravi, hammaste korrigeerimine või alumiste silmahammaste eemaldamine.
Koerte kaaries
Umbes viiel protsendil koertest esineb elu jooksul hambakaariest ehk hambaaukude teket. Kaariese ravivariandid on hamba täitmine, juureravi või ka hamba väljatõmbamine.
Broneeri aeg koera hammaste kontrollimiseks lähimas Evidensia loomakliinikus!