Koera tiinus – mis selle ajal toimub?
Article Content
Koera tiinus on ka kogenud koeraomaniku jaoks pingeline aeg. Enne paaritamist peab emase koera omanik valima sobiva isase koera kandidaadi, hoolitsema selle eest, et emasele koerale on tehtud vaktsineerimised ja koostama koera paaritamise lepingu. Seejärel seisab ees võimalik paaritamisreis ja paaritusjärgne tiinuse ultrahelikontroll. Kui kõik läheb plaanipäraselt, on emasloom tiine ja hea tervise juures. Kui tiinusega seotud võimalik ebakindlus on möödas, võib kogu pere kergendatult hingata ja alustada vajalikke ettevalmistusi kutsikate saabumiseks.
Koera tiinuse kestus
Kui pärast paaritamist mõistatab omanik, kas paaritamine õnnestus siis on hea teada, et vajadusel näitab ultraheliuuring tiinuse ära 22 päeva pärast paaritamist, kui lootekotid on selgesti tuvastatavad. Kui kõik on läinud soovikohaselt, algab umbes 63-päevane tiinus. Tiinuse kestus võib varieeruda umbes nädal siia-sinna. Kui tiinuse kestus määratletakse LH-hormooni tõusust alates, on koera täpne tiinuse kestus 64–66 päeva.
Koera tiinuse kestus on tavaliselt lühem, kui emane loom kannab suurt pesakonda. Samas ainult paari kutsikat ootava emaslooma poegimine võib arvestatud ajast üle minna.
Emase koera ovulatsioon
Paaritamise õige aja saab tagada innaaja kontrolliga.
Emaslooma innaajal vabaneb munasarjadest mitmeid munarakke. Seda sündmust nimetatakse ovulatsiooniks. Emase koera munarakk vabaneb mitteküpse ovotsüüdina, mis vajab viljastamisvõimeliseks munarakuks küpsemiseks umbes 2–5 päeva.
Ovotsüüdid vabanevad ühekaupa ja kõikide ovotsüütide vabanemiseks kulub keskmiselt 24–96 tundi. Vabanenud ovotsüüdid liiguvad munajuhadesse, kus need küpsevad lõplikult järgmise 2–5 päeva jooksul. Küpsed munarakud püsivad viljastamisvõimelistena umbes 2–4,5 päeva.
Ovotsüüdist embrüoni
Seemnerakud jõuavad munarakkudeni munajuhades. Alguses tungib seemnerakk läbi munaraku membraani. Seda kergendab akrosoomi reaktsioonil munarakust vabanev ensüüm, mis nõrgestab ajutiselt rakumembraani nii, et seemnerakk suudab kõvakestast läbi tungida. Kohe pärast seemneraku tungimist munarakku muutuvad seemneraku toimel munaraku membraani omadused ja see muutub jälle tugevaks. Nii hoitakse ära üleliigsete seemnerakkude sissepääs munarakku.
Järgmisena toimub munaraku ja seemneraku geneetilise materjali ühinemine. Esimest viljastatud rakku nimetatakse sügoodiks. Jagunevat sügooti nimetatakse embrüoks. Embrüo pooldub kõigepealt kaheks, seejärel neljaks ja edasi kaheksaks rakuks. Embrüot nimetatakse kobarlooteks, kui rakkude arv on kuusteist, ja põislooteks, kui rakke on 32.
Põislooted liiguvad mööda munajuhasid emakasse. See toimub viie kuni kümne päeva jooksul. Emakasse jõudes pesastuvad munarakud mõne päeva pärast emaka limaskestale. Pesastumisele eelneva etapi ajal kindlustab organism, et põislooted oleks kaheosalise emaka piirkonnas jagunenud võrdselt.
Limaskestale kinnitunud põisloode jätkab jagunemist. Esialgu moodustuvad emaka ja kinnitunud embrüo vahele platsenta ja lootekesta struktuurid. Moodustunud platsenta võimaldab areneval embrüol saada toitaineid ja hapnikku.
Embrüost looteni
Embrüo jagunemise jätkudes selle rakud diferentseeruvad ja moodustuvad rakud erinevate elundite jaoks. Alguses on kõikide loomaliikide embrüod väga sarnased. Embrüot nimetatakse looteks arengujärgus, mil on moodustunud suurem osa elunditest ja välimuse järgi on võimalik ära tunda koera tunnuseid. See toimub umbes tiinuse 28. päeva paiku.
Loote kasvamise kiirus sõltub emase looma toitumisest ja toidu kvaliteedist. Toitained liiguvad platsentas rakumembraanide kaudu emasloomalt lootele. Koera looted on kaitstud igaühe enda lootekestaga, mis on täidetud vedelikuga. Koera loode kasvab ja areneb näiteks inimesega võrreldes väga kiiresti. Kahe kuuga kasvab viljastatud munarakk sündi ootavaks kutsikaks.
30-päevane koera loode on juba koerana äratuntav. Tiinuse keskpaigas on see loode ainult 2 cm suurune ja tema arengus toimub järgmise 30 päeva jooksul suur hüpe.
Loote vereringe läheb mööda kopsudest, mis ei tööta. Veri liigub südame paremast kojast vasakusse kotta läbi nendevahelise augu. Kopsude asemel transpordib kopsuarter vere aorti.
Nabavereringe seiskub kutsika sündides ja kopsude talitlus algab juba esimestest hingamiskatsetest. Selle tagajärjel muutub vere liikumissuund vasakult paremale. Samal ajal hakkab veri voolama mööda kopsuveeni aordi asemel kopsudesse, kus veri küllastatakse hapnikuga. Kopsudest südamesse tagasi suunduv veri on nüüd varustatud hapnikuga ja veri liigub vasakust vatsakesest mööda aorti kogu organismi. Vasaku koja suurenenud rõhk sulgeb kodadevahelise augu mõne päevaga. Mõnikord see auk aga ei sulgu ja selle tõttu tekkinud südame arenguhäire saab kutsika jaoks saatuslikuks.
Kui koera tiinus läheneb lõpule, hakkab loode hormoone eritama. Need hormoonid valmistavad nii loodet kui ka ema ette lähenevaks poegimiseks. Hormoonide mõjul arenevad kopsud ja soolestik ning maks ennetab kutsika tulevast energiavajadust, talletades maksa kergesti kasutatavat toitainet glükoosi.
Koera tiinuse sümptomid
Koera tiinuse sümptomid ilmnevad selgemini umbes kuu aega pärast paaritamist. Sel ajal võib emasloomal esineda tupest väikest voolust ja tema nibud hakkavad vereringe tugevnedes punetama. Mõned emased koerad hakkavad otsima hellust ja mõned omakorda tahavad rohkem olla omaette. Kolmandal tiinuse nädalal võib koer tunda enda halvasti, väsinuna ja tundub, et toit ei maitse talle. Koera halb enesetunne annab siiski tiinuse arenedes järele.
Emase looma kehakaal suureneb ja kõhujoon langeb, kui tiinus on edenenud umbes 40. päevani. Need muutused on selged ja ei jää tähelepaneliku koeraomaniku jaoks märkamatuks. Nüüd on viimane aeg teha kindlaks emase koera võimalik tiinus, et jõuaks aegsasti hoolitseda tema toitumise ja parasiidiravi eest.
Tiinuse lõpus jätkab koera kehakaal tõusmist. Emase koera energiavajaduse suurenemine on umbes 40% ja kehakaal suureneb tiinuse ajal keskmiselt 25–55%. Tiinetele emastele koertele ette nähtud kvaliteetne tööstuslik toit on kõige usaldusväärsem emase koera täisväärtusliku söötmise ja loote arenguks vajalike mikroelementide tagamiseks.
Tiinuse lõpus tursuvad emase koera nibud tugevalt ja neist võib erituda piima. Koer on samal ajal rahutu ja teeb pesa. See koera sahmerdamine on märk lähenevast poegimisest.
Koera tiinus tehakse kindlaks tiinuse uuringuga
Koera tiinus tuleb loomaarsti juures kindlaks teha piisavalt varakult, et ema söötmist oleks võimalik kohandada vastavalt arenevate kutsikate toiduvajadusele. Peale selle tuleb hiljemalt 40. tiinuse päeval alustada emase koera ussitõrjega. Samal ajal tuleb suurendada emaslooma toidu energiasisaldust.
Kõhu palpeerimise meetod
26.–35. tiinuse päeval võib loomaarst tuvastada võimaliku tiinuse, katsudes läbi kõhunaha emakat. Sel ajal on loote läbimõõt umbes 2 cm. Ettevaatamatu emaka katsumine võib põhjustada loote vigastamist ja tiinuse katkemist. Katsumisest parem meetod on ultraheliuuring.
Ultraheliuuring
Koera tiinuse uuring ultraheliseadmega on kiire, kerge ja täiesti ohutu. Uuring püütakse teha alates 28. tiinuse päevast, mil uuringutulemus on 99,3% kindel. Uuringu jaoks pügatakse koera kõhupiirkonnast karvad ja seejärel uuritakse ultrahelianduriga kõhu pealt samamoodi nagu inimestel.
Röntgenuuring
Pesakonna suuruse kindlaks määramiseks ei anna aga ultraheliuuring päris kindlat pilti. Kui on vaja teada saada kutsikate arvu, on kõige õigem teha röntgenuuring 40.–50. tiinuse päeval, kui loodete luustik on uuringut silmas pidades piisavalt arenenud.
Koera tiinus ei kulge alati probleemideta
Õnnestunud paaritamine ei taga veel pesakonda. Nii nagu inimestel võib ka koertel ette tulla tiinuse katkemist. Kui see toimub tiinuse alguses, ei pruugi omanik seda katkemist isegi tähele panna. Tiinuse lõpus viitab katkemisele tupest erituv voolus. Tiinuse katkemine ei tähenda siiski automaatselt pesakonna kaotamist, vaid see võib olla seotud üksnes ühe või paari lootega ja ülejäänud looted jätkavad arenemist täiesti tavapäraselt.