Koera kõhulahtisus

Kõhulahtisust võivad põhjustada mitmed tegurid. Tavalisemad on nakkuslik, viiruslik ja/või ebasobiva toidu söömisest põhjustatud kõhulahtisus. Harvemad põhjused on parasiidid, bakterid, toidutalumatus, soolestiku ummistus ja kasvajad. Ka antibiootikumikuur võib soolestiku bakterite tasakaalu sassi ajada, mis ilmneb vedela väljaheitena.
Koera ägeda kõhulahtisuse sümptomid

Äge kõhulahtisus ilmneb selles, et väljaheide on vesine ning koera roojamisvajadus muutub nii sagedaseks, et temaga peab käima tihti väljas või ta võib kogemata tuppa teha. Kõhulahtisusega võivad olla seotud ka oksendamine ja kõhuvalu. Väljaheites võib olla näha lima või verd.  Verine kõhulahtisus tekib enamasti soolestiku limaskestade veresoonte veritsemisest.

Koera kõhulahtisuse kodune ravi

Kui koera enesetunne on kõhulahtisusele vaatamata hea ja ta on ergas, võib mõned päevad ravida kõhulahtisust kodus. Kutsikaga tuleb minna loomaarsti juurde, kui kutsikal on kõht lahti üle ühe ööpäeva. Paastumist ei soovitata. Koerale tuleks pakkuda kergesti seeditavat kõhusõbralikku toitu kohe, kui koer on lõpetanud oksendamise. Algses etapis alustatud toitmine sobiva toiduga vähendab iiveldust, kiirendab soolestiku limaskestade paranemist ja vähendab vedelikupuuduse riski.

•    Evidensia loomakliinikutest ja loomahaiglatest saab just kõhuhaiguste sümptomeid leevendavaid erisöötasid, mis on hästi seeditavad ja toetavad soolestiku limaskestade paranemist.
•    Meilt saab ka ilma retseptita kõhulahtisuse ravi tooteid ja koertele ettenähtud piimhappebakteri tooteid, mis kiirendavad paranemist.
•    Meie töötajad aitavad teil valida sobiva toote ja sööda.
•    Hoolitsege selle eest, et lemmik jooks piisavalt. Koera veevajadus on ööpäevas umbes 0,5–1 dl eluskaalu kilogrammi kohta (st nt 20 kg kaaluv koer vajab päevas 1–2 liitrit vedelikku). Rohke oksendamine ja kõhulahtisus suurendavad vedelikukaotuse riski eelkõige väikest kasvu koertel, kutsikatel ja vanadel koertel. Kui olete mures oma koera vedelikutarbimise pärast, võtke ühendust loomaarstiga.

Koduse ravi ajal tuleb jälgida koera tervislikku seisundit. Kui koera seisund halveneb, tal tõuseb palavik (pärakust mõõdetuna 39,5 °C või rohkem), tal on kogu aeg kõht lahti, väljaheites on verd või koer oksendab joodud vee korduvalt välja, tuleb koer viia loomaarsti juurde, kus teda uuritakse ja ravitakse.
Pidage meeles, et inimeste kõhulahtisuse ravimid ei sobi koertele.

Millal võtan ühendust loomaarstiga?

•    Kui koera kõhulahtisus on erakordselt äge.
•    Kui koera tervislik seisund ei parane koduse raviga ühe-kahe päeva jooksul või kui sümptomid tekivad uuesti.
•    Kui koera tervislik seisund halveneb ootamatult või tema okses või väljaheites on verd.
•    Kui koer ei joo või oksendab joogi välja, on palavikus või muutub loiuks.
•    Kui tegemist on kutsikaga ja kõhulahtisus kestab üle ühe ööpäeva.
Kui koera üldine tervislik seisund halveneb, sümptomid on ägedad või esinevad pikka aega või on väljaheites verd, võtke ühendust loomaarstiga.

Ägedat lõhulahtisust põdev koer vastuvõtul

Kõigepealt hindab loomaarst võimalikku kõhulahtisuse põhjustajat üldise läbivaatuse diagnostiliste leidude ja omaniku küsitlemise põhjal.

Põhiuuringu korral võetakse koeralt sageli vereproov, mõnel juhul tehakse ka parvoviiruse analüüs.
Vajaduse korral võidakse koerale teha kõhuõõne röntgenuuring või ultraheliuuring.
Uuringuga üritatakse uurida sümptomite põhjuseid ja teha kindlaks, ega koer ei ole alla neelanud võõrkeha.
Sageli jääb kõhulahtisuse tegelik põhjustaja diagnoosimata ja koera ravitakse vastavalt sümptomitele. Õnneks paraneb äge kõhulahtisus hea toetava ravi korral sageli kiiresti.
Kui koera organism on dehüdreerunud, võib ta vajada vedelikravi kas naha alla või intravenoosselt manustatuna. Kui koera üldseisund on nõrk, võib ta jääda koguni haiglaravile, kuni seisund paraneb.
 

Leia uus kliinik enda ümbrusest