Koer autos – reisi-iiveldus

Koera ohutus autos reisides

Koera autos sõidutades tuleb kõigepealt pöörata tähelepanu ohutusele. Kui koeral lubatakse kogu salongis vabalt ringi liikuda, võib ta ainuüksi oma käitumisega kujutada endast ohtu, rääkimata tema massist tulenevast ohust kokkupõrke korral.

Kõige kindlam ja lihtsam viis koera sõidu ajal kontrollida on õpetada teda reisima puuris või auto pakiruumis võrgu taga. Samuti saab koera turvarakmete kinnitamisega auto turvavöö külge vältida kokkupõrke korral looma paiskumist sõitjate peale või aknast välja. Kokkupõrkeohu tõttu ei tohi koera mitte kunagi kinnitada autos millegi külge kaelarihmaga!

Koera reisi-iiveldus rikub reisi

Koertel nagu inimestelgi võib tekkida reisi ajal iiveldus. Mõnikord on iiveldus seotud kõrvas asuva tasakaaluelundi ülitundlikkusega ja läheb vanuse suurenedes mööda. Teisalt on reisi-iiveldusel tugev seos stressi ja hirmuolukordadega, millest saab lahti harjutades.

Kui koera harjutatakse esimesi kordi autosõiduga, tuleks teha lühikesi sõite toredasse kohta, näiteks kodu lähedale jalutama. Nii jääb koerale autosõidust meeldiv mulje. Kui koer on ühel või teisel põhjusel hakanud autot kartma, võite proovida teda uuesti sellega harjutada, näiteks toites teda alati auto lähedal. Kui koer tuleb rõõmsalt auto juurde sööma, võib toidu viia autosse, ja kui koer ei karda autos olla, võib auto hetkeks käivitada. Selline mulje kujundamine nõuab omanikult kannatlikkust, kuid see on turvaline viis harjutada koera ka muude hirmude korral.

Kui on kasvõi väikseimgi kahtlus, et koera tervislik seisund põhjustab talle autos sõites probleeme, võtke ühendust loomaarstiga. Hirmuseisundit võib leevendada ka toidulisandite või feromooni preparaatidega. Näiteks kõrvapõletik võib põhjustada valu ja reisi-iiveldust ning seda tuleks igal juhul ravida. Samuti on võimalik, et koeral on mingi tugi- ja liikumiselundkonna haigus, mis muudab autosse mineku ja auto liigutuste järgimise valusaks. Vanad koerad, artroosi põdevad ja haigusest paranevad koerad tuleks alati autosse ja sealt välja tõsta.

Reisimisega seotud hirm

Koer võib reisimist karta nii palju, et koera sõidutamine autos on koera paanika tõttu võimatu või ohtlik. Nendes olukordades on alati hea kontrollida loomaarstilt reisihirmu põhjuseid ja saada kinnitust hirmu põhjustavate võimalike haigusseisundite kohta.

Kui reisihirm ei ole seotud haigusega, vaid on oma olemuselt õpitud kontrollimatu käitumine, on nii koera kui ka pereliikmete jaoks parim see, kui koera harjutatakse tasapisi reisimisega. Raskete juhtumite korral tuleks võtta ühendust käitumisprobleemidega tegeleva loomaarsti või probleemsete koerte koolitajaga. Olemas on ka ravimid, mida loomaarst saab määrata reisi-iivelduse ennetamiseks.

Leia uus kliinik enda ümbrusest