Kassi dieet – praktilised nõuanded kassiomanikule
Article Content
Kass on ülekaaluline, kui tema roideid ei ole tunda ja neid katab mõõdukas rasvakiht. Tõsiselt ülekaalulisel kassil ei ole roideid tunda isegi survega katsudes. Samuti ei eristu taljejoon. Normaalkaalus kassil on roided läbi õhukese rasvakihi kergesti tuntavad. Normaalkaalus kassil on näha ka selget „vööjoont“ ja tema kõhu all ei ripu üleliigset rasvapõlle.
Kontrollnimekiri kassi kehakaalu vähendamiseks
- Kassi kehakaalu vähendamine on aeglane, kui seda tehakse tervislikult ja sihipäraselt. Kass peaks kaotama nädalas üksnes 0,1–1% oma kehakaalust.
- Kehakaalu vähendamise plaan tehakse sihtkaalu kohaselt.
- Kehakaalu aitavad hästi vähendada loomakliinikus müüdavad eritoidud.
- Kasulik on suurendada kassi liikumist.
- Kliinikute spetsialistid annavad nõu ja toetavad teie kassi kehakaalu vähendamisel.
- Kaasake projekti kogu pere.
Kuidas muutub kass ülekaaluliseks?
Ülekaal koguneb sageli väga lihtsal põhjusel: kass saab söögiga rohkem energiat kui suudab liikumisega ära kulutada. Kehakaalu suurenemist mõjutab päevane energiavajadus ja see, kuidas kassi keha kasutab ära energiat. See energiahulk, mis jääb „üle“, ladestub rasvarakkudesse. Energiavajadus on individuaalne nagu meil inimestelgi – mõni võtab kaalus juurde kergemini kui teine.
Kass võib hakata kaalus juurde võtma juba kasvuajal. Kahjuks on kasvuajal kogunenud ülekilosid raske maha võtta, seega tuleks juba noores eas keskenduda ülekaalu ennetamisele. Meie asjatundjad aitavad kindlaks teha, kas teie kass on õiges kaalus ja annavad nõu õigeks söötmiseks. Väga täpne peab olema kassi kastreerimise või steriliseerimise järel, sest selle tagajärjel hakkab kehakaal suurenema eriti usinasti, kui ei jälgita täpselt toiduvalikut ja liikumist.
Kuidas vabaneb kass liigsest kehakaalust?
Loomaarst kontrollib iga-aastasel vaktsineerimisvisiidil kassi kehakaalu ja võtab selle jutuks, kui ülekaal on kassi jaoks terviserisk. Ülekaal on omaniku jaoks sageli üllatus, sest kehakaal suureneb märkamatult. Seetõttu ei ole vaja loomaarsti tõstatatud küsimuse peale ehmuda või teda risti lüüa, vaid loomaarsti asjatundlikkust tasub ära kasutada ja küsida kaalu kontrolli all hoidmiseks nõuandeid. Enamikus kliinikutest on võimalus saada esialgu keerulisena tunduva kehakaalu vähendamisega seoses individuaalset abi.
Protsessi alguses vaadatakse läbi kassi praegune toiduvalik ja tehakse kindlaks, mis põhjusel kehakaal suureneb. Mõni kassiomanik on üllatunud, kui kuuleb, kui vähe vajab tavaline kodukass energiat.
Keskmise suurusega kass vajab päevaga toimetulekuks põhilist kuivtoitu üksnes mõnikümmend grammi. Sageli saab kass aga maiuseid kogu päeva jooksul ja ei panda tähele, et üksnes maiustest koguneb mõnikord päevase vajaduse jagu energiat.
Kui olete praeguse söötmise üle vaadanud, tehke uus söötmisplaan. Loomakliinikus on müügil kassi kehakaalu vähendamise toetamiseks väljatöötatud eritoidud, millega saab ohutult langetada kehakaalu, nii et kass ei pea tundma nälga ja võib olla ka kindel, et toit sisaldab kõiki kassile vajalikke toiduaineid.
Kaalu vähendava kassi söötmisrutiinid
Kassi kaaluvähendusse oleks hea kaasata kogu perekond, et igapäevane toidu kogus jääks kavakohaseks.
Kass sööb hea meelega mitu korda päevas, nii et kuivtoitu kasutades on tõhus viis võtta päevane annus õhtul mõõdutopsi, pakkuda pool sellest ööseks ja teine pool päeva jooksul oma ajakava kohaselt. Samuti ei tohiks lasta kassil vabalt süüa sel ajal, kui olete tööl. Sel juhul kulutab kass oma energia toidu otsimisele kodus ja kedagi ei häirita, kui ta ringi rändab ja toitu otsib.
Toitmisel tasuks eelistada eelkõige märgtoitu ja vähendada kuivtoidu osa, sest märgtoidu kalorisisaldus on palju väiksem kui kuivtoidul. Sama kogus märgtoitu sisaldab umbes neljandiku vastava kuivtoidu koguse kaloritest. Kass võib seega süüa märgtoitu koguseliselt rohkem, nii et kõht saab täis ja ta ei tunne nälga.
Sihtkaalu poole
Selleks et kassi kehakaal väheneks, tuleks suurendada ka liikumist, et põletada talletatud rasva.
Hea viis on suurendada mängu ja motivatsiooni kogust järk-järgult, varieerides meetodeid nii, et kõik lihasrühmad saaksid sobivas koguses koormust. Toitu võib näiteks peita mänguasjadesse ja kodu peidukohtadesse. Kui majas on trepid, võib kassi viia alumisele korrusele ja meelitada teda üles ronima. Kassi võib viia ka kaugemale tema lemmikkohast, nii et ta liiguks kohale tagasitulemiseks rohkem. Ka väikesed tegemised loevad. Kassiga mängimine on samuti tore ühine tegevus.
Regulaarsed kaalumised on oluline osa kehakaalu vähendamises. Alguses tuleks kassi kaaluda umbes kord kuus ja kui kehakaal väheneb, võib seda teha iga paari kuu järel. Võrreldes inimese kaalulangetusega, tundub kassi kehakaal vähenevat aeglasemalt, kuid kaotatud kaalu tuleks võrrelda kassi algse kehakaaluga. Kaalulangust võib jälgida kassi vöökoha mõõtmisega.
Sihtkaalu säilitamine
Kui kaalulangus on hästi alanud, kontrollitakse toidukoguseid ja liikumiskordi ning otsitakse kuldne kesktee, et õnnestuks säilitada normaalkaalu. See tähendab seda, et kass sööb nii palju, kui ta vajab.
Kui sihtkaal on saavutatud, tuleb mõelda, mis toiduga ja annusega on võimalik hoida kehakaal ka edaspidi ideaalne.
Kuidas edasi?
Ülekaalul on kombeks tagasi hiilida, kui seda kullipilgul ei jälgita. Õnneks on tavaliselt nii, et kui kord on juba õnnestunud kassi kaalu langetada – näiteks, et leevendada võimalike haigustega seotud vaevusi, siis tahate teda iga hinna eest hoida saledana. Ja alati tasub küsida nõu loomaarstilt või kliinikute pädevatelt toitumisnõustajatelt. Ka siin kehtib ütlus: „Kes küsib, see ei eksi teelt“.
Meil Evidensias on igas loomakliinikus loomaarsti assistendid, kes nõustavad teid hea meelega teie kassi kaalulangetamise teekonnal. See ei ole kerge, kuid lõpptulemus tasub ennast ära.