Kass oksendab
Article Content
Oksendamine ei ole kassidel tavapärane nähtus. Küll aga võib sagedane olla karvapalli väljutamine, mis ei kujuta endas üldjuhul ohtu tervisele. Kassiga peaks kindlasti arsti poole pöörduma, kui kass oksendab sageli või okse sisaldab verd. Oksendamine võib olla seotud toidu liiga kiiresti söömisest, äkilisest toidumuutusest, ravimite, mürgistuse, sooleummistuse või soolepõletiku, neerude või maksa probleemide, kuseteede ummistuse, diabeedi, emakapõletiku, kilpnäärme ületalitluse või kasvajatega. Ravimata jätmise korral võivad nimetatud tõsised haigused põhjustada raskeid tüsistusi või isegi kassi surma.
Kass oksendab – kodune ravi
Kui haigusnähud on leebed, kass joob ja on muidu ergas, võib piirduda koduse raviga.
- Jälgige, et kassil oleks saada värsket vett.
- Andke süüa kergesti seeduvat maitsvat toitu mitme väiksema portsjonina päevas. Kõhuhaigusi võivad leevendada näiteks loomakliinikutes pakutavad eritoidud. Väiksemas koguses võib anda ka väherasvast, küpsetatud liha või kala.
- Umbes nädala möödumisel võite minna tagasi tavapärase toidusedeli juurde.
- Lisaks võite anda apteegist ilma retseptita saada olevaid toidulisandeid, mis rahustavad soolestiku tegevust. Kass saab nendest ka vajalikke soolasid ja soolestikule kasulikke baktereid.
Kui kassi üldine seisund halveneb ja haigusnähud on tugevad ning kestavad pikka aega, võta ühendust loomaarstiga.
Ravimid
Apteegis müüdavad kõhuprobleemide leevendamiseks ettenähtud toidulisandid rahustavad soolestikku. Inimeste ravimid ja toidulisandid ei ole kassidele sobivad ja võivad olla ka eluohtlikud.
Kass oksendab autos
Autosõiduga mitteharjunud kass võib sõidu ajal oksendama hakata. Sellisel juhul tekitab iiveldust auto liikumise mõju tasakaaluorganile ja maastiku mööda vuhisemine kassi vaateväljas. See tekitab närvisüsteemi ülekoormuse ja oksendamiskeskuse aktiveerumise, mis viibki oksendamiseni. Olukorda halvendab see, et kass hakkab autosõitu kartma ja oksendab edaspidi üha kergemini. Siinkohal võivad aidata teie kassi kliinikutes käsimüügina müüdavad looduslikud rahustid ja head feromoonid. Saadaval nii suukaudsete tilkadena, kui ka transpordipesasse pihustatatvate spreidena.
Kassi äge oksendamine
Kassi ägeda oksendamise all mõistetakse alla kolme päeva kestnud oksendamist, mis paraneb iseenesest ilma erilise ravita. Halb enesetunne võib sellisel juhul olla tingitud halvaks läinud toidu söömisest või järsust toidumuutusest. Suvel võib taldrikule jäetud toit rikneda juba mõne tunniga, eriti nt toores hakkliha. Toidumürgitusega võivad kaasneda ka kõhulahtisus, väsimus ja vedelikupuudus. Jälgige, et kass saaks piisavalt vedelikku.
Mitte paastuda, vaid väiksemad kogused
Kui kassi üldine seisund on hea, võib ägedat oksendamist paari päeva vältel leevendada kodus. Ärge kindlasti jätke oksendavat kassi päris ilma toiduta, vaid andke regulaarselt väiksemaid portsjoneid, et soolestiku tegevus püsiks korras. Värske vesi peab olema pidevalt saadaval.
Okses sisalduv veri on ohu märk
Minge kassiga loomakliinikusse, kui oksendamine jätkub ka järgmisel päeval või kui kass ei joo piisavalt, on jõuetu, okse sisaldab verd või kui kass on kõhu kompamise suhtes tundlik. Pikka aega kestva oksendamise taga on tihtipeale üldist seisundit nõrgestav ja iiveldust tekitav haigus. Jälgige, kuidas oksendav kass vett joob ja urineerib. Kui kass ei käi oma liivakastis hädal, on see võimalik märk organismi vedelikupuudusest.
Millal otsida abi?
- Kui kassi enesetunne ei parane või haigusnähud korduvad.
- Kui kassi enesetunne halveneb järsult või kui okse või väljaheited sisaldavad verd.
- Kui kass ei joo või oksendab joogi välja, kassil on palavik või ta muutub apaatseks.
Kui kassi üldine seisund halveneb, haigusnähud on tugevad ja kestavad pikka aega või okse on verine, võtke kohe ühendust loomakliinikuga. Ägedate seisundite korral on kõige tähtsam tagada kassil vedeliku tasakaal. Loomakliinikus võidakse manustada kassile vedelikku naha alla või veenisiseselt.
Vajaduse korral tehakse kassi kõhuõõnest röntgenpilt või ultraheliuuring. Pikka aega kestnud haiguse põhjuste uurimiseks võidakse kassi maole ja soolestikule teha endoskoopia või laparotoomialõikus. Patoloogiliste muutuste leidmiseks võidakse siseelunditest võtta koeproove. Kui pikaajaliste soolestikuprobleemide põhjus õnnestub välja selgitada, võib enamik kasse elada tänu ravile veel täisväärtuslikku elu.
Krooniliselt oksendav kass
Kroonilise oksendamise põhjus on enamasti mingi tõsisem haigus. Erilist tähelepanu tuleks pöörata sellele, kui kass ei söö ja muutub kõhnemaks. Pikka aega kestnud oksendamine võib tekitada tõsise vedelikupuuduse. Vedelikupuuduse tagajärjeks võib olla neerukahjustus, uriinis sisalduvate mineraalide ladestumine kusekivideks ja elektrolüütide tasakaalu häired. Kui kassi oksendamine kestab pikka aega, pöörduge kindlasti loomakliiniku poole.