Kas teadsite? Kellakeeramine võib mõjutada teie koera
Article Content
Koeral on väga hea ajataju ja ta õpib väga kiiresti selgeks, millal ta saab süüa või millal omanik töölt koju jõuab.
Koerad võtavad kiiresti omaks ka regulaarse unerütmi, kui omanik läheb magama ja ärkab iga päev samal ajal. See paljudele omanikele tuttav nähtus ilmneb näiteks nädalavahetustel ja puhkuse ajal, kui koer üritab säilitada tuttavat ööpäevarütmi.
Muutke koera elurütmi tasapisi
Kui koera rutiin muutub liiga äkiliselt ja pikaks ajaks, võib koer käituda soovimatul moel. Talveajale üleminekul võib koer hakata omanikku äratama tema jaoks harjumuspärasel ajal näiteks öösel või varahommikul. Koer võib muutuda ka rahutuks, kui tavapärane söögiaeg saabub hiljem.
Kui kellaaega nihutatakse, peab lemmikloom selgeks õppima uue rütmi. Mõnele on see raskem kui teistele. Kui võimalik, tuleks koera söötmisaega juba aegsasti enne kellakeeramist hakata tasapisi nihutama uue aja poole.
Enne söötmist tuleks lisada tegevusi, nii et koera huvi on suunatud mujale ja ta ei pööra aja möödumisele tähelepanu. Magamamineku aja lähenedes tasub omakorda püüda luua rahulik õhkkond ja koera võib rahulikult olemise eest premeerida.
Kui koer üritab öösel omanikku voodist välja ajada, tasub jääda rahulikuks, haigutada ja pöörata vaid külge.
Ööpäevarütmi muutudes on väga oluline tagada, et koeral oleks päeval piisavalt tegevusi. Koera söötmisega võib ühendada mõne tegevuse, näiteks pakkuda toitu preemiaks seoses koolitusega või panna kuivtoidu graanuleid tegevuspalli sisse.
Süngelt pime sügis- ja talveaeg võib masendada ka koera
Koerad reageerivad omanike käitumisele ja selle muutustele väga tundlikult. Omaniku reageerimine kellakeeramisele või pimedal aastaajal vaevav kaamosväsimus ja selle põhjustatud ärrituvus ning muud vaevused võivad mõjutada ka koera tundeseisundeid.
Omanik peaks teadvustama, et valguse hulga vaheldumine mõjutab ka neljajalgseid pereliikmeid. Pimedal aastaajal võib koer olla koolitusel ja jalutuskäikudel väsinum ja tahtejõuetum – täpselt nii nagu ka tema peremees. Vajaduse korral tuleks sel juhul koolituste aegu muuta.
Väsinud koera vastu tahtmist treenimine ei tasu lihtsalt ära, sest koera õppimine kannatab ja see võib kaasa tuua soovimatu käitumise.
Kui lemmiku käitumine muutub märkimisväärselt, tasub kontrollida, kas käitumise muutumist ei põhjusta haigus või valu.