Haavad kassil

Kassi erinevad haavad

-Puremishaavad
Puremis- ja kaklushaavad on kassidel väga levinud. Kui teie kassi on puretud, võtke alati ühendust loomaarstiga. Puremishaavad muutuvad suust tulnud bakterite tõttu kergesti põletikulisteks.

-Paised
Ravimata puremishaavad võivad põhjustada paiseid. Paise võib tekkida ka näiteks bakterite põhjustatud saastumisest, kinni kasvanud kraapimishaavast. Paise võib lõhkeda ja sel juhul eritub sellest paks ja halvalõhnaline vedelik. Sümptomid võivad olla iiveldus ja isutus.

-Kraapimisest põhjustatud haavad
On üsna tavaline, et kass kraabib ennast sügelemise tõttu ja selle tagajärjel tekivad haavad. Sügelust võivad põhjustada mitmed tegurid, nt välisparasiidid, erinevad keskkonnategurid ja mõned toiduained.

-Akuutsed vigastused
Akuutseid vigastusi märgatakse sageli kohe, kuid näiteks pikakarvalisel kassil võib olla haava tuvastamine keeruline. Käpahaavad avastatakse sageli selle järgi, et kass väldib käpale astumist. Akuutse juhtumi korral tuleb võtta ühendust loomaarstiga. Suuremad haavad, nagu naharebendid, võivad vajada õmblemist. Sel juhul on alati olemas bakterinakkuse risk, seega on hügieen, haavaravi ja valu leevendamine olulised.

-Haavad kui märgid muudest haigustest
Haavad võivad mõnikord olla esimene märk mujal kehas olevatest haigustest, nagu immuunsüsteemi haigused, neerupealiste hüperaktiivsus või vigastused maksas ja pankreases.

Kassi haavaravi

Väikesed ja pindmised haavad ei vaja enamasti muud ravi kui hoolikat puhastust, samal ajal kui suuremate ja läbi mitme nahakihi ulatuvate haavade raviks on õmblemine loomaarsti vastuvõtul. Haavaravi korral on kõige tähtsam hoida haav puhas, et see ei muutuks põletikuliseks.

Lemmiklooma ravimikapis peaks alati olema soolalahus, sidemed, vatt ja isekinnituvad vet-flex-sidemed vatikihi kinnitamiseks.

Kassi haava puhastamine

Kasutage haava puhastamiseks NaCl soolalahust. Puhastage haav seda loputades või pühkides soolahusesse kastetud sideme või vatitupsuga. Peske leige veega maha kuivanud veri ja muu mustus haavalt ja selle ümbrusest ning kuivatage hoolikalt. Vatitupsu asemel on parem kasutada sidet, sest see ei jää haava külge kinni.

Puhastamise lihtsustamiseks võite ettevaatlikult lõigata karvad haava ümbert ära. Vältige lahtise haava loputamist antiseptikumiga, näiteks Betadine’iga, sest antiseptiline aine nõrgendab haava paranemiseks vajalike põletikurakkude aktiivsust.

Kassi haava kaitsmine

Takistage haavapiirkonna lakkumist. Kui kass saab haava lakkuda, võib see muutuda põletikuliseks. Vajaduse korral võite kasutada kaelust. Kontrollige haava vähemalt mõne päeva jooksul, et märkaksite varakult, kui tekib põletik. Hea oleks jälgida ka lemmiklooma kehatemperatuuri.

Veritsevad haavad

Kui haav veritseb, pange haavapiirkonna kaitsmiseks ja verejooksu peatamiseks surveside. Kui verejooks ei lõppe mõne minuti jooksul, võtke ühendust loomaarstiga. Loomakliinikusse sõites püüdke takistada veritsemist, kaitstes hästi haava.

Millal otsida abi?

Ka kõige väiksemad haavad võivad mõnikord vajada õmblemist, et need paraneksid korralikult. Need võivad näiteks kassi liikumise ajal avaneda. Suuremate haavade korral võib olla vajalik valu leevendamine ja koguni looma rahustamine, et haavad saaks korralikult ära puhastada. Võtke ühendust loomaarstiga, kui:

-kass on saanud (nahka läbistava) puremishaava; puremishaava tuleks alati arstile näitama minna

-kassi haav paistetab ja muutub punaseks ning mädaseks;

-kass on saanud suure, sügava haava;

-kassil on lõhetaoline haav, mille servad on üksteisest kaugel;

-kass on saanud silmahaava;

-kass on kaotanud söögiisu;

-kassi käitumine muutub.

Õmblust vajavad haavad

Kui kassi haav vajab õmblemist, on oluline võtta võimalikult kiiresti ühendust loomaarstiga. Haav tuleks kinni õmmelda kaheksa tunni jooksul alates selle tekkimisest.

Nakkused ja puremishaavad

Kui haav on punetav, turses või mädanev, võib see olla põletikuline. Muud sümptomid on loidus ja palavik. Haavapõletikku ravitakse antibiootikumikuuriga. Põletik on puremishaavade korral tavaline. Kuigi puremishaav ei paista olevat tõsine, võivad looma suust haava sisse sattunud bakterid põhjustada haava muutumise põletikuliseks. Põletiku tunnused on turse ja mädanev paise haava piirkonnas. Kui kassi haav muutub põletikuliseks, võtke ühendust loomaarstiga.

Avatud haava ravi ja dreenimine

Loomaarsti vastuvõtul püütakse haav alati sulgeda, kuigi see on põletikuline. Mõnedel juhtudel tuleb põletikuline haav jätta mõneks päevaks avatuks. Sel juhul ravitakse seda pihustamisega. Kui põletikuline haav suletakse, pannakse haava sisse dreen, et hõlbustada mäda eritumist haavast. Dreen on sees 3–5 päeva ja see eemaldatakse loomaarsti vastuvõtul, ning seejärel saab haav hakata paranema. Kassil ei tohi lasta dreeni lakkuda, seega võib kass vajada kaelust.

Leia uus kliinik enda ümbrusest